Dizajn, ktorý ide proti prúdu. Vráti vás do 30. rokov minulého storočia a príbory si vyberiete z klavíra

Ak má čokoľvek vintage v interiéri s pribúdajúcim vekom získavať na kvalite, bude to predovšetkým úlohou majiteľa. Na tejto návšteve nás oslovil precízne zrenovovaný nábytok aj dôvtipné riešenia, akými získali dnes už nepoužiteľné veci novú funkciu.
O nehnuteľnosti: 110 m2, 4-izbový byt, Nové Mesto, Bratislava
Amerika, 1932. Práve vzniklo prvé vydanie publikácie o interiérovom dizajne Designer‘s Digest. V Bratislave toho istého roku sa dokončila výstavba revolučného bytového komplexu Unitas.
Pod vplyvom funkcionalizmu a humanizmu, prevládajúcich vo vtedajšej svetovej architektúre a dizajne, vytvorili poprední slovenskí architekti Weinwurm a Vécsei výnimočný koncept dostupného a funkčného bývania návrhom a výstavbou ikonických pavlačových bytových domov.
Nie náhodou poukazujeme na analógiu bratislavskej významnej výstavby s Amerikou. Majitelia jedného z bytov Unitas sú hudobníci, ktorí oživujú autentický džez prvej polovice 20. storočia – ich Fats Jazz Band hviezdi na svetových koncertných pódiách.
Vitajte na mieste, ktoré by ste jedným dychom nazvali domovom, aj keď v ňom nebývate. Na každom metri príbytku nás vrelo vítal vkus a štýl, lesk aj patina, no najmä úsmev, láska a čas…
Voňavé privítanie z pavlače
Do bytu vedie schodisko s krásnym funkcionalistickým zábradlím a na každom medziposchodí dotvárajú čarovný dojem ešte pôvodné dvere so smaltovanou ceduľkou práčovňa alebo sušiareň.
Majiteľka bytu nás víta na typickej pavlači. Využíva ju na pestovanie voňavých kvetov a byliniek. Aj vďaka nim tu majiteľka Janka dokázala vytvoriť miesto na relax, a to aj napriek tomu, že sa dom nachádza na rušnom mieste.
Dokonalý tím
Janka: na pódiu vintage diva, doma húževnatá, precízna a kreatívna. Lacko: na svetových scénach virtuózny koncertný umelec, doma mimoriadne invenčný a zručný domáci majster. Spolu tvoria presne ten ideálny pár, v ktorom sa dvaja dopĺňajú v koncipovaní a realizovaní nápaditých a často aj odvážnych projektov.
Medzi najvýraznejšie z nich nesporne patria nástenné hodiny z klavírnych klávesov či stolná lampa ukrytá v starom saxofóne. Víťazom je však tajomný klavír, ktorý po nápaditej úprave slúži ako luxusný úložný priestor na príbor, maskuje televízor a aby toho nebolo málo, ukrýva aj bar!
Niektorí ľudia tvrdia, že starožitný nábytok v interiéri na nich pôsobí ťaživo, pretože v sebe nesie dávnu históriu a (možno až príliš) veľa príbehov. Janka sa však na to díva z romantickejšej stránky.

Sviatočnú súpravu príborov by ste márne hľadali v kuchynskej skrinke. Sídli v tajomnom klavíri spolu s televízorom a barom. Zdroj: Miro Pochyba
„Vyrastala som obklopená starožitným nábytkom. Už od detstva som milovala leštiť všetky tie krásne drevené almary a sekretáre a vracať im tak opäť iskru!
Myšlienka, že ktosi poctivo venoval svoj čas ich výrobe a dal si tak nesmierne záležať na rezbárskych detailoch, pričom na každom kúsku zanechal dotyk svojich šikovných rúk a duše, vo mne vždy vyvoláva hrejivý pocit, obdiv a lásku.“
majiteľka Janka
Tradičný a žiarivý
Marhuľový lekvár. Pečené buchty. Zavárané čerešne. Sušené bylinky a koreniny. Smaltované nádobky. Ručne vyrobené varešky. Ozdobná čipka na poličke aj vyšívané ornamenty na stene. To všetko je predsa najlepšie od milovanej starkej z dediny!
Prečítajte si tiež

