Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

8 podôb kuchynskej zásteny

Zdieľať 14. 03. 2018
8 podôb kuchynskej zásteny

Úzky pás medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami je najviac namáhanou stenou, preto musí byť maximálne funkčná, ale aj pekná. Čoraz častejšie je totiž súčasťou obytného priestoru a kuchynskú linku vnímame aj z pohodlia pohovky.

Zadná stena kuchynskej linky, rovnako ako pracovná doska, prichádza do kontaktu s množstvom prác v kuchyni. Sem-tam na ňu vyprskne olej, voda alebo iná nečistota, je teda ideálne, aby bola nenasiakavá, nenáročná na údržbu, odolná proti teplu, chemikáliám, oderu a poškriabaniu a zároveň si nažívala v harmónii s celou kuchynskou zostavou. Dobrý nápad je obložiť stenu za kuchynskou linkou materiálom, z ktorého je aj pracovná doska. Kuchyňa potom pôsobí kompaktne a zároveň elegantne. Materiál musí odolávať nielen v ploche, ale aj na hranách, ukončeniach a prieniku so vstavanými prvkami. Styk pracovnej dosky a zadnej kuchynskej steny je prevažne prekrytý demontovateľnou lištou, objavujú sa aj riešenia s vlepením kovových profilov alebo jednoducho utesnením silikónovým tmelom.

Prečítajte si tiež

Nepáči sa vám kuchynská zástena? Akú zvoliť novú?
Nepáči sa vám kuchynská zástena? Akú zvoliť novú?
Kuchynská pracovná doska: Odolnosť a dizajn hrajú prím
Kuchynská pracovná doska: Odolnosť a dizajn hrajú prím

Veľkorozmerné obklady

Minimalizovať škáry alebo sa im celkom vyhnúť môžete, ak siahnete po veľkorozmerných obkladoch z porcelánového gresu. Patria k najkvalitnejším neglazovaným keramickým výrobkom s úplnou nenasiakavosťou, vysokou odolnosťou proti oderu, pevnosťou a chemickou odolnosťou povrchu. Náročnejšie je ich lepenie, veľký formát si vyžaduje dokonale rovný podklad.

Podobný gresu je laminam, tvrdý materiál z kamenných a keramických zložiek. Je tvrdší ako žula a ľahší ako hliník. Jeho najväčšou prednosťou sú rozmery až 3 × 1 meter s hrúbkou iba tri milimetre, vďaka čomu môže byť zástena tiež bezškárová. Ani vyfrézovanie otvorov na elektrické zásuvky nie je problém.

kuchynske zasteny

(Foto Scavolini)

Masívny kameň

Z kameňov sa v kuchyni najviac využíva mramor, i keď napríklad oproti žule má menšiu pevnosť a je nasiakavý. Pôsobí však exkluzívne a momentálne patrí k interiérovým trendom. Keďže má výraznú štruktúru, kombinujte ho s hladkými jednofarebnými plochami skriniek. Pre pórovitosť povrchu musí byť jeho povrch špeciálne impregnovaný. Nerobí mu problém vysoká teplota, dobre znáša mechanické namáhanie, no vzhľadom na svoju krehkosť musí mať hrúbku aspoň 4 cm. Povrch môže byť matný alebo s výrazným leskom. Pri údržbe mramoru nepoužívajte prípravky s obsahom kyselín, aj rozliatu ovocnú šťavu utrite čo najskôr. Vystačíte si s handričkou, vodou a bežným saponátom.

mramor v kuchyni

(Foto Baltijos Marmura)

