Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

3 riešenia ako izolovať hluk v byte

Zdieľať 03. 01. 2020
3 riešenia ako izolovať hluk v byte

Pre obyvateľov bytov predstavuje hluk častý problém. Za tichou a pokojnou domácnosťou sa však nemusíte sťahovať do rodinného domu. Na troch konkrétnych príkladoch vám ukážeme, ako zvuk možno izolovať jednoduchými stavebnými úpravami.

1 Hluk zo spoločných bytových priestorov

Problém: Bývame v byte na prvom poschodí. Počujeme všetkých ľudí, ktorí prejdú cez schodisko, privolajú výťah, všetky rozhovory vznikajúce na spoločnej chodbe alebo vo vchode. Neprekážalo by nám to tak veľmi, keby priečka nepredeľovala priestor chodby s našou spálňou a pracovňou. Chystáme sa rekonštruovať. Poradíte nám, ako odhlučniť priestor spálne, aby sme eliminovali vznikajúce zvuky? Zvládli by sme montáž aj svojpomocne? Ak áno, ako na to? Klára, Bratislava

Odpovedala: Ing. Halina Kučerová – marketingový a technický špecialista, Rockwool

Zásadným kritériom pri návrhu a realizácii pokojného a komfortného bývania sú akustické a protipožiarne vlastnosti priečok. Vlastnosti možno zlepšiť vyplnením sadrokartónovej konštrukcie izoláciami z kamennej vlny, ktoré pohlcujú a tlmia nežiaduci hluk. Minimalizujú šírenie hluku a pomáhajú vytvoriť pokojné prostredie. Akustické požiadavky na priečky sú stanovené normou. Montáž sadrokartónovej priečky je jednoduchá a zvládne ju takmer každý aj svojpomocne.
Účinným opatrením na zníženie hluku, ktorý sa šíri stenou od suseda, je realizovanie predsadenej akustickej sadrokartónovej priečky, ktorá je vyplnená akustickou izoláciou, napríklad z kamennej vlny – výborne tlmí hluk a vďaka jej mechanickým vlastnostiam a vyššej objemovej hmotnosti v porovnaní s ľahkými materiálmi v priečke pekne drží tvar a priľne k samotnej konštrukcii priečky – vyplní tak všetky medzery.
Izolácia musí byť však veľmi starostlivo vkladaná medzi rošty bez akýchkoľvek medzier. Jedine tak sa dosiahnu požadované akustické parametre. Medzi stenou, ktorou sa šíri hluk a akustickou predstenou odporúčam ponechať vzduchovú medzeru. Novovzniknutá predstena by mala byť realizovaná ako samostatne stojaca priečka, ktorá je vyplnená akustickou izoláciou a zaklopená z jednej strany, ideálne zdvojeným, sadrokartónom (vhodnejší je protipožiarny, pretože má vyššiu objemovú hmotnosť). Akustická priečka musí byť bez akýchkoľvek prestupov, ktoré akustiku zhoršujú.
Vlastnosti predsteny možno zlepšiť nalepením pružnej polyetylénovej pásky na sadrokartónový rošt. Cez ňu sa neskôr realizuje montáž sadrokartónových dosiek. Pri tejto konštrukcii treba dodržať zásady pre montáž priečok.

Polotuhá doska ROCKTON z kamennej vlny na izoláciu priečok,

Polotuhá doska ROCKTON z kamennej vlny na izoláciu priečok, prevetrávaných fasád a šikmých striech. Je určená na tepelné, akustické aj protipožiarne izolácie stavieb a konštrukcii. Trieda reakcie na oheň je A1, najvyššia trieda zvukovej pohltivosti aw je 0,90 (pre lepšie pochopenie to znamená, že materiál je schopný pohtiť 90 % zvukovej energie) pre hrúbky izolácie od 50 do 80 mm a aw = 0,95 pre hrúbky od 100 do 200 mm, informácia o cene u predajcu, rockwool.sk

  • Ak potrebujete domácnosť odhlučniť iba od bežných zvukov, ako tichšia hudba alebo rozprávanie, stačí vám tzv. kontaktná zvuková izolácia, ktorá sa inštaluje priamo na stenu. Bezkontaktný systém izolácie voľte v prípade výrazného hluku – vtedy sa izolácia kotví o podlahu a stenu.

2 Zvuková izolácia stropu

Problém: Sused nad nami nechce pristúpiť na odhlučnenie jeho podlahy. Chceli by sme preto izoláciu realizovať na našom strope. Bývame na šiestom poschodí z dvanástich, tak nevieme, ako je to s povoleniami. Dokážeme tieto zásahy do konštrukcie vykonať aj svojpomocne? Používajú sa na izoláciu stropu od hluku materiály zo sadrokartónu alebo skôr klasické izolácie z minerálnej vlny a podobne? Matúš, Svidník