K vintage štýlu bez pochýb patrí aj ten náš, vidiecky. V kuchyni pôsobí prívetivo, jemne a romanticky. Kuchynská linka pôsobí v kombinácii bielej a dreva presvetlene a pokojne, olivovozelený tradičný kredenc zaujíma miesto originálneho solitéru.
Krásny priestor dostáva výrazná kuchynská zástena tvorená ručne vyrobenými kachličkami od MMOSAICS. Kovové predmety, ako sú mosadzné nádobky, štýlový kávovar či medené nástenné dekorácie, vytvárajú v pokojnom kuchynskom priestore príjemné odlesky.

Náš tip: Na dosiahnutie nenúteného nádychu vidieka aplikujte čipku na poličky kuchynskej skrinky so sklenenými dvierkami. Zdroj: Miro Pochyba
Originálne hodiny sú z dielne majiteľa bytu Ladislava. Vynikajú na stene s tehličkovým obkladom. Ten, v kontraste s jemným charakterom kuchyne, tvorí akýsi protipól ostatnému zariadeniu. Výsledok ich spolupôsobenia je však harmonický.
Z kuchyne do obývačky nás víta svieži priehľad plný svetla a vitálnej zelene. Jas miestností je podporený svetlíkmi nad interiérovými dverami, ktoré dala majiteľka vyrobiť na mieru, pričom rešpektovala pôvodný tvar dverí.
Vpúšťajú do izieb množstvo svetelných lúčov a zároveň pôsobia ako štýlotvorný prvok. Dodávajú priestoru dobový vzhľad. „Za návrh zmeny dispozície pri spájaní dvoch susedných bytov a za pomoc pri výbere farieb na steny či rozmiestnení nábytku vďačíme našej dobrej priateľke, architektke Barbare Boríkovej,“ dopĺňa majiteľka.
Čaro starého

Zo starého saxofóna po stlačení klapky namiesto tónov očakávajte svetlo na počkanie. Dnes slúži ako originálna lampa. Zdroj: Miro Pochyba
Pamätáte si, ako ožil nábytok v rozprávke Kráska a zviera? Na tejto návšteve sme neboli len u majiteľov príbytku. U nich sa totiž môžete porozprávať aj s portrétom neznámej dámy, ktorá sa teší z pohodlia v starostlivo vyleštenom pozlátenom ráme.
Prečítajte si tiež

Môžete načúvať skrinke po prababičke v kuchyni, ktorá vedie rozhovor s tou o sto rokov mladšou zo Švédska. Môžete si posvietiť na knihu stlačením klapky saxofónu a sviatočnú súpravu príborov vybrať z klavíra!
S úctou položíte orgován na starodávny sekretár, akoby ste vedeli, že je to dôstojný a múdry pán domu. Dbajte o predmety okolo seba. Odmenia sa. Vytvoria domov.
Pastelové snenie
Spálňa je pýchou šikovnej majiteľky Janky, ktorá vlastnoručne starostlivo obnovila starožitnú drevenú spálňovú zostavu vrátane náteru v lomenej bielej farbe a citlivo ju skombinovala so súčasným nábytkom.
Farebná kombinácia starosvetských odtieňov priam láka k dennému sneniu. Obnova toaletného stolíka s veľkým zrkadlom si vyžiadala veľa energie.

