Ako od chaosu a gýču dospieť k parádnemu dizajnu

Pred zásahom dizajnérky vyzeral tento byt ako škaredé káčatko. Tmavý, v každej časti bytu iný štýl a pozorovať sa v ňom dala celá plejáda trendov minulého tisícročia. Kompletná rekonštrukcia ho však zmenila na nepoznanie.
Rozloha: 70 m2, 3-izbový byt
Farby, ktoré som volila, lahodia oku, nezunujú sa a dajú sa s ľahkosťou kombinovať s doplnkami alebo so solitérmi rozličných farieb a štýlov.
– Michaela Horvátová, dizajnérka H.Homes
Od chaosu k uhladenému mestskému bývaniu
V tomto byte by ste ešte pred rokom našli všetko – od sadrovej napodobeniny stĺporadia v iónskom slohu v obývačke až po pokus o vylepšenie podláh položením mozaiky črepov z rozbitých rôznorodých dlaždíc. A aby toho nebolo málo, všetko to korunovali stropy s polystyrénovými dlaždicami.
Pre investora bolo teda náročné predstaviť si, ako by rekonštrukciu zvládol sám a ako by mohol jeho byt jedného dňa vyzerať. Potenciál na moderný a funkčný domov tu v každom prípade bol!

Dekorácie sú presne to, čo dodáva švih interiéru v univerzálnych farbách. Veľké vázy a umelé trávy či vetvička bavlny prinesú krehkosť a nehu. Zdroj: Miro Pochyba
„Ide o klasickú mestskú zástavbu zo 70. rokov minulého storočia. Vyrastala v nich súčasná generácia mladých ľudí a mnohí z nich by radi dopriali rovnaké bývanie aj svojej vlastnej rodine, samozrejme, už v novom šate, so všetkými vymoženosťami a dizajnovými nárokmi dnešnej doby,“ opisuje dizajnérka Michaela, ktorá mala návrh aj rekonštrukciu bytu pod palcom.
Cieľ prestavby bol teda nastavený. Zámerom bolo vytvoriť moderné mestské bývanie, ktoré bude vnímané ako svetlý čistý priestor s kvalitnými materiálmi a ergonomickým vybavením slúžiacim hlavne pohodliu svojich užívateľov.
„V tomto byte sme to zobrali doslova od podlahy a skončili až na strope,“ smeje sa dizajnérka. „Všetky staré povrchy sme dôkladne odstránili, opravili sme základy podláh, vyrovnali steny aj stropy, no a záležať sme si dali aj na samotnom osvetlení interiéru.

Súbor políc, ideálny ako knižnica, ale aj na kvety či dekorácie, krásne vyplnil stenu medzi kuchyňou, obývačkou a chodbou. Zdroj: Miro Pochyba
Netrvalo dlho a pomaličky sa mám priestor začal menil priamo pred očami,“ spomína Michaela na obdobie, keď sa z tmavého miesta razom stal vzdušný priestor, ktorý už čakal len na správne zariadenie.
„Kvalitné vinylové podlahy byt krásne zjednotili a opticky ho zväčšili. Veľkú úlohu zohralo aj rafinované celostenové zrkadlo vo vstupnej chodbe, ktorá predtým pôsobila ako tmavá kobka.
Prečítajte si tiež


Zrkadlo priestor nielen opticky zdvojnásobilo, ale tým, že krásne odráža bodové osvetlenie, chodbu ešte viac presvetľuje,“ upriamuje pozornosť na detaily dizajnérka, ktorá je zástancom toho, že aj tapety sú neoddeliteľnou súčasťou dnešného moderného interiéru.

