Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Čo by ste mali vedieť pred kúpou domácich miláčikov

Zdieľať 08. 03. 2019
Čo by ste mali vedieť pred kúpou domácich miláčikov

Znižujú stres, zmenou správania predpovedajú záchvat alebo dokážu zistiť ochorenia v ľudskom tele, ako sú niektoré druhy rakoviny či cukrovka. Pomáhajú znižovať krvný tlak a podporujú zdravie srdca, pretože pomáhajú svojim majiteľom zostať aktívnejšími. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa za toto všetko odvďačiť svojim domácim miláčikom.

Skôr než ich kúpite

Všetky domáce zvieratá si vyžadujú čas, lásku a v neposlednom rade aj peniaze. Pred ich kúpou si treba zvážiť viaceré faktory.

1 Zohľadniť náklady na starostlivosť, ako sú pravidelné nákupy jedla, preventívne prehliadky u veterinára, hračky a podobne. Kúpa zvieratka určite nie je chvíľková záležitosť.

2 Ak máte v domácnosti deti, zvážte, aký typ zvieraťa bude k nim priateľský, samozrejme, musí sedieť aj vášmu životnému štýlu. Kupovať si psa, keď ho nebude mať kto venčiť a celý deň bude zatvorený v byte, určite nie je dobrá voľba. Ak máte malé deti, môžete im pomôcť pripraviť sa na zvieratko napríklad tak, že sa budú istý čas starať o svoju rastlinu, zalievať ju.

3 Uistite sa, že budete mať na zviera dostatok času. Na začiatok odporúčame začať so živočíchmi, ktoré nie sú také náročné na starostlivosť, ako napríklad ryby alebo škrečky.

4 Urobte si prieskum o správaní a potrebách rôznych zvierat, nad ktorými uvažujete. Je veľmi dôležité, aby zvieratko žilo v prostredí, v ktorom sa cíti príjemne a má to, čo potrebuje.

zvierata v interieri

(Foto: Charley Chau)

Psy

Pri výbere miesta pre psa v interiéri je dôležité myslieť na to, že jeho nároky sa počas života menia. Šteniatka akéhokoľvek plemena potrebujú oveľa viac kontaktu s človekom než dospelé psy, preto pre ne voľte predovšetkým miesta, v ktorých sa zdržiavate najčastejšie, prípadne im pripravte miesto na spánok vo viacerých miestnostiach.

Šteniatka si nevedia dobre regulovať telesnú teplotu. Musia byť chránené pred prievanom – na tento účel je najlepší textilný pelech, ale dobre poslúži aj obyčajná deka. Treba rátať aj so znečistením podlahy od moču. Ak máte v byte dlažbu či vinylovú podlahu, budete to mať s jej údržbou o niečo jednoduchšie počas prvých týždňov, kým si šteniatko osvojí aké-také hygienické návyky.

„V prípade, že máte doma parkety, koberce alebo iný textilný typ povrchu, odporúčam vyrobiť šteniatku ohrádku primeranej veľkosti a umiestniť ju na nepremokavú podložku. Ak sa rozhodnete pre šteňa väčšieho plemena (napríklad labradora), počítajte s obdobím približne prvého roku života, keď u nich dochádza k vývoju kĺbov. Počas tohto obdobia nie je pre možné komplikácie do budúcnosti vhodné, aby denne absolvovali veľa schodov. Problémom teda môžu byť byty na vyššom poschodí bez výťahu. Staršie psy nad 8 rokov zasa mávajú problémy s kĺbmi a chrbticou, musíte preto rátať s možnosťou, že schody a šmykľavé povrchy budú pre ne predstavovať problém. V takom prípade im môžete pomôcť prekrytím keramickej dlažby alebo plávajúcej podlahy kobercom,“ radí veterinárka Lucia Kováčová.

zvierata v interieri

Pelech pre psa alebo mačku CAZO ONE, 73 × 57 CM, 38 €, Pelechprepsy.sk

Mačky

Dokážu sa veľmi jednoducho prispôsobiť prostrediu. Vedia žiť na dedine aj v centre mesta a svoj priestor si väčšinou určujú samy. V interiéri obľubujú skryté miesta, napríklad pod gaučom či za skriňou. Takéto súkromie im ponúka aj mačací domček, ktorý je lepšou alternatívou oproti klasickému pelechu. Pri príprave domácnosti na príchod mačky treba rátať s priestorom žiaducim na umiestenie mačacej toalety. Ak vo vašom interiéri žijú viaceré mačky, každá musí mať vlastnú toaletu, čo môže byť problém najmä v malých bytoch. Mačky zvyčajne nemajú rady prítomnosť iných mačiek vo svojom teritóriu. Je to spojené predovšetkým s ich živočíšnymi inštinktmi, ale, samozrejme, aj s ich povahou. Pri mačkách, ktoré sa navzájom tolerujú, si môžete všimnúť, že v ich skupine sa nájde vždy jedna, ktorá je nadradenou „alfou“.

