Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

10 ekologických (a ekonomických) nápadov ako šetriť v domácnosti

Zdieľať 02. 02. 2021
10 ekologických (a ekonomických) nápadov ako šetriť v domácnosti

Väčšinou idú požiadavky na udržateľnosť vzhľadom na životné prostredie ruka v ruke s úsporou peňazí. Stačí zobrať rozum do hrsti, poučiť sa zo života našich starých rodičov a hravo nájdeme spôsoby, ako ušetriť a zároveň brať ohľad na planétu, kde žijeme.

1 Dajte veciam druhú šancu

Kupujte veci v bazároch, nevyhadzujte predmety po babičke. V súčasnosti takto nájdete krásne, plne funkčné kúsky, ktoré iba potrebujú zmeniť majiteľa. Aj starším predmetom môžete dodať nový dych jednoducho tak, že ich premaľujete. Ak máte obavy, ako a či vôbec zapasujú do vášho interiéru, v našom časopise, ale i na internete nájdete množstvo inšpirácií, ako si poradiť s týmto „problémom“. A oblečenie? Najmä to detské si posúvajte s kamoškami, rovno choďte na burzu či „swap“ akciu.

Čo je swap akcia?

Vo voľnom preklade ide o burzu oblečenia, presnejšie o jeho vzájomnú výmenu. Je to spôsob, ako dať nepoškodenému a vyčistenému oblečeniu druhú šancu. Skrátka ho môžete vymeniť za niečo iné, čo sa práve hodí vám.

2 Robte si zoznamy

Náklady na jedlo tvoria asi najväčšiu položku rodinného rozpočtu, preto im venujme extra pozornosť. Do obchodu choďte vždy so zoznamom. Vyhnete sa tak nakupovaniu vecí, ktoré už doma máte, a taktiež sa nebudete musieť do obchodu vracať. Ak ste ten typ, ktorý zoznam vždy niekde zapatroší, zapíšte si ho do mobilu.

3 Nakupujte bezodpadovo

Šetriť treba nielen peňaženky, ale aj život okolo nás. Dnes už nestačí iba recyklovať, treba nakupovať tak, aby sa tvorilo čo najmenej odpadu. Ušite či kúpte si vrecká na pečivo a zeleninu, nájdite vo svojom meste bezobalové obchody. Áno, žiada si to viac času a úsilia, ale život je otázka priorít a myslím, že väčšina z nás už má jasno v tom, čo chceme svojim deťom zanechať.

Ekologická domácnosť a šetrenie: nakupovanie v bezobalových obchodoch

4 Pod jednou strechou

Ak máte internet, káblovku a mobily u iného poskytovateľa služieb, vyzbierajte ponuky a vyberte tú najvýhodnejšiu, ktorá pokryje všetky služby. Pri výbere sa neorientujte iba podľa ceny, ale aj na základe profesionality personálu. Peniaze vám nikdy nevyvážia čas a náladu, ktoré musíte obetovať, keď sa stretnete s neochotou vyriešiť problém.

5 Úspory na spotrebičoch

Nenechávajte spotrebiče v režime stand by. Práčku spustite, až keď je plná. Neotvárajte zbytočne rúru počas pečenia. V lete sušte bielizeň priamo na vzduchu, ak máte takú možnosť. Klimatizáciu nastavte tak, aby rozdiel medzi teplotou vnútri a vonku bol maximálne 6 °C. Tak to odporúčajú doktori a vy tak nielen ušetríte, ale ani si neohrozíte zdravie. To sú základné pravidlá šetrenia, ktoré už pozná azda každý z nás. Už len zaviesť ich do praxe… 🙂

6 Pri varení improvizujte

Nedodržiavajte vždy postupy do bodky, buďte kreatívni, občas sa to vyplatí. Spotrebujete tak veľa potravín z chladničky, najmä tie, ktorým končí sa spotreba. A tá radosť, keď sa nový recept podarí. Napríklad, keď si vyhľadáte recept na tvarohový koláč, každý je iný. Niekde ide päť vajec, v ďalšom zasa desať, v jednom nájdete ovocie, inde lekvár, tam ide mlieko, do ďalšieho šľahačka. Nebojte sa kombinovať viac receptov do jedného podľa toho, čo nájdete v chladničke. Ak vám z predchádzajúceho dňa zostal otvorený téglik smotany či kompót, šup s ním do receptu. S takými dobrými surovinami určite nič nepokazíte a zároveň využijete „zvyšky“ bez plytvania.

Ekologická domácnosť a šetrenie: efektné varenie a pečenie

Tip: Večera za pár minút? V teplovzdušnej rúre pečte aj dva-tri plechy naraz.

7 Urob si sám

Skúste si urobiť doma niektoré veci sami, učte sa od susedov, mám, otcov… Napríklad si môžete svojpomocne vymaľovať byt. Zavolajte kamarátov a známych na výpomoc, objednajte pizzu a môže byť z toho celkom slušná zábava. Taktiež sa pokúste doma niečo spoločne vytvoriť. Vymyslite si projekt a zapojte doň celú rodinu. Napríklad taký stan – chlapci s otcom vyrobia „mužskú časť kostry“ a mamka môže zasa dcérku naučiť šiť. Ručné práce boli od nepamäti robené v kolektíve, ľudia si pomáhali, zbližovali sa tak. Poďme sa k tomu vrátiť.

8 Detské oslavy nemusia stáť „majland“

A ani nemusia byť vždy v zábavných herniach. V lete môžete pre deti usporiadať napríklad opekačku blízko domu, na jeseň púšťanie šarkanov, no a v zime zasa sánkovačku či korčuľovanie na jazere. Deti budú mať krásnu spomienku, vám stačí doniesť či objednať jednoduché občerstvenie a strávite super čas na čerstvom vzduchu. Vlk sýty aj koza celá. 🙂

9 Rozprávajte sa s deťmi o výdavkoch

Zavolajte deti, keď sa rozprávate o rozpočte. Vysvetlite im, prečo teraz nekúpite to alebo to a na čo sporíte. Poprípade im nechajte voľnosť v rozhodovaní. Napríklad im vysvetlite, že na ich sladkosti môžete minúť mesačne istú sumu, dajte im ju, nech sa samy rozhodnú, či a za aký čas ju minú. Vtedy im iné sladkosti nekupujte. Veď to poznáte: čo sa zamladi naučíš…

Ekologická domácnosť a šetrenie: deti a peniaze

10 Dobrý svetelný plán

Vymeňte v domácnosti obyčajné žiarovky za úsporné. Úsporné žiarovky spotrebujú o 90 % menej energie ako obyčajné a ich životnosť je veľmi dlhá. Na trhu nájdete aj úsporné žiarovky s meniacou sa intenzitou a farbou svetla. Vďaka nim si môžete dopriať dostatok bieleho svetla cez deň a večer si ho môžete stlmiť na červené, ktoré podporuje tvorbu melatonínu.

Prečítajte si tiež

Už nič neostane na ocot. Naučte sa hospodáriť so zvyškami jedla
Už nič neostane na ocot. Naučte sa hospodáriť so zvyškami jedla
7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe
7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe

Text: Katarína Lučeničová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2021


Kategórie: DIY a inšpirácia