Šatníková skriňa v spálni sa aj napriek svojej veľkosti – od steny po stenu, od podlahy po strop – vďaka bielej farbe vizuálne stráca. Zdroj: Miro Pochyba
Vedia ho totiž neuveriteľne zútulniť a ak sú vhodne zvolené podčiarknu nábytkové vybavenie. „V obývačke sme použitím neutrálnej sivej vliesovej tapety zvýraznili hlavnú stenu s minimalistickou bielou zostavou a výrazným grafickým obrazom.
V spálni zas celkový jednoduchý dizajn vo forme jednofarebnej kontinentálnej postele a bielej šatníkovej skrine na mieru povzniesla nádherná tapeta s geometrickým vzorom a vytvorila tak dokonalý podklad pre pozoruhodné lustre umiestnené popri posteli nad nočnými stolíkmi.
V celom byte bol zvolený ľahký, moderný a nenútený štýl, ktorého základ tvoria biele steny, neutrálny drevodekór a biely nábytok s doplnkovou béžovou, sivou a čiernou farbou. Obývačka tak pôsobí vzdušne, elegantne a moderne. Prevaha bielej doplnená o neutrálne farby s pridaním prírodných dekorácií navyše navodzuje harmonickú atmosféru.
Zmena funkcie
Reč je o kuchyni. Tá je v tomto byte umiestnená hneď vedľa obývačky. „Nie je priamo jej súčasťou, no v konečnom výsledku tak pôsobí. A to v dnešnej dobe klienti veľmi preferujú práve pre spôsob života, akým žijeme. Jej rozlohu sme teda využili na maximum,“ hovorí dizajnérka.
Keďže tento zámer im vyšiel, vznikli tak možnosti na ďalšie riešenie. „Umožnilo nám to vytvoriť samostatnú práčovňu s úložným priestorom v malej miestnosti za vstupnou chodbou, ktorá pôvodne slúžila ako špajza. Stačilo len zabezpečiť vodovodné rozvody, kvalitnú elektroinštaláciu a odvetrávanie.“
Využili sme naozaj každý kút a vytvorili tak pohodlné miesto na varenie s dostatočným množstvom úložných priestorov To je v malej kuchyni v podstate raritou.
– Michaela Horvátová, dizajnérka
Kuchyňa je v tomto byte hneď vedľa obývačky. Práve tento fakt dizajnérke umožnil, aby jedálenský stôl umiestnila do obývačky ako súčasť hlavného denného priestoru. Poddimenzovanú rozlohu kuchyne naplno využila na osadenie kuchynskej linky vyrobenej na mieru. Skrinky bez úchytiek umožňujú ľahkú údržbu a sivo-bielo-
-drevená kombinácia korešponduje s dizajnom obývačky.
Galéria a video
- Dekorácie sú presne to, čo dodáva švih interiéru v univerzálnych farbách. Veľké vázy a umelé trávy či vetvička bavlny prinesú krehkosť a nehu.
- Súbor políc, ideálny ako knižnica, ale aj na kvety či dekorácie, krásne vyplnil stenu medzi kuchyňou, obývačkou a chodbou.
- Šatníková skriňa v spálni sa aj napriek svojej veľkosti – od steny po stenu, od podlahy po strop – vďaka bielej farbe vizuálne stráca.
- Moderná obývačka a jedálenský kút v neutrálnych farbách
- Biela kuchynská linka vyrobená na mieru
- V obývačke sa k relaxu žiadajú vankúše a deky. Mäkučké poťahy, vlnené deky a koberce, no aj kožušiny sú presne tým, čo interiér na zjemnenie potrebuje.
- Tapety sú prvok, ktorý vnesie svieži závan do každého priestoru. Chodbu nevynímajúc. Do malého priestoru voľte menší a menej výrazný vzor.
- Doplnky je nevyhnutné vyberať tak, aby do interiéru zapasovali a podporili dizajn, ktorý chcete dosiahnuť.
- Čierny kov do koncepcie tohto bytu dokonale zapadá. V kombinácii s drevom a so sivou farbou zásteny v dizajne pohľadového betónu naberá industriálny dojem.
- V spálni je neprehliadnuteľným prvkom kontinentálna čalúnená posteľ v modrej farbe doplnená kontrastnými svietidlami spustenými zo stropu.
- Nočné stolíky nemusia byť nutne hranaté a nemusia mať ani zásuvky. Aj tie okrúhle odvedú potrebnú prácu.
- V dennej zóne sezónne navodzuje romantickú a hrejivú atmosféru aj nástenný kozub na biopalivo.
- Otvorená obývačka je v podstate epicentrom tohto interiéru. Elegantné prvky ako nástenná policová zostava či stropné svietidlo umocňujú jej štýlový vzhľad.
- Kúpeľňa je ladená vo farbách, ktoré sa ťahajú celým bytom. Imitácia mramorového obkladu krásne kontrastuje s čiernou farbou batérií a dreveným nábytkom.
Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2022