Bývanie hodné interiérovej dizajnérky! Gabikin domov je svojrázny a plný odvážnych kombinácií. Trúfli by ste si?

Dokonalo zladené bývanie plné odvahy a nápaditých prvkov, ktoré prekvapí nielen svojou originalitou, ale aj vyžarovaním.
Rozloha: 71 m2, 2-izbový byt
Už na prvý pohľad je vidieť, že v tomto byte býva človek, ktorý ma k dizajnu veľmi blízko. Je celý prešpikovaný „vychytávkami“, nápaditými spojeniami a precíznou remeselnou prácou.
Predstavujeme vám byt v samotnom centre Pezinka, ktorý patrí dizajnérke Gabriele Petrekovej. Najskôr vytvorila neutrálny moderný základ, ktorý je nadčasový a plne funkčný, a ten nadstavila o osobité kúsky, ktoré sama navrhla a následne spolu so svojím tímom aj vyrobila.
Práve tieto prvky dodávajú bývaniu nezameniteľný šarm a svojrázny charakter. Gabriela je povolaním dizajnérka, je veľmi kreatívna a v talóne má neskutočné množstvo vlastných nápaditých postupov, ktoré využíva pri svojich realizáciách.
Sama nanáša a mieša originálne dekoračné omietky, ktoré pôsobia priam hodvábne a z jednoduchej steny dokážu vytvoriť interiérový skvost. Gabriela takúto omietku naniesla na stenu a dvere vedúce do spálne aj u seba doma. Vznikla tým priam až zamatová sivá plocha, ktorá jemne a pôvabne doladí vzhľad chodby.

Jednoduchý moderný základ je nadstavený autentickými prvkami, ktoré priestor zahrejú a dodajú mu originálny nádych. Bielu kuchyňu zdobí antické zrkadlo. Zdroj: Miro Pochyba
Umenie kombinovať
Dizajnérka uznáva čistotu priestoru, a preto sa snaží vykompenzovať výraznejšie akcenty tichými jednoliatymi miestami. Tento postup nasleduje aj u seba doma, preto na celú pozdĺžnu stenu v chodbe pridala dvierka ako na otváracej skrini.
Vznikla tak súmerná stena bielej farby, za ktorou sa skrýva práčovňa či vchod do kúpeľne. Majiteľka sa taktiež špecializuje na renovácie historických a historizujúcich kúskov nábytku, ktoré pridáva do moderného nadčasového interiéru.
Pod jej rukami vznikajú noblesné prvky, ktoré vnesú jedinečnosť aj do jednoduchého priestoru. A je jasné, že aj v Gabrielinom byte nájdeme nejeden takýto vlastnoručne dotvorený prvok.
Od postele ako pre princeznú cez toaletný stolík v kúpeľni až po dobové kresielka. Práca s nábytkom je jej veľká láska – všetky tieto prvky vnášajú do priestoru neopakovateľnú atmosféru a Gabriela spolu s nimi odovzdáva každému domovu, ktorý zariaďuje, aj časť seba a svojej kreatívnej duše.

Jedálenský kútik je zostavený z pôvodných stoličiek, ktoré Gabriela sama zreparovala. Zdroj: Miro Pochyba
Využíva aj špeciálne postupy, ktorých know-how postupne získavala počas celého pracovného života. Jej špecialitou je výroba tzv. antického zrkadla. U seba doma ho využila v kuchyni ako zástenu. Je to krásny, autentický a super praktický prvok, pretože na ňom nie je vidieť fŕkance.
Emócie a spomienky robia domov
„Pri dizajne obývačky bola určujúca tapeta. Vybrala som ju pocitovo, lebo mi sadla, no a až potom som zistila, že dokonalo ladí ku kobercu, ktorý som priniesla zo svojho starého bytu.
A stolík pod televízorom? To je skrinka ešte z rodičovského bytu, použila som na ňu obľúbenú čiernu so zlatou a vznikol tento prekrásny kúsok, ktorý mi pripomína rodičov.
Každý jeden nábytok, ktorý prejde mojimi rukami, je do detailu prepracovaný zvnútra, zvonku, zvrchu aj zospodu. Vznikajú tak dokonalé solitéry, ktoré dozdobia každý priestor,“ dodáva dizajnérka.

