Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Objavte vlnu slow living. Naučte sa, ako žiť jednoducho a zmysluplne

Zdieľať 22. 02. 2023
Objavte vlnu slow living. Naučte sa, ako žiť jednoducho a zmysluplne Galéria (12) Zdroj: Shutterstock

Slow living znamená vychutnávanie ozajstného života/prinavrátenie rovnováhy/dobré žitie. Nehodiace sa škrtnite. Hodiace sa pridajte.

Čo vlastne slow living je?

Termín slow living pôsobí na prvý pohľad ako ďalší populárny trend. Myšlienka, ktorá za tým stojí, je však zásadná – žiť dobre a spokojne. Slow living je prístup ku každodennému životu, odkazuje na starú múdrosť, že rýchlejšie a viac nie je vždy lepšie.

Slow living však nie je o tom, že musíme byť pomalí, ale o tom, ako vykročiť z kolotoča povinností kvôli tomu, aby sme zistili, čo nám prospieva.

Zdá sa, že dnes sa každý usiluje o jednoduchší a zmysluplnejší život, napriek tomu, koľko ľudí poznáte, že tak aj žijú? K spokojnosti však často stačí pár drobných zmien a naraz získame priestor pre veci a aktivity, čo nám posunú kvalitu života o kus ďalej.

Skúsme začať slow living v našich domácnostiach a ostatné sa bude nabaľovať následne. Poďte, predstavíme vám pravidlá hry.

Obývačka zariadená prírodnými materiálmi

Zdroj: Westwing now

Autenticita

Umenie tvorby domova nie je len o estetike. Naše domovy by mali byť zariadené tak, aby sme si tam oddýchli. Ak sa cítite dobre napríklad v ružovej, kašlite na to, že dizajnéri preferujú neutrálnejšie ladenia, vy žite v ružovej. Je to o vás. A ak túžite po tom, aby ste sa posúvali k pomalšiemu a vedomejšiemu životnému štýlu, najprv si definujte, čo to znamená pre nás.

Keď sú naše domovy premyslene zostavené na základe toho, čo si vážime a čo je „naše“, domov bude miesto, kde načerpáme neuveriteľnú silu. Či už ide o zbierku predmetov z ciest po svete, recykláciu, alebo prírodné materiály, existuje veľa spôsobov, ako vytvoriť domov, ktorý je vyjadrením našich vlastných hodnôt a kde nám bude dobre.

Jedáleň s dreveným nábytkom

Zdroj: Next

V dobrej spoločnosti

Rozhovory s príjemnými ľuďmi obohacujú naše životy. Spoločné večere, rodinné oslavy či iba krátke návštevy na kávu. Doprajme si tieto malé – veľké radosti. V domácnosti kvôli tomu investujme do pohodlných gaučov, šmrncovných puffov či sedacích vakov.

A nezabudnite: veľký jedálenský stôl je základ. K tomu majte vždy v mrazničke zmrzlinu a v zásobníku kávovaru dobrú kávu. Pre neočakávaných hostí. Poznáte to, základnou potrebou ľudského srdca v kríze či radosti je šálka dobrej kávy a zmrzlina. Platí aj u vás, nie?

Drevený prestretý jedálenský stôl s vypletanými prírodnými svietidlami

Zdroj: Madam Stolz

Svoj časopriestor

Určite si vo svojom byte svoj vlastný kútik iba pre seba. Priestor, ktorý bude iba váš. Môže to byť miesto pri okne či krbe, kde si vypijete podvečer čaj, alebo, ak túžite po prírode, zriaďte si akvárium. Nič neupokojí viac ako pohľad na pokojnú hladinu.

Prípadne, ak ste kedysi dávno hrali na flaute a chcete sa k nej vrátiť, trvajte na tom a nájdite si čas. Pre radostný život potrebujeme mať niečo iba naše. Miesto, kam sa dá uchýliť, či iba čas na jemné stíšenie.

slow living: žena cvičiaca v obývačke

Zdroj: Ikea

Kvalita nad kvantitou

Pri zariaďovaní interiéru sa zamerajte na kúsky, ktoré majú presah – či už je to v použitom materiáli, alebo remeselnom spracovaní, poprípade to môže byť overený zdroj či nadčasový dizajn.

Taktiež, ak rozmýšľate nad novou vecou či potravinami, podporte lokálneho výrobcu. Je za ním príbeh a nemá to ľahké v konkurencii nadnárodných konglomerátov.

