Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Aký vianočný stromček v kvetináči je vhodný do interiéru a aký pred vchodové dvere?

Zdieľať 21. 12. 2022
Aký vianočný stromček v kvetináči je vhodný do interiéru a aký pred vchodové dvere? Zdroj: Shutterstock

Rozhodli ste sa zaobstarať si vianočný stromček v kvetináči? Potom hľadajte taký druh, ktorý obstojí celé sviatky. Aké máte možnosti, na to sme sa opýtali záhradnej architektky.

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Druhy stromčekov vhodné do interiéru

Tieto Vianoce sme sa rozhodli zaobstarať si živý stromček v nádobe, no potrebovali by sme pomôcť s výberom. Vedeli by ste nám poradiť, po akom druhu siahnuť, aby to vydržal? Elena B., Bratislava

Ak sa pri presúvaní ihličnanov z exteriéru do interiéru dodržujú základné pravidlá, mali by to zvládnuť asi všetky druhy. No nie je to stopercentne zaručené.

Vždy sa môže stať aj pri odolnejších druhoch, že zmenu prostredia neunesú a postupne odumrú. Asi najhoršie takéto zmeny zvládajú cédre a smreky. Tie dokážu za veľmi krátky čas zhodiť všetko ihličie a vy by ste tak prišli o stromček.

malý ihličnatý vianočný stromček v prírodnom koši

Zdroj: Shutterstock

Z toho dôvodu siahnite radšej po starej dobrej klasike – borovici alebo jedličke. Čo sa týka borovíc, dnes už je na trhu mnoho atraktívnych druhov a ich odrôd, nemusíte si preto pod pojmom borovica predstavovať tie riedke metly, ktoré kedysi zdobili každú domácnosť.

Veľmi zaujímavá a atraktívna je napríklad borovica hladká (Pinus strobus) s jemným mäkkým ihličím či na priestor menej náročná borovica kosodrevina (Pinus mugo) v odrode Fastigiata.

Zaobstarať si môžete aj takzvanú nórsku či kaukazskú jedľu, ktorá v súčasnosti zaplavila trh s rezanými vianočnými stromčekmi.

V skutočnosti ide o jeden a ten istý druh – jedľu Nordmannovu (Abies Nordmanniana), ktorá aj v prípade, že nezvládne stres z presťahovania, vydrží pekná počas celých Vianoc.

Ak by ste však chceli siahnuť po niečom netradičnom a exkluzívne pôsobiacom, skúste to s jedľou srienistou (Abies concolor), ktorej netradičné ihličie pôsobí veľmi dekoratívne.

Prečítajte si tiež

8 podôb vianočného stromčeka. Aký bude ten váš?
8 podôb vianočného stromčeka. Aký bude ten váš?

Ak plánujete živý stromček v črepníku do interiéru, nezabudnite si ho zaobstarať v dostatočnom predstihu, aby ste ho mohli postupne pripraviť na vnútorné podmienky a tak zvýšiť šance na jeho prežitie.

Druhy stromčekov vhodné do exteriéru

Chceli by sme si skrášliť vchod do domu nejakým malým stromčekom. Umiestnený bude v nádobe. Aký druh ihličnanov je vhodný na takýto účel? Petra K., Dunajská Lužná

Ihličnatý vianočný stromček pred dverami do domu

Zdroj: Ib Laursen

Na tento účel vám odporúčam siahnuť po zakrpatených formách ihličnanov, ktoré už v mladom veku dosahujú kompaktný tvar. Asi najznámejším zástupcom stromčekov s takýmito vlastnosťami je smrek biely (Picea glauca ’Conica‘). Vytvára pravidelný kužeľ a má drobnučké ihličie.

Ďalším smrekom s veľmi efektným ihličím lemovaným bielou farbou, ktorá vytvára dojem sriene, je Picea omorica ’Nana‘. Tá však nevytvára až taký kužeľovitý tvar, no dá sa upravovať rezom. Väčšie ihličie sýtozelenej farby má smrek pichľavý (Picea pungens ’Lucky Strike‘).

Vhodné sú i stromčekové formy borovice kosodreviny (Pinus mugo ’Columnaris‘ alebo ’Columbo‘). Ak zatúžite po niečom zaujímavejšom, čo bude i počas teplej zimy pôsobiť „zamrznuto“, skúste striebornú jedľu plstnatoplodú (Abies lasiocarpa ’Compacta‘).

Prečítajte si tiež

Ako presadiť živý vianočný stromček po Vianociach do záhrady?
Ako presadiť živý vianočný stromček po Vianociach do záhrady?

Všetky tieto dreviny však časom narastú viac, ako bude zrejme pre vás priestorovo únosné. Napriek tomu, že ide o pomaly rastúce dreviny, aby ste ich mohli využívať čo najdlhšie, skúste ich ešte skôr, než prerastú vaše možnosti, po troche zastrihovať.

V zime stromček nezabúdajte priebežne podľa potreby polievať a počas vegetačného obdobia prihnojovať, aby si zachoval pravidelný tvar a sýtu farbu.

Foto: isifa/Shutterstock, IB Laursen
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2020


Kategórie: Interiér Záhrada