Čo osvieži neutrálny interiér? Tu zahralo terazzo, lamelové priečky a farba inšpirovaná ihličnanmi za oknami

Od prvej návštevy bytu bolo jasné, že rekonštrukcia bude prebiehať od samotných betónových panelov. Tie nakoniec poslúžili aj ako inšpirácia na vytvorenie hlavného dizajnového prvku.
Rozloha: 70 m2, 3-izbový byt
Zamerali sme sa hlavne na kontrast. V kúpeľni dominuje terazzo, v interiéri betónový dekor a drevodekor. Zopakovali sme ho takmer v každej miestnosti, čím sa byt pekne prepojil a každá jedna kombinácia v ňom dáva zmysel.
– Michaela Horvátová, dizajnérka H.Homes
Hovorí sa, že v byte pri rekonštrukcii môžeme zmeniť všetko, no to, čo zmeniť nemožno, je jeho lokalita. Našťastie, v prípade tohto bytu ju meniť ani netreba. Pre pokojný mestský život je totiž ideálna. Neďaleko zástavby rodinných domov a v okolí vysokých stromov.
O interiéri sa to však povedať rozhodne nedalo. Tam totiž prebehli rozsiahle práce, ktoré ho vyzliekli, takpovediac, donaha, aby ho následne mohli obliecť do nových, krajší a súčasnejších šiat.
„Dispozícia bytu zostala aj napriek významnej rekonštrukcii pôvodná. Absolútne ju nebolo potrebné meniť, dokonale totiž vyhovuje dnešnému životnému štýlu aj požiadavkám,“ vysvetľuje dizajnérka Michaela Horvátová z H.Homes.

Materiálová jednotnosť plynule pokračuje aj v kuchyni, ktorá priestorovo priamo nadväzuje na obývačku. Neformálne posedenie pod oknom šikovne prepojilo kuchynskú linku do tvaru U. Zdroj: Miro Pochyba
Spomedzi mnohých výhod vyzdvihla blízkosť kuchyne k obývacej miestnosti, vhodné oddelenie dennej a nočnej časti, dostatočne veľkú toaletu a v neposlednom rade aj možnosť vytvorenia samostatnej práčovne spolu so štedrými úložnými priestormi.
To v rámci rekonštrukcie, samozrejme, aj využili. Aj v kuchyni zužitkovali každý jeden priestor na stene a práve vďaka tomu sa v nej nachádza dostatok úložných priestorov.
„Ergonomické rozloženie jednotlivých funkčných častí kuchyne bolo pri jej plánovaní alfou aj omegou. Dokonca sa nám podarilo, napriek jej rozlohe necelých 8 m², do nej zakomponovať praktické raňajkové miesto na sedenie,“ hovorí Michaela, ktorá za mimoriadne vydarenú časť realizácie považuje aj spálňu a jej efektnú lamelovú priečku.
„Priestor krásne zútulňuje a podsvietenie priečky dodáva miestnosti unikátnu atmosféru. Moderná sivá posteľ s kontrastným prešívaním, čierne doplnkové svietidlá spolu s čiernymi minimalistickými nočnými stolíkmi ju veľmi vhodne dopĺňajú,“ pokračuje.

V spálni aj vďaka zachovaniu farebnej a materiálovej línie vládne dokonalá optická harmónia. Čierne prvky dodávajú štýl, čisté línie zachovávajú eleganciu. Zdroj: Miro Pochyba
Neoddeliteľnou súčasťou dizajnu bytu bolo aj zameranie sa na doplnkové farby, ktoré prechádzajú celým bytom. „Aby sme nezostali len pri uniformite bytu pozostávajúcej zo spomínanej sivej, bielej a čiernej, chcelo to pridať určitý moment prekvapenia.
Ten sme, myslím, do priestoru celkom umne vniesli vo forme nečakaných dekorov – akými sú imitácia čierneho mramoru na kuchynskej zástene alebo použitie terazzových obkladov v kúpeľni s modrými plochami – či hravej vešiakovej zostave na chodbe,“ vymenúva dizajnérka.
Prečítajte si tiež