Isto je to nákup za vyššiu cenu, ale berte to ako podporu, uznanie, ocenenie jeho času a zručností. A ak si to nemôžete dovoliť, začnite raz začas.

slow living: nábytky v prírodnom štýle

Zdroj: Westwing now

Okrem funkčného výrobku ako protihodnotu dostanete predmet či potravinu, ktorý bol vyrobený/vypestovaný z kvalitných surovín bez použitia detskej práce či nivočenia prírody.

Priznajme si, koľkokrát kúpime úplné hlúposti, ktoré nepotrebujeme, len nás zvábili cenou, a potom ani nevieme, čo s nimi. Pred takým nákupom vedome zvážte, či si radšej nenasporiť a neoceniť remeselnú prácu a nápad.

Prečítajte si tiež

Bývanie po minimalisticky alebo Ako na jednoduchší život bez chaosu
Bývanie po minimalisticky alebo Ako na jednoduchší život bez chaosu
Osem pravidiel pre vytvorenie pravej jesennej hygge nálady u vás doma
Osem pravidiel pre vytvorenie pravej jesennej hygge nálady u vás doma

Takisto veci recyklujte, opravujte či kupujte z druhej ruky. Škrabance berte ako súčasť príbehu, vášho či ľudí, ktorí predmet pred vami používali. A ozaj, skúste upcycling, čiže premenu staršej veci na novú. To je absolútne kreatívna a dušu hojaca činnosť.

Ako k tej radosti?

Iste, môžete si zariadiť byt či dom v štýle slow living, ale pokiaľ sa priženiete domov v strese, nepomôžu vám žiadne eko-bio materiály či zapálené sviečky. Ako teda ten slow living vyzerá v bežnom prežívaní?

Začnime priznaním, že plný kalendár neznamená, že žijeme plnohodnotný život. V našej kultúre „byť zaneprázdnený“ znamená „byť dôležitý“. Len sa zamyslime, že pre koho je to také dôležité a či je to to, o čo nám v živote ide. Ak chceme žiť lepšie, najprv začnime s analýzou svojho času.

Skutočne si zrátajte, koľko času strávite s telefónom či rozhovormi s ľuďmi, ktoré vás vyčerpávajú. Potom si skúste vedome plniť svoj „uvoľnený“ čas pre vás zmysluplnejšími vecami.

Robte to však disciplinovane a cielene. Isto, zdá sa to málo spontánne a neatraktívne, ale verte mi, často netrávime čas tým, čím chceme, lebo sme si neurobili priestor.

Obývačka v tropickom štýle

Zdroj: Dunelm

Ak to zhrniem do jednej vety: uvedomte si, čo chcete a čo nechcete, jedno robte, druhé nerobte. A to je celá tá hra, pokiaľ viete, čo chcete, tak viete, aj čo nechcete, a ste schopní tie veci aj blokovať. A ak sa vám to nedarí hneď, buďte k sebe láskaví, krok za krokom sa k cieľu dostanete.

Galéria

4 otázky k slow living

1 Je slow living pre mňa?

Ak máte plno aktivít a záväzkov a pritom máte pocit, že nemáte čas na seba, svoju rodinu alebo na čokoľvek, na čom vám záleží, slow living vám
má pravdepodobne čo ponúknuť.

2 Znamená to zbaviť sa materiálnych statkov a odísť na lazy?

Nie, nejde o miesto. Ak chcete žiť pomalšie a kvalitnejšie, nemusíte sa ničoho zbavovať. Život nie je o tom, koľko máte vecí a kde ste, ale o tom, ako si ho naozaj užiť.

3 Musím všetko robiť pomaly?

Nie, niektoré veci sa prirodzene dejú rýchlym tempom a je to dobre. Môžete však získať čas na veci, ktoré sú pre vás dôležitejšie.

4 Musím sa úplne zbaviť technológií?

Nie. Technológia je nástroj a dá sa použiť zámerne na dosiahnutie našich cieľov alebo aj na premárnenie vzácnych chvíľ. Každá minca má dve strany a technológie sú tu na to, aby sme ich využili v náš prospech. Len to chce disciplínu a zamerať sa na to.

Text: Katarína Lučeničová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2021


Kategórie: DIY a inšpirácia
Tagy: slow living