Spálňa s dobovým nábytkom a prevahou bielej si žiadala oživenie v podobe výrazného vzoru na látke použitej ako tapeta na čelnej stene. Zdroj: Miro Pochyba
„Pôvodné zrkadlo bolo vo veľmi zlom stave. Hľadala som sklenára, ktorý by dokázal vytvoriť repliku so zošikmenou fazetou. Každý mi však povedal, že na fazetové oblúky už nemá príslušné stroje.“
Nakoniec Janka predsa len našla majstra, ktorý vie repasovať staré zrkadlá očistením a nanesením nového zrkadlového náteru. Dokonca si dal záležať aj na takej nuanse, akou je farba striebra, ktorú prispôsobil veku zrkadla, aby nepôsobilo moderne.
Najlepším úlovkom je tapeta, ktorá vlastne nie je tapetou. Podľa Jankiných slov, dlho hľadala vhodný motív na dominantnú stenu spálne, no buď bol nevyhovujúci materiál, alebo vzor tapety.
Napokon jej napadlo, že namiesto látkovej tapety môže dať na stenu obyčajnú látku. Ako na záver dodala, väčšina textílií sa po navlhčení lepidlom natiahne, ale čalúnnická látka odoláva vlhkosti. Najkrajší vzor aj farebnú kombináciu našla v Anglicku.
Pozrite si viac z interiéru v galérii a videu
- Dekoratívne vankúše s tropickým vzorom, vynímajúce sa na svetlej dobovej pohovke, sú osviežujúcim akcentom. Exotické a botanické motívy sú jedným z častých prvkov štýlu art déco a sú stále in.
- Janka nás privítala na typickej pavlači, kde pestuje voňavé kvety a bylinky.
- Sviatočnú súpravu príborov by ste márne hľadali v kuchynskej skrinke. Sídli v tajomnom klavíri spolu s televízorom a barom.
- Náš tip: Na dosiahnutie nenúteného nádychu vidieka aplikujte čipku na poličky kuchynskej skrinky so sklenenými dvierkami.
- Zo starého saxofóna po stlačení klapky namiesto tónov očakávajte svetlo na počkanie. Dnes slúži ako originálna lampa.
- Spálňa s dobovým nábytkom a prevahou bielej si žiadala oživenie v podobe výrazného vzoru na látke použitej ako tapeta na čelnej stene.
- Každý starožitný kus môže znova ožiť. Stačí mať myseľ otvorenú, tak ako v prípade tohto klavíra, ktorý sa stal užitočným členom domácnosti.
- Toaletný stolík z 19. storočia patrí k rodinným pokladom.
- Na pozadí zelenej steny svieti ukážkový luster v štýle art déco z mosadze. Čestné miesto tu má majestátny starožitný sekretár, ktorý sa v tomto dome nachádza už od čias prvých majiteľov bytu. Právom ho možno považovať za pôvodného obyvateľa.
- Originálne hodiny sú z dielne majiteľa bytu Ladislava.
- Páči sa nám odvážny a netradičný antracitový náter potrubia ústredného vykurovania. Bolo nainštalované až koncom 70. rokov. Dovtedy obyvatelia kúrili uhlím. Antracitová farba pekne korešponduje s rámikmi na stene.
- Keďže svetla nie je nikdy dosť, dali majitelia bytu vyrobiť svetlíky na mieru nad interiérové dvere. Okrem nesporného podčiarknutia dobového vzhľadu plnia aj praktickú funkciu – presvetľujú priestor.
- Starosvetský kredenc sa môže tešiť, že sa dostal do rúk Janky. Tá sa totiž pri rekonštrukcii venovala aj detailom, akými sú úchytky ozdobené bakelitom.
- Spevavá spolubývajúca Lulu je členom rodiny.
- Zarámované fragmenty folklórnych výšiviek, keramika s ľudovým motívom, staré varešky a rôzne rodinné talizmany pôsobia v priestore ako vkusné dekorácie. Majiteľka bytu Janka si tak pripomína svoje korene z Gemera a Myjavy.
- Do celkového vintage vzhľadu interiéru patria aj dobové vypínače a elektrické zásuvky. V tomto prípade sú to krásne originály z príznačných materiálov, akými sú bakelit, keramika alebo mosadz.
Vintage
Ide o často skloňovaný výraz vo svete dizajnu, módy či životného štýlu. Je to pojem zo života vína! V tomto odvetví označuje zber, kvalitnú odrodu či špecifický druh vína.
Nečudo, že sa udomácnil aj na pôde štylizácie a dekorovania, kde sa používa ako zaslúžený titul pre kúsky vynikajúce svojou kvalitou vychádzajúcou zo staršieho dátumu narodenia.
Text: Andrea Kružliaková
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2023