Ako ponurý byt premeniť na vzdušný mestský interiér s dostatkom denného svetla

Konštrukcia bytového domu v Starom Meste umožnila architektovi maximálne otvoriť predtým členitý tmavý interiér bytu. Vdýchol mu moderný mestský charakter, no s prepojením na pôvodnú autenticitu.
Rozloha: 78 m2, 3-izbový byt
Naším cieľom bolo vytvoriť vzdušný mestský interiér s nádychom retra, a najmä s dostatkom prirodzeného denného svetla.
– Ing. arch. Marek Abramovič, autor interiéru, abrama.sk
Keď si mladá rodina vyhliadla tento trojizbový byt pre dobrú lokalitu, interiér pôsobil veľmi ponuro. Preto sa rozhodli osloviť na kompletnú rekonštrukciu bytu architekta Mareka Abramoviča z ateliéru abrama architekti, ktorého referencie a štýl sa im páčili.
Dobrou správou bolo zistenie, že konštrukčný systém domu tvorí nosný železobetónový skelet a všetky tehlové priečky v byte boli nenosné. To dalo autorovi lepšie možnosti pri zadaní vytvoriť viac presvetlený mestský moderný interiér.
Maximálne otvorený
Po vybúraní dvoch priečok v centre dennej zóny a steny medzi dvoma poddimenzovanými kúpeľňami sa členitý priestor otvoril novým výzvam. Flexibilná otvorená dispozícia zrazu prepustila denné svetlo hlbšie do zákutí bytu.

Zrkadlové dvierka na šatníkovej skrini pri vstupnej chodbe do bytu znásobili nielen otvorenú spoločenskú zónu, ale aj dopadajúce denné svetlo z okna pri jedálni. Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk
Architekt chcel dosiahnuť pocit väčšieho priestoru už od prvého kontaktu s interiérom vo vstupe. Pomohol si vytvorením takzvaného okružného bytu tým, že väčšiu kúpeľňu urobil priechodnou. Po otvorení oboch kúpeľňových dvier sa konečne do neveľkej tmavej chodby dostalo denné svetlo.
Prečítajte si tiež


Tak sa vytvoril prevádzkový okruh od vstupnej chodby cez kúpeľňu, spálňu a okolo jedálne s kuchyňou späť do východiskového bodu. Aby tento efekt vzdušnosti autor ešte vizuálne podporil, na veľkú šatníkovú skriňu, ktorá sa nachádza na hranici dennej zóny a vstupu oproti centrálnemu oknu, navrhol celoplošné zrkadlové dvierka až do výšky stropu. Tento osvedčený dizajnérsky trik opticky zdvojnásobil pocit priestorovej veľkorysosti.
Mestský štýl pulzujúci históriou
Koncept interiérového dizajnu postavil Marek Abramovič na striedmosti moderného minimalizmu s prvkami urban style a autentického retra. Myšlienke dobrej svetelnosti interiéru podriadil aj voľbu farebnosti – základ tvorí kombinácia bielej a svetlého dreva.
Doplnková farba je sivá na čalúnenom nábytku a sivohnedá na multifunkčných závesoch, ktoré podľa potreby vedia zastať funkciu deliacej priečky.
Zariadenie tvorí nábytok navrhnutý na mieru tak, aby využil vzácne centimetre bytu v centre mesta. Industriálny mestský štýl zastáva napríklad kovová konštrukcia otvorenej knižnice z betonárskej ocele alebo subtílne kovové nožičky kuchynského ostrovčeka a jedálenského stola.
Závan sedemdesiatych rokov sem autor vniesol pomocou repasovaného starého konferenčného stolíka a rovnako upravených jedálenských stoličiek. Celkový dojem a spokojnosť domácich nasvedčuje tomu, že vytýčený cieľ rekonštrukcie bol splnený.
Galéria
- Spálni dominuje drevená manželská posteľ s čalúneným čelom, v jemnom retroštýle. Atypický nemý sluha alebo nástenný vešiak pri zrkadle je na mieru navrhnutý autorský prvok.
- Zrkadlové dvierka na šatníkovej skrini pri vstupnej chodbe do bytu znásobili nielen otvorenú spoločenskú zónu, ale aj dopadajúce denné svetlo z okna pri jedálni.
- Pohľad na časť obývačky so skrinkou tiahnucou sa po obvode dvoch stien a otvorenou kovovou knižnicou
- Základom interiéru je kombinácia bielej a svetlého dreva.
- Domáci miláčik
- Rovnaký skrytý rohový systém zavesenia využil autor na optické oddelenie obývačky a spálne pomocou okenných závesov.
- Nočné stolíky so subtílnou kovovou podnožou ladia s konštrukciou knižnice.
- Priechodná kúpeľňa, ktorá prepája vstupnú halu a spálňu, ctí farebný koncept celého bytu. Historizujúci vzor na dlažbe v priechodnej časti vystriedala drevená podlaha.
- Charakter mestského bytu v historickom centre pripomína aj stromčekový vzor drevenej podlahy. Atypický kuchynský ostrovček na subtílnych vysokých nožičkách má tú výhodu, že sa dá v prípade potreby premiestniť.
- Aj otvorené police so subtílnou kovovou konštrukciou nahrávajú konceptu odľahčenia priestoru.
Text: Inéz Búci
Foto: Matúš Nedecký/Foter.sk
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2022