Dom v stave hrubej stavby ich od kúpy neodradil. Dnes má rodina krásny domov presne podľa predstáv

Po rozhodnutí kúpiť rozostavaný dom získali majitelia unikátny priestor, ktorý by ste v bungalove nečakali. Na pomoc si prizvali tehlu, drevo a dobré nápady.
Rozloha: 303 m2, rodinný dom
Pri hľadaní nového domova je dôležité miesto, kde dom stojí, tiež veľkosť pozemku, ako aj to, či ho budete schopní udržiavať a starať sa oň. V prípade hrubej stavby celkom obyčajného bungalova s priľahlým pozemkom však treba aj istú dávku fantázie a predstavivosti, aby ste sa doň mohli zamilovať.
Tak to bolo aj v prípade sympatických manželov, ktorí svoj vysnívaný domov našli v malebnej liptovskej dedinke. „Keď sme sa s manželom, vtedy ešte partnerom, dali dokopy a plánovali sme spoločnú budúcnosť, hľadali sme domček alebo pozemok na stavbu pre nás a naše deti, ktoré sme mali z predchádzajúcich manželstiev.
A keďže obaja pochádzame z Liptova, hľadali sme pozemok práve v tejto oblasti. Všade sa však stavali satelitné obytné štvrte s betónovými plotmi a minimom zelene.

Veľkorysá dispozícia, otvorený krov a veľké okná sú zárukou vzdušného a priestranného interiéru aj v bungalove s nízkym sklonom strechy. Zdroj: Miro Pochyba
Keď sme však natrafili na tento dom, oslovil nás. Bola to síce iba hrubá stavba, ale stála pri potoku a neďaleko hory. Dom bol navyše bez schodov a veľmi priestranný, čo boli naše základné požiadavky, keďže sme veľká rodina.
Máme štyri deti, z toho tri sú už dospelé a žijú si svoj život, a jedného juniora, ktorý žije s nami, a dve vnúčatká. Dom musel byť skrátka dostatočne veľký na to, aby v ňom mal každý svoj priestor, keď sa spolu stretneme,“ vysvetľuje pani Naďa.
S príchodom nových majiteľov dostala hrubá stavba druhú šancu a po osemročnej pauze, lebo tak dlho bola vydaná napospas času a nečinnosti, sa začala konečne pretvárať do novej podoby.
„Stavbu sme začali hneď prerábať, väčšinou svojpomocne a podľa vlastných návrhov. Manžel je veľmi šikovný a zručný,“ dodáva energická domáca s úsmevom. Jej ohnivá letora a nadšenie prezrádzajú, že ani ona za svojím manželom v ničom nezaostáva.

Ružové kreslo je spojením ľahkého retra a moderných farieb. Aj vďaka nemu čitateľský kútik v spoločenskej zóne príjemne ožil. Svieže a vkusné. Zdroj: Miro Pochyba
„Väčšina vecí v interiéri, ale aj exteriéri prešla našimi rukami, “ potvrdzuje manžel. Trvalo jeden a pol roka, kým dom a záhrada nadobudli pre nich prijateľnú podobu.
Nenechajte si ujsť aj článok s návštevou záhrady, ktorú si majitelia tohto domu vytvorili svojpomocne.
Rozhodnutie v hodine dvanástej
„Pôvodne sme mali vymyslenú úplne inú fasádu. Dokonca sme už mali všetko nachystané na jej realizáciu, ale v jeden večer sme na Pintereste našli domček obložený lícovými tehlovými pásikmi. A bolo to. Povedali sme si: toto je presne to, čo chceme.“
Prečítajte si tiež


Hrubá stavba bola „zatvorená“, to znamená, že keď ju kupovali, už mala okná i strechu. A práve biele okná, z ktorých bola domáca pani nešťastná, vďaka tehlovému fasádnemu obkladu náhle vynikli.
Z pôvodného zámeru vymeniť biele okná za čierne hliníkové teda vzišlo. Dnes si toto rozhodnutie jednohlasne pochvaľujú.

Metalické odlesky, zamatové čalúnenie a nápadné krivky na nožičkách postele sú dôkazom, že interiér stojí aj na detailoch. Zdroj: Miro Pochyba
Miesto pre všetko a všetkých
Najmarkantnejšou časťou domu je spoločenská zóna, ktorú tvorí kuchynský kút (alebo v tomto prípade skôr kútisko), priestranná jedáleň a obývací priestor. Tehlový obklad sa stal zjednocujúcim prvkom.
Nezostal iba na fasáde, ale pokračuje hneď pri vstupe za dverami a v celej svojej veľkoleposti sa ukázal práve v takzvanej dennej časti domu, kde zdobí celú jednu stenu. Otvorený drevený strop bol prirodzenou voľbou, keďže dom sa nachádza v krásnom horskom prostredí.
Z obývacej časti sa núka výhľad do vkusnej a priestrannej jedálne. Zjednocujúcim prvkom je jednotný odtieň použitého dreva – masívny sheesamový stôl korešponduje s dreveným obložením stropu a originálnym svietidlom. Zaujímavú kulisu tvorí dekoračná tapeta s výrazným vzorom oživujúcim priestor.
Pokojnejšiu nočnú zónu tvoria dve detské izby a manželská spálňa. Všetky izby vrátane kúpeľne a pracovne spája jeden komunikačný prvok – dlhá chodba osvetlená svetlíkom.
V snahe zachovať vzdušnosť aj v izbách použili len minimum nevyhnutného, zato však kvalitného nábytku. Vyše tristo štvorcových metrov domáci využili plnohodnotne a premyslene, aby bolo vždy dosť miesta pre každého.
Galéria a video
- Veľkorysá dispozícia, otvorený krov a veľké okná sú zárukou vzdušného a priestranného interiéru aj v bungalove s nízkym sklonom strechy.
- Ružové kreslo je spojením ľahkého retra a moderných farieb. Aj vďaka nemu čitateľský kútik v spoločenskej zóne príjemne ožil. Svieže a vkusné.
- Metalické odlesky, zamatové čalúnenie a nápadné krivky na nožičkách postele sú dôkazom, že interiér stojí aj na detailoch.
- Tip: Nika vybudovaná pri kozube spĺňa estetickú aj praktickú funkciu.
- Spálňa dýcha jemným štýlom glamour.
- Už predsieň každému návštevníkovi prezrádza, že ho čaká veľmi príjemný interiér.
- Priestranná kuchynská linka farebne ladí s tehlovým obkladom.
- Silným pohľadovým prvkom je kozub, ktorý sa opiera o priečku oddeľujúcu kuchynskú a jedálenskú časť od obývacej. Napravo od neho sa otvára ďalší priezor do kuchyne. Tá svojimi čistými líniami a farebným ladením nadväzuje na zvyšok otvoreného priestoru. Vhodne zvolené hnedé odtiene ho navyše aj príjemne zútulňujú.
- Časť kuchyne
- Prácu treba striedať aj s oddychom. Na ten slúži výrazná žltá sedačka v pracovni domáceho pána. Tapeta s motívom mapy prezrádza, že majitelia tohto domu sú vášniví cestovatelia. Mierne industriálny nádych vnáša do priestoru originálny príručný stolík.
- Kúpeľni dominuje luxusná vaňa, kulisu jej robia veľkoformátové lesklé obklady.
Text: Martina Deríková
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2022