Mačky majú prirodzenú potrebu obrusovať si pazúriky. Súčasťou mačacích domčekov býva aj škrabadlo, ktoré ochráni nábytok pred poškodením. Ak mačka aj napriek tomu ignoruje správne miesto na škrabanie, môžete si pomôcť na to určeným feromónovým sprejom dostupným vo veterinárnych ambulanciách.

zvierata v interieri

Korytnačky

Suchozemské a vodné korytnačky sú veľmi nenáročné domáce zvieratká. K spokojnosti im postačí dostatok UV žiarenia, o ktoré sa postará prirodzené slnečné svetlo alebo špeciálne UV žiarovky. Pretože ide o studenokrvné živočíchy, k životu potrebujú dostatočne vysokú teplotu prostredia. V dnešnej dobe však nie je problém zakúpiť si kompletne vybavené teráriá s vyhrievanými kameňmi a žiarovkami, ktoré budú potreby vašej korytnačky plne pokrývať. Pri vodných korytnačkách nezabudnite na pravidelnú výmenu vody, keďže ide o mäsožravé živočíchy, zvyšky potravy vo vode môžu nepríjemne zapáchať. Uistite sa, že ich teplota vody je minimálne 30 °C. Vodné korytnačky by okrem vody mali mať prístup aj na súš. Hĺbka vody by nemala byť príliš veľká – mala by byť asi o palec viac, ako je šírka panciera korytnačky.

zvierata v interieri

Plazy

Pre plazy, ako sú hady, agamy či chameleóny neexistuje univerzálny návod na chov v domácnosti. Podmienky chovu treba prispôsobiť potrebám každého druhu zvlášť. Teplota, vlhkosť, osvetlenie a vybavenie terária sa pri jednotlivých živočíchoch výrazne líšia – podľa toho, o aký druh ide alebo v akom prostredí žije. Treba si odpovedať na viaceré otázky. Ide o púštny alebo tropický druh? Zdržuje sa prevažne na zemi alebo na stromoch? A podľa toho im prispôsobiť terárium. Pred kúpou je veľmi dôležité preštudovať si literatúru, ktorá sa venuje jednotlivým druhom plazov, a nespoliehať sa len na (často nedostatočné) informácie z chovateľských potrieb. Pre väčšie plazy, ako sú agamy a hady, je vhodné terárium s rozmermi 120 × 55 cm, do ktorého vložíte piesčitý substrát, kamene či konáre, aby sa mohli plazy šplhať. Teplota v teráriu by
mala dosahovať okolo 40 °C.

zvierata v interieri

Hlodavce

Škrečky, myši, potkany, morčatá alebo králiky sú vo všeobecnosti nenáročné na chov. Na životný priestor im postačuje dostatočne veľká klietka vybavená napájačkou, miskou s krmivom, hračkami či telocvičňou. Hlodavce potrebujú rovnako ako ľudia na svoj plnohodnotný život dostatok živín a proteínov. Tie môžu získať z ovocia a zeleniny. Snažte sa preto, aby aj ich potrava bola pestrá. Hračky alebo hryzadlá využívajú hlodavce na čistenie zubov. Neodporúčame umiestňovať ich klietku do miestností, v ktorých spíte – svojou aktivitou a hlodaním môžu narúšať spánok ľudí v miestnosti, pretože tieto skupiny živočíchov sú aktívne predovšetkým v noci.

zvierata v interieri

Exotika v každom období

V súčasnosti nie je prekvapujúci domáci chov rôznych druhov tropických žiab, pavúkov, hadov, agám, chameleónov, dokonca opíc. Sú vhodné skôr pre zanietených chovateľov s vedomosťami o ich životných potrebách, pretože tieto druhy živočíchov sú náročné na starostlivosť aj samotné vybavenie. Až 99 % chorôb a úhynov u týchto zvierat je zapríčinených nevhodnými chovateľskými podmienkami a výživou.

Ak sa aj napriek tomu túžite odlišovať a mať pod strechou iné zvieratko ako mačku či psa, no zároveň túžite po väčšej interakcii, akú ponúka napríklad korytnačka, skúste pouvažovať nad fretkou. Ide o zdomácnenú formu tchora. „Jej výhodou je, že dokáže prespať denne až 18 hodín. Zvyšný čas však býva veľmi aktívna a komunikatívna. Je teda vhodná pre zaneprázdnených ľudí. Nevýhodou je jej špecifický pach zdedený po predkoch, ktorého sa nezbaví ani po kastrácii. Pre začiatočníkov môže byť vhodným výberom napríklad aj africký ježko, ktorý môže poslúžiť ako spoločník aj alergikom, a pritom je relatívne nenáročný na starostlivosť. Ľudia zmýšľajúci ekologicky ocenia exotické druhy slimákov, ktoré sa okrem svojej netradičnej krásy dokážu postarať aj o zvyšky potravín po príprave pokrmov,“ odporúča veterinárka Lucia Kováčová.

zvierata v interieri

Nepodceňujte ich zdravie

Naplánujte si pravidelné návštevy u veterinára. Rovnako ako ľudia, aj domáce zvieratá potrebujú pravidelné zdravotné kontroly na zistenie zdravotného problému skôr, ako nastanú vážnejšie ťažkosti. Uistite sa, že váš domáci miláčik má všetky potrebné očkovacie vakcíny či iné preventívne lieky, ktoré navrhol zverolekár. Nezabudnite sa tiež spýtať veterinára, aké symptómy si na zvieratku máte všímať, ak ochorie. Je veľmi dôležitá aj znalosť jeho bežného správania, ak je choré alebo zranené, bude sa správať nezvyčajne, napríklad nadmerne spať alebo odmietať jedlo. Ak spozorujete takéto správanie, skontrolujte ho a dbajte na dostatočný príjem potravy a vody. Ak napriek tomu zvláštne správanie pretrváva alebo si všimnete viditeľné zdravotné ťažkosti, vezmite vášho domáceho maznáčika k veterinárovi. Uistite sa, že váš nový člen rodiny má potraviny, ktoré vyhovujú jeho výživovým potrebám. Najlacnejšie jedlo, ktoré sa predáva v supermarketoch, nemusí byť aj najzdravší variant, preto pravidelne kontrolujte jeho zloženie a takisto dátum exspirácie.

Text: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 2/19


Kategórie: Interiér