Dom nám nechýba! Aj starý panelákový byt môžeme prerobiť na pôvabné a výnimočné bývanie

Osviežujúce, útulné a harmonické bývanie dvoch mladých ľudí na východe Slovenska dokazuje, že s vkusom, pôvabne a dobre sa dá bývať aj v paneláku.
Rozloha: 60 m2, 2-izbový byt
S touto návštevou sme sa dostali na samý východ Slovenska, do Michaloviec. Tu si dvaja mladí ľudia zvolili trochu netradičnú cestu, pretože sa presťahovali z domu do bytu. Dôvod na to bol značne pragmatický: zistili, že byt je oveľa menej náročný na starostlivosť ako dom, a to im vyhovuje.
Jednoducho sa im žije v byte krajšie a ľahšie. Keď našli ten svoj vysnívaný, rozhodli sa osloviť dizajnérku Odette Kmeť Fedorovú, keďže sa im páčila jej práca a tiež dostali na ňu skvelé referencie.

Tip: Ak chcete kombinovať viac rovnakých centrálnych svetidiel v obývacej izbe, umiestnite ich v rôznej výške. Zdroj: Miro Pochyba
Harmonický koncept dizajnérka Odette dosiahla intuitívnym vrstvením štruktúr a materiálov. Základ je nastavený v béžovom neutrále a to, čo robí priestor zaujímavým, sú chlpaté vankúšiky, vysoký bodkovaný koberec či štrikovaná taburetka. Práve mix materiálov dodá obývačke hĺbku a šmrnc.
Veľkú službu urobili aj čierne akcenty, ktoré miestnosť dokonale vyvážia. Pri takomto koncepte treba myslieť aj na prírodniny – od dreva cez ratan, viedenský výplet až po halúzky vo vázach. No a na koniec, ale isto na neposlednom mieste, priestor vyšperkovala tapeta s motívom špirály.
„Uistenie, že ideme tým správnym smerom, je pre mňa veľmi dôležité. Preto sme si s klientmi sprvoti vymieňali obrázky, fotky a hľadali spoločný prienik. Pomaly som zisťovala, že preferujú jemnejší, útulný a neutrálny dizajn, následne mi klienti dali voľnú ruku a bola to ozaj výborná spolupráca,“ pochvaľuje si dizajnérka Odette.

Obývačke, ktorá je napojená na kuchyňu, dominuje neutrálne ladenie a perfektne ju dopĺňajú drevo, botanika či akcent čiernej. Zdroj: Miro Pochyba
Ako rastie domov…
„Prvé, čo sme menili, bola dispozícia. Naozaj je to starý byt, búrali sme priečky a následne všetko budovali nanovo. Táto práca sa však vyplatila, búraním vznikol prekrásny priestor kuchyňo-obývačky, kde sa zmestí aj veľký jedálenský stôl a množstvo úložných priestorov,“ dodáva dizajnér-
ka.
Kuchyňa je moderná – s oknom a porcelánovým umývadlom, ktoré zjemňuje jej moderné línie. Majiteľka veľmi túžila po farebnom akcente, a preto sa s Odette dohodli tak, že odlíšia jedny dvierka bielo-drevenej linky. A tak sú dvierka na chladničke v tyrkysovom šate. Celkovo tento akcent kuchyňu dobre rozihral.
Ako doplnkovú farbu do kuchyne Odette zvolila čiernu, preto sú všetky spotrebiče, batérie či kanvica v matnej čiernej a perfektne kontrastujú s neutrálnou linkou. V celom byte taktiež nájdeme bodové svetlá.
„Mám veľmi rada viacúrovňové osvetlenie, ktoré sa skladá z bodoviek na strope, z efektných, výrazných lustrov a z pár nástenných lámp. Myslím si, že človek potrebuje v každej chvíli iné svetlo. Úplne odlišne svietite, keď pozeráte televízor, inak, keď príde návšteva, a inak, keď niečo hľadáte alebo pracujete. Mne sa tento systém veľmi osvedčil, a preto ho aplikujem aj u svojich klientov,“ s úsmevom priznáva Odette.

Dostatok úložného priestoru nájdeme takmer v každej miestnosti. V spálni môžu majitelia veci odkladať aj do veľkorysej vstavanej skrine. Tú ozvláštňujú hand made úchytky od výrobcu PURE zo sashe.sk. Rovnaké úchytky, len v čiernej farbe, zdobia ďalšie vstavané skrine na chodbe a aj knižnicu.
Tip: Zvoľte dierkované lampičky, ktoré vám vysvietia v priestore krásne vzory a dodajú tú správnu atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba
V obývačke aj spálni nájdeme na stene tapetu, ktorá je originál vyrobený dizajnérkou. Vlastnoručne navrhnutú tapetu využíva takmer pri každej realizácii. Vymyslí si dizajn, nájde podklad na internete alebo poprosí známeho umelca o kresbu, ktorú následne prenesie do počítača. Tu jej prirobí to správne pozadie a nechá vytlačiť na fóliu. Vznikajú tak originálne dielka, ktoré tešia a ohurujú nielen jej klientov.
Prečítajte si tiež