Bez škár

Úplne najjednoduchšie je siahnuť po umývateľnom a oteruvzdornom nátere. Ten zvládne aplikovať každý. Jeho životnosť však nie je dlhá. Obľúbené sú nátery tabuľovou a aj magnetickou farbou. Stena potom poslúži ako nástenka na odkazy. Trvácnejšie sú stierky, ktoré vedia skvele imitovať betón, mramor. Výhodou je, že celý povrch je celistvý, bez škár. Môžete ich naniesť na všetky povrchy vrátane sadrokartónu či starého obkladu, podmienkou je, aby boli súdržné. Nanášajú sa vo vrstve hrubej okolo 1,5 až 2 mm. Ak si vyberiete cementovú stierku, tú musíte ešte prelakovať odolným lakom, aby sa uzatvorili všetky póry. Stierky na báze živíc takéto ošetrenie nepotrebujú, dobre odolávajú vlhku aj teplu. Sú ale až dvakrát drahšie ako stierky na báze cementu. Ich použitie zvážte, ak máte veľmi tvrdú vodu. Na stenách sa bude usadzovať vodný kameň a časté agresívne čistenie môže stierku poškodiť.

Stierky môžete použiť aj na podlahu v kuchyni a opticky ju tak zjednotiť. Na čistenie postačí vlhká handrička, rozhodne nesiahajte po prostriedkoch s jemným pieskom, ktorý by mohol poškodiť finálnu impregnáciu. Po čase ju treba obnoviť.

kuchynska zastena bez skar

(Foto Snaidero)

Namiesto obkladov môžete bez obáv použiť aj benátske a marocké štukovanie, staré technológie prírodných omietok s prímesou vápna. Sú veľmi tvrdé, trvanlivé a odolné proti vode aj plesniam. V mokrých zónach je vhodnejšie marocké štukovanie – omietka zložená z prírodného vápna, jemnej kamennej drviny, ílu a farebných pigmentov. Nanáša sa v niekoľkých vrstvách a hladí hladkým kameňom, čím sa povrch stáva jemný a hladký. Finálna úprava sa tvorí pomocou voskového marseillského mydla. Počítajte s tým, že výsledný povrch nebude mať jednoliatu farbu, ale bude charakteristicky mramorovaný.

Keramika

Tradičnou úpravou zásteny sú obklady – keramické, tehlové, tenkostenné gresové. Všetky sa lepia tmelom na rovný podklad. Ich lícová strana môže byť režná, glazovaná s lesklou či matnou glazúrou, hladká alebo s plastickým reliéfom. Obklady s glazúrou sú trvanlivé, odolné proti vode aj mastnote, pokojne ich môžete nalepiť aj za varnú dosku s plynom. Obklady bez glazúry majú vyššiu nasiakavosť, čo možno odstrániť vhodným náterom. Ten póry uzatvorí a zástena bude vodoodpudivá a ľahšie udržiavateľná. Nevýhodou sú škáry, ktoré musíte udržiavať, aby sa vám do nich nezažrala mastnota. Ak však zvolíte škárovaciu hmotu s antibakteriálnymi vlastnosťami, nemusíte sa obávať plesní alebo iných nečistôt.

kuchynský obklad

(Foto Stosa)

Sklo

Obklad zo skla je celistvý, ľahko umývateľný. Takisto odráža svetlo a vďaka tomu prehlbuje priestor. Pod priesvitné sklo môžete dať dekoratívnu tapetu, lakované sklo v ľubovoľnej farebnosti zladíte s linkou, alebo vytvoríte kontrast. Špeciálne je grafosklo so zataveným grafickým motívom. Vzhľadom na bezpečnosť je vhodné v kuchyni použiť kalené sklo, ktoré je oproti bežnému elastické, má omnoho vyššiu pevnosť a odolnosť proti výkyvu teplôt. Inou možnosťou je vrstvené bezpečnostné sklo. Ak ho budete lepiť priamo na stenu, dôkladne vyrovnajte jej povrch. Toto nie je nutné dodržať, ak bude sklo osadené v hliníkovom ráme. Snažte sa v ňom obmedziť množstvo otvorov a podľa možností premiestniť vypínače a zásuvky. Každý otvor zvyšuje riziko poškodenia skla. Ak chcete zásuvky v skle za každú cenu, vyžadujte vyvŕtať otvory do skla kruhové, pravouhlé nevydržia samotnú montáž a sklo začne praskať.

obklad zo skla do kuchyne

(Foto Kuchyne Sýkora)

