Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Láska k makramé ju priviedla k založeniu prvého makramé štúdia na Slovensku

Zdieľať 28. 06. 2019
Láska k makramé ju priviedla k založeniu prvého makramé štúdia na Slovensku Galéria (5)

Renáta z Nitry sa uberala umeleckou cestou už pri výbere vysokoškolského štúdia. Po rokoch hľadania umeleckého vyžitia ju za srdce chytila všestranná makramé vlna.

Koľko rokov sa venujete tvorbe makramé výrobkov a aké boli vaše začiatky?

V 90. rokoch sa stali obrovským hitom náramky priateľstva. Pamätám si, že som ich na základnej škole plietla takmer neustále. Vzor sa síce vytváral striedaním rôznych farieb, pri súčasnej technike viazania ho vytváram striedaním rôznych typov uzlov, no aj tak to obdobie považujem za svoje makramé začiatky.

makramé záves s kvetináčom a makramé kabelka so strapcami a s okrúhlou drevenou rúčkou

Čo vás pri práci najviac baví a napĺňa?

Pre mňa je to skvelý relax – práca a zároveň zábava. Tiež sa mi zdá úžasné, že technikou makramé sa dá vyrobiť takmer čokoľvek – závesné dekorácie, závesy, tienidlá, prestierania, štóly na stôl, vankúše, siete, hojdačky či držiaky na kvetináče. Stále sa dá tvoriť, vymýšľať, posúvať svoje vlastné hranice, to ma naozaj baví.

Vyrobte si: Zo starých tričiek vkusný košík na drobnosti

Vaše makramé štúdio nesie prívlastok „prvé“ v rámci našej krajiny. Ako ste sa dostali k tejto práci?

Potrebu tvoriť a realizovať sa v umeleckej sfére som pociťovala, odkedy si pamätám. Pôvodne som mala v pláne študovať fotografiu, no nakoniec som skončila pri kreatívnej tvorbe reklamy a písaní. Nebolo to však ono, mala som pocit, že si musím „vyčistiť hlavu“. A tak som začala opäť pliesť makramé. Hovorím opäť, keďže moje prvotiny vznikli už kedysi v detstve. V čase, keď som sa rozhodla založiť makramé štúdio, som nevedela o nikom inom, kto by robil na Slovensku niečo podobné. Preto ten prívlastok „prvé“.

farebné makramé kabelky v červenej a tyrkysovej

Makramé technika je využiteľná nielen v interiérovom dizajne, ale kombinácie vlny s drevenými korálikmi sa používajú aj na vytváranie šperkov alebo kabeliek, ktoré sú však podľa Renátiných slov v jej tvorbe skôr sezónnou záležitosťou.

  • „Väčšinou pracujem počas dňa spolu s mojimi dievčatami. Stačí mať držiak na pletenie na kolieskach. Návrh mam už dopredu premyslený a potom už len pletiem a dievčatá sa hrajú okolo mňa.“

Čo predchádzalo tomuto obdobiu?

Na materskej som už takmer 4 roky. Dcérky majú 3,5 roka (Lea) a 1 rok (Ema). Aj štúdio som pomenovala po nich. Predtým som pracovala na štátnom zastupiteľstve iného štátu na Slovensku. Robila som pre nich PR a mediálnu komunikáciu. Tiež som externe prispievala do rôznych časopisov a písala svoj vlastný blog. To sa mi však nedarilo skĺbiť so starostlivosťou o dcérky, no s makramé to ide zatiaľ veľmi dobre.

Prečítajte si tiež

Poznáte mäkkú vlnu merino? Šikovní manželia z nej tvoria hrejivé výrobky
Poznáte mäkkú vlnu merino? Šikovní manželia z nej tvoria hrejivé výrobky
Vlnená plsť ako praktický doplnok do bytu
Vlnená plsť ako praktický doplnok do bytu

Aká starostlivosť je potrebná pri kúpe vašich výrobkov?

Závesné dekorácie treba na stene doslova „učesať“, aby si každá nitka našla svoje miesto a vzor správne vynikol. Potom ich už väčšinou stačí len z času na čas vyprášiť, pri hrubšom znečistení odporúčam ručné pranie. Podobne to platí aj pri iných výrobkoch.

závesné makramé dekorácie pripletené na kus dreva a parožie

Väčšie závesné makramé dekorácie sú zvyčajne pripletené na dlhší kus opracovaného dreva alebo aj na parožie. Oba tieto materiály podčiarkujú prírodný tón produktu.

Odkiaľ beriete inšpiráciu? Preferujete určité prostredie, v ktorom rada tvoríte?

Najväčšou inšpiráciou i motiváciou zároveň sú materiály, s ktorými pracujem. Odkedy som začala znovu tvoriť, snažím sa vdýchnuť „nový život“ veciam a materiálom, ktoré už boli nepoužiteľné. Pri tvorbe používam napríklad zásadne len recyklovanú bavlnu, ktorá sa vyrába triedením a drvením textilného odpadu a následným tkaním bez použitia vody či ďalšieho chemického farbenia. Taktiež drevo, ktoré využívam, je odpadové – milujem prechádzky v prírode, kde zbieram naplavené drevo, ktoré ma zaujme, či rôzne zlomené konáre. Následne ich opracujem tak, aby čo najviac vynikla ich prirodzená štruktúra a kresba, a pustím sa do pletenia. Niekedy do svojich výtvorov pridávam aj drobné mušličky či recyklované drevené koráliky.

Galéria

Máte nejaké plány do budúcnosti alebo ešte nenaplnené sny?

Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, no rozmýšľala som už nad organizovaním makramé workshopov či natáčaní krátkych videonávodov v slovenčine. Tiež ma veľmi zaujalo už spomínané naplavené drevo, preto nevylučujem, že v budúcnosti zaradím do svojho portfólia aj nejaké výrobky z neho. Najväčším snom však zostáva mať vlastný internetový obchod.

Čo by ste poradili niekomu, kto chce začať s makramé technikou?

Makramé chce čas a trpezlivosť. Treba si dokonca nájsť ideálnu priadzu na pletenie, pretože tá dokáže zásade ovplyvniť výsledok práce a celkový dojem z vášho výtvoru. Netreba sa však vzdávať, človek sa zlepšuje s každým jedným upleteným kúskom. Na prácu stačia iba nožnice, držiak, prípadne háčiky na zavesenie a, samozrejme, chuť tvoriť. Všetko je viazané, ihlu používam iba na prišitie štítkov na výrobky.

Text: Alžbeta Fialová
Foto: archív Lea’s & Ema’s studio
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/19


Kategórie: DIY a inšpirácia