Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako vhodne zrekonštruovať poškodenú vnútornú omietku

Zdieľať 20. 01. 2020
Ako vhodne zrekonštruovať poškodenú vnútornú omietku

Dajú sa defekty v omietke opraviť alebo je nutné zhodiť celú omietku? Ponúkame niekoľko rád týkajúcich sa rekonštrukcie starej omietky.

Môžeme omietku v podkroví ešte zachrániť, ak je opadaná?

„V prípade, že pôvodná omietka je nesúdržná, odutá, je ju potrebné celoplošne odstrániť až na podklad a následne zrealizovať lokálne novú omietku podľa hrúbky pôvodnej omietky. Všetky nátery, ktoré sú na súdržnej omietke, je potrebné rovnako bezo zvyšku odstrániť. Pokiaľ po odstránení náterov omietka jemne pieskuje, je potrebné na ňu naniesť základný náter, ktorý povrchovo spevní omietku. Následne celú plochu zjednotiť vápennou štukovou omietkou. V prípade, že sa na omietke nachádzajú trhliny, vopred vám odporúčam stanoviť pomocou „sadrových terčíkov“, či ide o aktívne alebo pasívne trhliny. V prípade aktívnych ide o trhlinu, ktorá mení svoju šírku v čase – z toho dôvodu nie je možné takúto trhlinu omietať. Pokiaľ sú trhliny pasívne (napr. zmrašťovacie trhliny na omietke), je možné celú plochu zjednotiť vápennou omietkou,“ radí technický poradca Ing. Jozef Poláček zo spoločnosti Baumit.

Ako súvisí podklad so zložením omietky?

Omietka by sa svojimi vlastnosťami mala podobať vlastnostiam podkladu. Ak podklad tvorí pórobetón, najvhodnejší výber bude omietka s dobrou priedušnosťou. Naopak, na tvrdý podklad sa odporúča použiť omietku s vyššou priľnavosťou – v tomto prípade samotný podklad nemá nízky difúzny odpor, preto sa pri výbere na tieto hodnoty zameriavať nemusíte.

Ako najúčinnejšie odstrániť starú omietku?

Menší problém predstavuje uvoľnená omietka, ktorá len prilieha na murivo. Vtedy vám bude stačiť iba kladivo a sekáč. Keď sa však dostanete k podkladu, pokračujte s odstraňovaním pozdĺž neho (tak zabránite poškodeniu podkladu). Ťažšie to bude s omietkou, ktorá je spojená s murivom. V takomto prípade by ste mali zvážiť, či nebude lepším riešením vytvorenie novej vrstvy omietky. Výsledok bude rovnaký a ušetríte množstvo času. Ak sa predsa len rozhodnete takúto omietku úplne vymeniť, pripravte si vŕtacie kladivo (najlepšie so širokým sekáčom), frézu na omietku (odstraňovanie pomocou frézy je najpohodlnejšie, pretože umožňuje nastavenie hĺbky, akou vnikne do steny) či brúsku na betón. Pri manipulácii s nimi treba byť opatrní, inak hrozí trvalé poškodenie muriva pod omietkou.

Prečítajte si tiež

Nevyzretá omietka na dome
Nevyzretá omietka na dome
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom

Čo mám robiť, aby omietka v dome už nepraskala?

Kvalita omietky je podstatne ovplyvnená vlastnosťami a deformáciami podkladu. Praskliny na stenách vznikajú vplyvom dotvarovania stavebnej konštrukcie. Často sa vyskytujú pri novostavbách, pretože stavbe sa nedopraje dostatok času na vyzretie. Pri úprave trhlinu mierne zväčšite, aby ste sa dostali s výplňou (sadra alebo malta) do jadra problému, a tak zároveň odstránite uvoľnené časti omietky. Odstráňte vzniknuté nečistoty a prach, miesto trhliny potrite penetračným náterom a naneste fixačný materiál. Ak staršie steny neobsahujú spevňovaciu sieťku, nezabudnite ňou vystužiť najmä miesta, akými sú rohy okien a dverí, drážky elektroinštalácie napojenie stien a stropov a podobne.

  • Minerálna, prírodne biela vápenná štuková omietka do interiéru: V domoch s vnútornou omietkou na vápennom základe sú výkyvy relatívnej vlhkosti oveľa nižšie a klíma v miestnosti je stabilnejšia. Výsledky meraní preukázali, že minerálne, difúzne otvorené vnútorné omietky majú výrazný účinok na regulovanie vzdušnej vlhkosti a zabezpečujú vyváženejšiu klímu v miestnosti. Vysoko paropriepustná, bez škodlivín, odolná proti mikroorganizmom.

Pár rád pri rekonštrukcii omietky

Tip na článok: Opravte si starú omietku svojpomocne

1 Pri nanášaní omietky dodržujte postup určený výrobcom. Mnohí majú na svojich webových stránkach uverejnený aj presný video postup. Pred nanášaním sa uistite, že je podklad suchý, čistý, nezamrznutý, prípadne zarovnajte nedokonalosti a škáry vyplňte pre rovný povrch.
2 Pri odstraňovaní omietky vzniká množstvo prachu a čiastočiek, ktoré možno jednoducho vdýchnuť. Preto si pri práci nezabudnite chrániť oči a dýchacie cesty.
Podklad musí byť pred jeho omietaním dostatočne vyschnutý (aj napriek tomu, že sa pred samotnou aplikáciou omietky navlhčuje rozprašovačom).
Zmes omietky nespracúvajte pri teplotách nižších, ako je približne 5 °C.
5 Sypkú zmes vždy vmiešajte do vody – nikdy nie naopak.
6 Okolo rohov okien do dvoch tretín hrúbky omietky vložte výstužnú tkaninu a naneste zvyšnú omietku.

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firmy, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2019


Kategórie: Interiér Stavba
Tagy: omietky