Odpovedal: Richard Klička – odborník z oddelenia stavebnín, Hornbach

V prípade, že sa chystáte izolovať pre zvýšený hluk od susedov, odporúčam zaizolovať nielen strop, ale aj steny a podlahy, ktoré vedú zvuk lepšie než samotný vzduch. Tým, že by ste zaizolovali strop, by sa zvuk začal šíriť práve nezabezpečenými časťami bytu. Správne urobená zvuková izolácia môže utlmiť až 70 % externého hluku. Mala by byť urobená precízne, preto je na zváženie, či jej realizáciu prenecháte špecializovanej firme, alebo sa do nej pustíte sami. Základom, na ktorom by ste nemali šetriť, je kvalitný materiál. Najčastejším variantom zvukovej izolácie v byte je stavba sadrokartónovej priečky približne 5 až 10 centimetrov od stien a vyplnenie vzniknutého priestoru minerálnou vatou alebo akustickou penou. Hrúbku izolácie si premyslite vopred podľa toho, či plánujete okrem stropu izolovať aj steny a podlahu.
Ďalšou možnosťou sú akustické dosky, ktoré stačí špeciálnym lepidlom pripevniť na strop a podľa návodu ich podoprieť, aby lepidlo stuhlo a dosky následne držali na svojom mieste. Keď sa vám dosky nebudú páčiť vzhľadovo, môžete na ne pridať stropné obkladové panely podľa svojho vkusu.

Prečítajte si tiež

Izolácie proti hluku: Je niekoľko spôsobov, ako vylepšiť akustiku interiéru
Izolácie proti hluku: Je niekoľko spôsobov, ako vylepšiť akustiku interiéru
Hydroizolácia: Je niekoľko spôsobov, ako vylepšiť akustiku interiéru
Hydroizolácia: Je niekoľko spôsobov, ako vylepšiť akustiku interiéru

3 Izolácia podlahy pre dobré vzťahy so susedmi

Problém: Byt máme na najvyššom poschodí v paneláku. V trojizbovom byte bývame aj s tromi deťmi. Sused pod nami je starší pán, ktorý zrejme nie je zvyknutý na hluk a dupot detí. Deti sú ešte malé a neradi im upierame behanie a plnohodnotné hranie, no zároveň už nechceme počúvať sťažnosti od suseda pod nami. Poradíte nám, ako by sme mohli zvukovo izolovať podlahy? Lenka, Šaľa

Môže sa hodiť: Optimalizácia krokového hluku podlahy

Bývanie v byte s malými deťmi so sebou určite prináša aj nezhody so susedmi pre hluk na podlahe. Deti sa hrajú a naháňajú. Hluk, ktorý sa šíri podlahou, sa nazýva krokový hluk. Nespôsobujú ho iba rodiny s malými deťmi, ale zaraďujeme sem aj hlasnejšie kráčanie, padanie predmetov, posúvanie nábytku či hranie na hudobnom nástroji. Základom pre odhlučnenie podlahy je inštalácia plávajúcej podlahy. Používa zámkový systém, takže jednotlivé časti sa zasúvajú do seba. Dbajte na výber materiálov, ktoré nevedú zvuk tak dobre. Napríklad drevená a vinylová podlaha veľmi dobre zvláda tlmiť hluk a nárazy – ide o mäkké materiály príjemné na dotyk. Závisí aj od počtu vrstiev, čím viac ich podlahová krytina obsahuje, tým lepšie. Keď hovoríme o drevených, dnes už bežne nájdete na trhu trojvrstvové verzie. Podobné vlastnosti má aj korková podlaha.

Plávajúca podlaha s izolačnou kročajovou vrstvou ROCKWOOL AKUFLOOR z kamennej vlny

Plávajúca podlaha s izolačnou kročajovou vrstvou ROCKWOOL AKUFLOOR z kamennej vlny – vďaka nej izolujete miestnosť od hluku, ktorý sa šíri od vás k susedom o poschodie nižšie. Je ľahká a spĺňa všetky požiadavky na odizolovanie hluku.

Ideálne je na tlmenie hluku myslieť ešte pred výberom a inštaláciou podlahovej krytiny. To, koľko zvuku prenikne cez podlahu, určuje jej celková skladba. Plávajúca podlaha by mala mať aspoň tri vrstvy – nášľapnú (teda samotnú podlahovú krytinu podľa vášho výberu), roznášaciu (roznáša zaťaženie spôsobené na nášľapnú vrstvu) a zvukovoizolačnú (možno použiť zvukovoizolačné podložky), ktorá je najdôležitejším prvkom zábrany prenosu hluku do ostatných priestorov. Najčastejšie sa využíva kročajová izolácia. Túto vrstvu by hlavne nemal suplovať polystyrén – je tvrdý a nemá schopnosť pohlcovať zvuky ako sklená alebo kamenná vlna. Medzi podlahou a stenou by mala byť medzera vyplnená dištančnými páskami, aby sa zvuk z podlahy nešíril do konštrukcií, ktoré na podlahu nadväzujú, teda stenami.

„Pohlcovače“ zvuku

Textilné doplnky v tomto prípade spĺňajú nielen vizuálnu funkciu. Zvuk sa najviac odráža od predmetov s plochým povrchom – okná, steny, podlaha z tvrdého dreva alebo dlažby. Pridanie koberca, záclon a závesov, ba dokonca vankúšov alebo rastlín môže urobiť zo strohej a „plochej“ tichšiu miestnosť.

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2019


Kategórie: Interiér