Čierne batérie sú žiadaným prvkom posledných rokov aj v našich zemepisných šírkach. Zároveň predstavujú moderný posun v dizajne, ale aj ostrý vizuálny kontrast k zväčša bielej farbe sanitárneho zariadenia. Samozrejme, biela s čiernou sú nestarnúcou kombináciou, ktorá v kontexte okolitých prvkov bude vždy moderná a nadčasová.
Preto takto zvolená kombinácia nemôže byť chybou. Pri čiernych batériách si dajte pozor hlavne vtedy, ak je tam, kde žijete, tvrdá voda. Tak by ste sa zrejme uštvali v snahe zabrániť nevzhľadným bielym škvrnám.
V tomto byte tiež možno pozorovať kontrast medzi betónovým dekorom a drevodekorom. Ten sa opakuje takmer v každej miestnosti, čím sa byt pekne prepojil, dizajnovo zjednotil a zmysel dáva každá jedna kombinácia v ňom.
„Biele nábytky, čierne nábytkové solitéry a doplnková farba v odtieni lesnej zelenej na textíliách v obývačke a spálni… Inšpiráciou na použitie tejto farby boli už spomínané vysoké ihličnany vysadené pred bytovým domov,“ prezrádza Michaela.
„Samozrejmosťou v interiéri je funkčné a efektné osvetlenie vo forme pohľadových bodových svietidiel, ako aj dizajnové visiace lustre, ktoré priestoru dodávajú ten správny pocit a atmosféru, no zároveň definujú a opticky oddeľujú jednotlivé časti miestnosti,“ uzatvára dizajnérka, ktorá vďaka šikovnému návrhu našla v otvorenom priestore dennej zóny, ktorý je zároveň hlavnou komunikačnou trasou bytu, miesto na plnohodnotné stolovanie pre štyroch, tri metre dlhú komfortnú sedačku, a to tak, aby protiľahlá stena mohla výsostne patriť modernej nábytkovej zostave a elektronike.
Dekorácie sú presne to, čo dodáva šmrnc interiéru v neutrálnych farbách s prevahou bielej, sivej a krémovej. Výrazné vázy v modernom dizajne, dekorácie z betónu či bielej kameniny, ale aj čiernej glazovanej keramiky v drevenej knižnici krásne vyniknú. Vďaka svojmu minimalistickému vzhľadu zároveň nenarušia harmóniu a čistotu línií a farieb škandinávskeho štýlu.
Galéria a video
- Materiálová jednotnosť plynule pokračuje aj v kuchyni, ktorá priestorovo priamo nadväzuje na obývačku. Neformálne posedenie pod oknom šikovne prepojilo kuchynskú linku do tvaru U.
- V spálni aj vďaka zachovaniu farebnej a materiálovej línie vládne dokonalá optická harmónia. Čierne prvky dodávajú štýl, čisté línie zachovávajú eleganciu.
- Kúpeľňa s čiernou sprchovacou súpravou, vaňou, umývadlom so skrinkou a terazzom na stene
- Drevená knižnica s čiernymi a bielymi minimalistickými dekoráciami
- Čierno-biele spojenie nebolo popreté ani v obývačke. Rovnako ako čisté línie. Nemým svedkom toho je výrazný koberec s geometrickým vzorom obdĺžnikov. Geometria sa dotkla aj vzhľadu konferenčných stolíkov.
- Otvorený koncept jedálne a obývačky s čiernym jedálenským stolom a čalúnenými zelenými stoličkami, časť steny zakrýva lamelový obklad
- Podsvietenie horných kuchynských skriniek, ktoré osvetľuje pracovnú plochu v kuchyni, je nielen praktické, ale počas večerov rozhodne dokáže suplovať aj náladové osvetlenie.
- Fúzia… Všimli ste si zelené zamatové poťahy na stoličkách aj obliečkach vankúšov? Rovnako ako béžová, hnedá a zemité odtiene sa k protikladne sivej krásne hodia.
- Optická ilúzia, ktorú vytvárajú drevené lamely a veľkoformátové zrkadlo nalepené priamo na stene, sú presne tým, čo malú bytovú chodbu bez okna zmenilo na reprezentatívny priestor.
Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2022