12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať

Hydroponické pestovanie

Zdieľať 14. 04. 2018
Hydroponické pestovanie

V byte mám niekoľko izbových rastlín, no nestíham sa o ne starať. Chcela by som prejsť na hydroponické pestovanie. Takúto zeleň máme na pracovisku a prekvapuje ma svojou vitalitou a bujným rastom. Je možný prechod z klasického pestovania na hydroponický?

Určite je, aj keď je to vhodné len pri mladších rastlinách, ktoré sa zvyčajne rýchlejšie adaptujú na nové prostredie a bez problémov pokračujú v raste. Vhodný čas na zmenu je práve teraz na jar.

Rastliny vyklopte z črepníkov, korene očistite od substrátu a dôkladne ich opláchnite jemným prúdom vody. Skontrolujte, či sú v poriadku, prípadne odstrihnite poškodené a odumreté časti.

Následne môžete rastliny vysadiť do hydroponického substrátu vo vnútornej nádobe. Tu dodržte pravidlo – vysádzať do rovnakej výšky ako rastlina rástla v pôvodnej nádobe. Nakoniec vložte výsadbu do vonkajšej nádoby, nastavte optimálnu výšku hladiny výživného roztoku a umiestnite ju na vybrané miesto. Zhruba o mesiac sa rastliny zakorenia a môžete začať aj s ich prihnojovaním.

Výhodou hydropónie je menej častá zálievka. Tá sa musí prispôsobiť danej rastline (napríklad sukulenty vyžadujú menej vody, preto sú intervaly dlhšie). Podľa toho, aké sú podmienky v byte, aká je vlhkosť vzduchu a kde je rastlina umiestnená, sa zalieva zvyčajne raz za dva týždne.

Odmerka na vodoznaku má dve hranice – minimum a maximum. Keď idete na dovolenku, nehrozí, že kvety budú smädné, ak vodu nalejete po maximum. Predĺžite interval zalievania o ďalšie dva týždne, teda rastlina bude mať zásobu vody takmer na mesiac.

keramzit

Keramzit

Keramzit je v podstate pálená hlina, je čistý a bez zápachu a možno ho ľahko vymývať pod tečúcou vodou, je aj stály a porézny, čo v praxi znamená, že nasáva vzduch a vodu so živinami a tie potom postupne uvoľňuje. Korene rastlín si zoberú toľko, koľko potrebujú.

Výhodou je, že sa na granulách nevytvárajú plesne, ktoré môžu byť zdrojom problémov u alergikov. Keramzit (ak nie je permanentne premokrený) vydrží aj niekoľko rokov. Ak rastlina nemá v črepníku dostatok miesta na rast koreňov a rozhodnete sa ju presadiť, môžete pokojne použiť pôvodné granuly spolu s novými (ak rastlina nie je chorá).

Hydropónia vďaka poréznosti keramzitu a schopnosti udržiavať vodu aj niekoľko dní a postupne ju uvoľňovať, prispieva k vyššej vlhkosti vzduchu.


Odpovedal Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Pekné bývanie 


Kategórie: Interiér Záhrada