6 Šablónu si najprv správne nastavte a upevnite…

08_miro-pochyba_1B9A5283

6 Šablónu si najprv správne nastavte a upevnite z každej strany tak, aby sa vám pri maľovaní nezošmykla.

Zdieľať
03_miro-pochyba_1B9A5210

1 Okrem dosky namaľujte celý stolík bielou kriedovou farbou. Nanášajte tenkú vrstvu. Ak chcete zvýrazniť štruktúru dreva, naneste tenšiu vrstvu, ak chcete sýtejšiu farbu, naneste hrubšiu. Nezabudnite namaľovať aj na prvý pohľad skryté miesta ako spodné časti priečok a ich záhyby.

Zdieľať
04_miro-pochyba_1B9A5219

2 Dosku stolíka maľujte hnedou kriedovou farbou zo všetkých viditeľných strán (nemusíte maľovať celú dosku zo spodnej strany, ale pomaľovať by ste mali aspoň okraje dosky z každej strany). Aby ste získali efekt zvýrazňujúci štruktúru dreva, zmiešajte trochu farby s trochou vody a naneste na povrch približne v pomere 2 : 1.

Zdieľať
05_miro-pochyba_1B9A5235

3 Okamžite po nanesení farby na celú dosku, ju pretrite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Štruktúra dreva tak zostane zachovaná a jasne viditeľná. Ak chcete štruktúru dreva prekryť farbou, naneste ju nezriedenú a dosku nepretrite handričkou.

Zdieľať
06_miro-pochyba_1B9A5251

4 Dobre uschnutý stolík ošmirgľujte čo najjemnejším šmirgľom (brúsnym papierom) tak, aby na povrchu nezostali hrbolčeky uschnutej farby. Zbytočne netlačte.

Zdieľať
07_miro-pochyba_1B9A5273

5 Aby farba vydržala čo najdlhšie, potrebuje vosk. Najprv navoskujte stolík svetlým voskom. Natierajte ho po častiach v tenkej vrstve a hneď zotrite handričkou. Dosku voskujte tmavým voskom a postupujte rovnako.

Zdieľať
08_miro-pochyba_1B9A5283

6 Šablónu si najprv správne nastavte a upevnite z každej strany tak, aby sa vám pri maľovaní nezošmykla.

Zdieľať
09_miro-pochyba_1B9A5290

7 Na podložku nalejte malé množstvo farby. Zľahka do nej vložte penový valček a prechádzajte ním po podložke, aby sa farba rovnomerne vpila. Valček by nemal byť príliš nasiaknutý, inak hrozí, že farba podtečie pod šablónu. Preto zozačiatku netlačte a len zľahka prechádzajte po šablóne. Keď bude vo valčeku menej farby, môžete pritlačiť aj viac.

Zdieľať
10_miro-pochyba_1B9A5295

8 Šablónu nestrhávajte naraz. Najprv si overte, že sa motív pekne obkreslil a či netreba niekde urobiť korekcie. Ak bude treba ešte robiť úpravy, ľahšie sa vám pripevní šablóna na totožné miesto.

Zdieľať
11_miro-pochyba_1B9A5298

9 Na záver treba znova navoskovať dosku, avšak tentoraz svetlým voskom. Postupujte presne ako v bode 5.

Zdieľať
12_miro-pochyba_1B9A5186

Maľovanie koberca 1 Šablónu si najprv správne nastavte a upevnite z každej strany tak, aby sa vám pri maľovaní nezošmykla.

Zdieľať
13_miro-pochyba_1B9A5201

2 Naneste farbu na špičku oválneho štetca a rozotrite ju na podložke. Štetec by nemal byť príliš nasiaknutý, inak hrozí, že sa farba na koberci rozpije. Preto spočiatku netlačte a len zľahka prechádzajte po šablóne. Po domaľovaní zodvihnite šablónu a skontrolujte, či sa vzor dobre obkreslil.

Zdieľať
14_miro-pochyba_1B9A5246

3 Aby farby v tkanine vydržali pekné čo najdlhšie, potrebujú zažehliť. Na vzor priložte jemnú látku, aby sa nepoškodil, a začnite žehliť.

Zdieľať
15_miro-pochyba_1B9A5255

4 Po žehlení nadvihnite látku a skontrolujte vzor.

Zdieľať
16_miro-pochyba_1B9A5328

Namaľovať stolík trvalo približne hodinu, koberec bol hotový za polovičný čas. Táto činnosť tak rozhodne nepatrí medzi „piplavé“ práce. Rýchlo a ľahko si viete namaľovať trebárs aj starú komodu, ktorá má dobré časy dávno za sebou, ale je stále funkčná. Váš domov tak bude vyzerať ako nový, a pritom nemusíte míňať tisíce eur na nový nábytok či dekorácie.

Zdieľať
shutterstock_764899606

Renovácia nábytku pomocou kriedových farieb

Zdieľať