„Mám rada neopakujúci sa motív na stene a takú tapetu je mi jednoduchšie vyrobiť. V hlave mi skrsne, ako by kresba mohla vyzerať, a následne k nej pridám tú správnu štruktúru,“ púšťa nás do tajov svojej práce Odette a zároveň dodáva: „Veľmi sa teším, že som v byte využila aj svoje milované kachličky.
Prvýkrát som ich videla pred piatimi rokmi a bola som unesená. Som veľmi šťastná, že som ich konečne mohla v tejto realizácii aj aplikovať. Nájdete ich v chodbe na zemi, ako zástenu v kuchyni a tiež aj v kúpeľni na dlážke. Keď ich nevidíte v kontexte, môžu sa zdať trochu nudné, ale v interiéri pôsobia absolútne dokonalo, navyše sa neskutočne ľahko udržiavajú.“

Tip: Celok prepájajú detaily a opakujúce sa motívy. Okrem drevodekoru je to v tomto prípade aj obklad a dlažba, ktoré dizajnérka použila na kuchynskej zástene a na zemi v chodbe aj kúpeľni. Zdroj: Miro Pochyba
Malý jedálenský kútik v kuchyni je osvetlený výraznou lampou. Dizajnérka na stoličky vybrala viedenský výplet, ktorý priestor odľahčí a pridá mu na zaujímavosti. Kuchyňu pekne zjednotia detaily v čiernej farbe. Čierne spotrebiče, batérie, vázička, dokonca aj zástrčky dodajú kuchyni iskrivý náboj.
Kuchynská linka siaha od zeme až po plafón, aby sa využil každý jeden centimeter. Je rovnako v dubovom dekore ako zvyšok priestoru, navyše doplnená bielou. Akcent nájdeme na dvierkach chladničky, ktoré sú celé tyrkysové. Dobre zvolená farba v decentnom množstve pekne rozihrá priestor a kuchyňa pôsobí sviežejšie.
Galéria a video
- Dizajnový radiátor na pravej strane od vchodu do kuchyne nielenže dostatočne zahreje, ale aj krásne doplní ležérnu atmosféru bývania mladých ľudí.
- Tip: Ak chcete kombinovať viac rovnakých centrálnych svetidiel v obývacej izbe, umiestnite ich v rôznej výške.
- Obývačke, ktorá je napojená na kuchyňu, dominuje neutrálne ladenie a perfektne ju dopĺňajú drevo, botanika či akcent čiernej.
- Dostatok úložného priestoru nájdeme takmer v každej miestnosti. V spálni môžu majitelia veci odkladať aj do veľkorysej vstavanej skrine. Tú ozvláštňujú hand made úchytky od výrobcu PURE zo sashe.sk. Rovnaké úchytky, len v čiernej farbe, zdobia ďalšie vstavané skrine na chodbe a aj knižnicu. Tip: Zvoľte dierkované lampičky, ktoré vám vysvietia v priestore krásne vzory a dodajú tú správnu atmosféru.
- Tip: Celok prepájajú detaily a opakujúce sa motívy. Okrem drevodekoru je to v tomto prípade aj obklad a dlažba, ktoré dizajnérka použila na kuchynskej zástene a na zemi v chodbe aj kúpeľni.
- Pohľad do kúpeľne a chodby
- Kúpeľňa nadväzuje na zvyšok priestoru. Tvorí ju drevený a biely obklad, ktorý je vyakcentovaný čiernymi batériami a doplnkami.
- Chodbu vedúcu do kuchyne zdobí najprv skriňa s topánkami a následne knižnica. Obe v rovnakom dekore s hand made úchytkami.
- Predsieň urobíte zaujímavejšou veľmi jednoducho. Umiestnite do nej jednoduchý dizajnový vešiak.
- Sivú komodu v spálni opäť osviežujú prírodniny.
- Káble z televízora skrýva na mieru vyrobená zástena, ktorá ladí so zvyškom priestoru. Celý byt je totižto navrhnutý v dubovom dekore. Počnúc novými cikcakovitými parketami, cez nohy stoličiek v jedálni až po vitrínku, ktorá ukrýva riady.
- V chodbe nájdeme odkladacie priestory po oboch stranách. Všetko je však dokonale skryté za jednotným dekorom drevených dvierok s trendovými úchytkami.
- Rada prepletiem priestor nejakým originálom či dizajnovou „vychytávkou“. Napríklad táto tapeta bola celá navrhnutá a vyrobená v našom dizajnovom štúdiu. – Odette Kmeť Fedorová, dizajnérka, odettestudio.com
- Jedálenský stôl s čalúnenými stoličkami a vitrína na riady
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2022