Masívne drevo

Tento prírodný materiál má rozmerovú nestálosť spôsobenú prijímaním a vylučovaním vlhkosti. Na to treba pri inštalácii drevenej zásteny pamätať. Tým, že drevo pracuje, od okrajov dosky ponechajte dilatačné škáry. Použitie dreva na zástenu aj pracovnú dosku je podmienené vhodnou povrchovou úpravou. Lakované povrchy sú citlivé na teplo, môžu jeho vplyvom praskať. Vhodnejšia úprava je hĺbková impregnácia olejom, ktorú treba pravidelne opakovať, no najdokonalejšia úprava je tlaková impregnácia epoxidovými živicami. Odolné sú aj exotické dreviny a tepelne upravené drevo. Z domácich drevín sa hodia najmä buk, dub, orech a jaseň v hrúbke 2,5 až 4 cm. Používa sa aj mäkšia borovica či breza.

obklad z dreva v kuchyni

(Foto DanKüchen)

Tapeta

Rozhodne je to odvážne a originálne riešenie. Tapeta na zástenu musí byť predovšetkým umývateľná, dobre udržiavateľná, odolná proti pare, oderu a teplote. Tieto vlastnosti najlepšie spĺňajú vinylové tapety. Nájdete ich skutočne v neprebernom množstve farieb a vzorov. Od plynovej dosky by mala byť tapeta vzdialená aspoň 25 cm, prípadne ju môžete v časti za sporákom chrániť sklom.

tapety do kuchyne

(Foto Glamora)

Dokonale zladené

V moderných kuchyniach sa čoraz viac presadzujú veľkoplošné dekoratívne panely z MDF dosiek hrubých 17 až 18 mm, s povrchom z odolného vysokotlakového laminátu. Povrch ponúka veľa možností dekoru, od jednej farby cez imitácie dreva či gresu až po grafické vzory. Vďaka rozmerom 1,2 × 2,5 metra získate hladký povrch bez škár či s minimom škár. Zástena je vhodná za indukčné alebo sklokeramické varné dosky, ale nie za plynový sporák. Tu treba zástenu obohatiť o dosku z kaleného skla alebo na stenu použiť odolný obklad z keramiky či antikora. Ak použijete rovnaký laminátový povrch aj na pracovnú dosku, dokonale ich zladíte.

veľkoplošné dekoratívne panely v kuchyni

(Foto Granit Holec)

Jednoliaty celok kuchynskej dosky so zástenou vytvoríte aj z kompozitného materiálu, ktorý nájdete pod rôznymi názvami – Corian, Polyston, Technoston. Je hygienický, nenasiakavý, tepelne a chemicky veľmi odolný. Pri spájaní jednotlivých dielov nevznikajú škáry a preto je dobre použiteľný aj pri vytváraní rôznych atypov. Hladký povrch ľahko a rýchlo očistíte vodou, saponátom a hubkou. Škrabance a drobné vrypy sa dajú odstrániť prebrúsením a preleštením povrchu.

Podľa typu varenia

Pri výbere materiálu na povrchovú úpravu kuchynskej zásteny myslite na to, aby bola čo najmenej komplikovaná, bez zbytočných delení. Zohľadniť musíte tiež spôsob varenia. Ak máte plynový varný panel, zástena musí odolávať teplu z otvoreného plameňa. Zvládnu to keramické obklady, kalené sklo, kameň alebo kovové zásteny. Elektrické varné platne nevyžarujú až také teplo, tu môžete siahnuť po vysokotlakovom lamináte a kalenom skle. Malý trik vám ale pomôže eliminovať výber materiálov – stačí, ak si pracovnú dosku širokú klasických 60 centimetrov rozšírite o 10 až 30 centimetrov. Získate tak nielen väčší odstup varnej dosky od zásteny, ale aj väčší komfort pri práci. Navyše si v tomto, inak hluchom priestore, môžete do zadnej plochy zakomponovať rôzny závesný program na odloženie kuchynských pomôcok.

Text: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Interiér