Dizajnérka je veľmi zručná v kombinovaní vzorov. Pekne spolu ladia, pretože sú v rovnakej farebnej škále (béžová, sivá, hnedá, čierna). Zlatý kov dodá miestnosti nielen na noblesnosti, ale pôsobí aj ako pekný akcent. Zdroj: Miro Pochyba
Prepojenie priestoru
Jedna tapeta je využitá v priestore celého bytu, ale vždy odlišným spôsobom. Je to dobrý trik, ako interiér zjednotiť.
V obývačke ju nájdeme na hlavnej stene za televízorom, v kúpeľni na stene za toaletou a v spálni na dokonalej kombinácii rôznych vzorov a materiálov na stene za posteľou.
Prečítajte si tiež

Tento dokonalý originálny obklad v spálni navrhla opäť samotná dizajnérka. Využila tu aj ďalšie zvyšky z tapiet, ktoré jej zostali z iných realizácií.
Každú prilepila na dosku primeraných rozmerov a tie pripevnila na stenu presne podľa plánu ukladania, ktorý sama vymyslela. V spálni, ako jedinej miestnosti v byte, nájdeme na zemi celopodlahový mäkučký koberec.

Spálňa vyzerá skutočne ako pre princeznú. Kombináciu historizujúcich prvkov, mäkučkého koberca a moderných vzorov na obklade dizajnérka majstrovsky skombinovala do vydareného celku. Zdroj: Miro Pochyba
„Do spálne podľa mňa koberec patrí. A nielen on. Pri mojich realizáciách často využívam aj všakovaké textílie na závesy, záclony či vankúše. Je to vždy majstrovská hra textúr a materiálov, ktorú mám tak rada.“
Galéria a video
- V obývačke sa mieša hneď niekoľko výrazných vzorov a dominuje zemitá paleta farieb
- Jednoduchý moderný základ je nadstavený autentickými prvkami, ktoré priestor zahrejú a dodajú mu originálny nádych. Bielu kuchyňu zdobí antické zrkadlo.
- Jedálenský kútik je zostavený z pôvodných stoličiek, ktoré Gabriela sama zreparovala.
- Dizajnérka je veľmi zručná v kombinovaní vzorov. Pekne spolu ladia, pretože sú v rovnakej farebnej škále (béžová, sivá, hnedá, čierna). Zlatý kov dodá miestnosti nielen na noblesnosti, ale pôsobí aj ako pekný akcent.
- Spálňa vyzerá skutočne ako pre princeznú. Kombináciu historizujúcich prvkov, mäkučkého koberca a moderných vzorov na obklade dizajnérka majstrovsky skombinovala do vydareného celku.
- Úložné prvky, ktoré Gabriela rekonštruuje, ako napríklad táto vitrína, majú aj svoje osvetlenie a do detailu prepracované a zrekonštruované vnútro.
- Antické zrkadlo
- Kuchyňa je sama osebe veľmi funkčná a plná praktických vymožeností, ako je napríklad predĺžená vysúvacia plocha, ktorú vidíte v otvorenej skrinke.
- Čierna, biela a sivá tvoria farebný základ tohto bytu. Pekne ich zahreje drevená podlaha a vyakcentujú kovy. Netreba sa báť ani kombinácie zlatej so striebrom.
- V kúpeľni nájdeme aj tapetu, ktorá priestoru dodáva elegantný nádych. Ten ešte podporuje štíhly dizajnový radiátor. Gabriela sa nebojí neštandardných materiálov ani v kúpeľni. Použila tu nielen tapetu, ale aj drevenú podlahu, ktorá pekne prepája celý byt, celkovo priestor zahreje a pridá na útulnosti a estetike.
- Kúpeľňa je ladená v podobnom štýle ako zvyšok bytu
- Mimochodom, postieľka pre psíka je tiež z autorskej dielne dizajnérky.
- Ani balkón dizajnovo nezaostáva za zvyškom bytu. Gabriela tu vytvorila nielen dokonalú zelenú oázu uprostred centra mesta, ale opäť pridala aj kus seba a svojej kreatívnej duše. Do starého rámu naukladala zeleň a vznikol tak krásny obraz, ktorý zdobí vonkajšiu časť balkóna.
- Červené skladacie stoličky
- Detaily tvoria finálny dojem. Kvety, výrazné vázy či dizajnová postieľka pre psíka sú presne tie prvky, ktoré určujú pôsobivosť a štýlovosť priestoru.
Rozhovor s dizajnérkou o svojej originálnej tvorbe
Odpovedala: Gabriela Petreková, dizajnérka, facebook.com/gathartsk
Gabriela je interiérová dizajnérka a výtvarníčka, ktorá čerpá z bohatých skúseností v televíznej aj v divadelnej scénografii. Hovorí: „Moje interiéry nie sú tuctové, každý je originál vytvorený pre konkrétneho klienta. Rovnako aj solitérne staronové kúsky, ktoré do interiérov dodávam, sú jedinečné – dva rovnaké nenájdete nikde na svete.“
Hovoríte o svojich originálnych nábytkoch, aké sú to?
Spracovávam historické, historizujúce, ale aj novšie nábytky, ktoré sa mi páčia konštrukciou a tvarom. Podľa zadania projektu vyberiem, navrhnem dizajn a následne zákazníkovi prezentujem komplexný vizuál priestoru. Po schválení nábytok v spolupráci s profesistami opravím, prispôsobím a upravím povrchy.

