Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vyskúšali sme za vás: Na čo všetko sa dá použiť v domácnosti kyselina citrónová?

Zdieľať 16. 05. 2023
Vyskúšali sme za vás: Na čo všetko sa dá použiť v domácnosti kyselina citrónová? Zdroj: Shutterstock

Na kyselinu citrónovú nedáme dopustiť. Je to jedna z tých vecí, pri ktorej velebíte toho, kto ju "objavil". Zároveň sme vďaka nej výrazne ušetrili. Naše financie, pretože nahradí hneď viacero rôznych produktov. A životné prostredie, pretože vrecko kyseliny citrónovej (ideálne z bezobalového obchodu) je menej, než krabica plná plastových obalov z čistiacich produktov.

V domácnosti často potrebujeme riešiť všelijaké drobnosti. Obchodníci to dobre vedia – preto prakticky pre každú príležitosť vymysleli nejaký špeciálny prípravok. Zabalený v krásnom obale, aby pritiahol náš zrak.

Parfumovaný úžasnými vôňami, aby presvedčil náš čuch. Vybavený nenápadnou cenovkou – aby vybielil našu peňaženku. Vedeli ste však, že množstvo z týchto úloh vám ľahko vyrieši obyčajná kyselina citrónová?

Odstráni vodný kameň

Kyselina citrónová je účinným prírodným riešením na odstraňovanie vodného kameňa v domácnosti. Pôsobí tak, že rozpúšťa uhličitan vápenatý a ďalšie minerály, ktoré tvoria vodný kameň a zanecháva povrchy čisté a bez škvŕn.

Čistenie umývadla v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Ak ju chcete použiť, zmiešajte jednu šálku kyseliny citrónovej s jedným litrom teplej vody, naneste roztok mäkkou handričkou alebo kefkou na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť.

Približne po 15 minútach zotrite zvyšky čistou handričkou a opláchnite studenou vodou. Pravidelné používanie kyseliny citrónovej môže pomôcť zabrániť usadzovaniu vodného kameňa v umývadlách, na okraji vane a v sprchových kútoch.

Vyčistí domáce spotrebiče

Kyselina citrónová je ideálny prostriedok na čistenie práčky a umývačky riadu. Nasypte do prázdneho bubna pračky 100 gramov kyseliny citrónovej, zatvorte a pustite celý prací program na 90 °C.

Rovnako postupujte aj pri umývačke riadu: kyselinu citrónovú nasypte do prázdnej umývačky a pustite umývací program na najvyššiu teplotu, čo spravidla býva 65 °C.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Zdroj: Shutterstock

Vyčistite rýchlovarnú kanvicu bez námahy. Nalejte na dno kanvice horúcu vodu, pridajte lyžičku kyseliny citrónovej a nechajte pár minút pôsobiť. Bude ako nová.

Hodí sa pri pečení

Kyselina citrónová nie je len skvelým prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa v domácnosti – možno ju použiť aj ako náhradu prášku do pečiva.

Zmiešajte 1 čajovú lyžičku kyseliny citrónovej s 2 čajovými lyžičkami jedlej sódy a 4 čajovými lyžičkami jedlého škrobu. Uskladnite vo vzduchotesnej dóze a podľa potreby pridajte do receptu namiesto 1 balenia prášku do pečiva.

Pridaním tejto zmesi získa vaše cesto väčší objem a štruktúru. Je to spôsobené tým, že kyselina citrónová reaguje s jedlou sódou a vytvára malé množstvo plynného oxidu uhličitého, ktorý zasa napomáha kysnutiu pečiva.

Vykysnuté cesto

Zdroj: Shutterstock

Reakcia medzi kyselinou citrónovou a jedlou sódou tiež dodáva kyslastú chuť, ktorá vyvažuje sladkosť dezertov. Okrem toho má kyselina citrónová antibakteriálne vlastnosti, a preto môže pomôcť predĺžiť trvanlivosť pečiva tým, že zabraňuje rastu plesní a baktérií.

Dezinfikuje

Kyselinu citrónovú možno použiť tiež na účinnú dezinfekciu kuchynskej pracovnej dosky, dosiek na krájanie a iných povrchov. Je netoxická, takže je bezpečná na použitie v priestoroch určených na prípravu potravín.

Ak chcete použiť kyselinu citrónovú na dezinfekciu, zmiešajte jednu šálku kyseliny s jedným litrom teplej vody vo fľaši s rozprašovačom a poriadne pretrepte.

Prečítajte si tiež

12 spôsobov, ako si zabezpečiť domácnosť pred odchodom na dovolenku
12 spôsobov, ako si zabezpečiť domácnosť pred odchodom na dovolenku

Roztok nastriekajte na povrch, ktorý chcete vyčistiť, a nechajte ho pôsobiť 15 minút. Potom zotrite vlhkou handričkou alebo špongiou a opláchnite studenou vodou. Týmto spôsobom znížite riziko kontaminácie baktériami, plesňami a vírusmi a odstránite špinu a nečistoty.

Čistenie kuchynskej pracovnej dosky kyselinou citrónovou

Zdroj: Shutterstock

Vybieli zašednuté prádlo

Kyselinu citrónovú možno použiť aj ako prírodnú alternatívu bielidla na bielizeň. Tu je podrobný návod, ako na to:

  1. Nalejte do veľkej nádoby alebo vedra teplú vodu – podľa množstva bielizne, ktorú chcete bieliť. Uistite sa, že bielizeň je úplne ponorená vo vode.
  2. Pridajte kyselinu citrónovú do vody. Ako odporúčané množstvo použite približne 1 až 2 polievkové lyžice kyseliny citrónovej na 4 litre vody. Množstvo kyseliny citrónovej môže závisieť od stupňa zašpinenia a zažltnutia bielizne.

    Prečítajte si tiež

    7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe
    7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe
  3. Dôkladne premiešajte, aby sa kyselina citrónová úplne rozpustila.
  4. Ak je potrebné, použite uterák alebo kefku na jemné vydrhnutie škvŕn.
  5. Nechajte bielizeň namočenú asi 1 až 2 hodiny. Doba namáčania závisí od množstva a závažnosti škvŕn.
  6. Po uplynutí času namáčania opláchnite bielizeň teplou vodou.
  7. Vyžmýkajte bielizeň a nechajte ju vyschnúť na vzduchu alebo ju dajte do sušičky. Ak sú škvrny ešte stále viditeľné, opakujte proces s kyselinou citrónovou alebo zvážte použitie iného bielidla.
Biele prádlo

Zdroj: Shutterstock

Odstráni zápach

Kyselina citrónová môže byť použitá aj na neutralizáciu nepríjemných zápachov v chladničke, mikrovlnnej rúre alebo odpadkovom koši. Pomer na prípravu takéhoto roztoku môžete pokojne použiť rovnaký, ako pri použití na čistenie.

Konzervuje

Kyselina citrónová sa bežne používa pri varení a príprave potravín ako prírodná konzervačná látka, alebo príchuť.

  • môže byť pridaná do domácej marmelády a želé, aby sa zlepšilo želírovanie a zachovala chuť ovocia,
  • pri výrobe domáceho tvarohu alebo syra sa kyselina citrónová používa na zrážanie mlieka a separáciu syridiel,
  • často sa používa ako kyslá zložka v marinádach, omáčkach a dresingoch, čím zlepšuje chuť a dodáva jedlu sviežosť.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: DIY a inšpirácia