Úložné prvky, ktoré Gabriela rekonštruuje, ako napríklad táto vitrína, majú aj svoje osvetlenie a do detailu prepracované a zrekonštruované vnútro. Zdroj: archív Gabriely Petrekovej
Podľa čoho vyberáte takýto nábytok? Už pri kúpe vidíte, čo z neho vytvoríte?
Snažím sa kupovať predmety iba na objednávku, ale niekedy sa neubránim a kúpim nejakú krásnu stoličku, kreslo alebo skriňu len tak. A tak môj sklad praská vo švíkoch. Starý nábytok hľadám bez toho, aby som vedela, či aj nejaký nájdem. Našťastie, vždy sa mi podarí nájsť ten správny kúsok.
Prečítajte si tiež

Aké špeciálne techniky využívate pri práci?
Napríklad antické zrkadlo vlastnoručne vyrábam na Slovensku hádam iba ja. Postupom, ktorý som si naštudovala, prispôsobila a zdokonalila, viem ovplyvniť farebnosť aj štruktúru zrkadla. Je to dosť zložitá a náročná technika.
Podľa zadania a veľkosti plochy navrhnem presný plán kladenia, podľa ktorého hotové zrkadlo nalepím na naplánované miesto. Dielo je dokončené s výraznými detailnými škárami.
Aké ďalšie „vychytávky“ ponúkate svojim klientom?
Veľmi rada používam dekoračné omietky. Sú zaujímavé nielen farebnosťou a štruktúrou, ale aj možnosťami použitia originálnych kombinácií. Takýto povrch, ak je správne osvetlený a na vhodnom mieste, zmení obyčajnú stenu a celkovú atmosféru priestoru na nepoznanie.
Čo vás na vašej práci fascinuje?
Všetko…držím sa hesla, nech je VÝSLEDOK krajší ako OBRÁZOK.
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Miro Pochyba, archív Gabriely Petrekovej
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2022