Niekomu sa splní sen už v mladom veku, niekto si naň musí počkať. Matej patrí k tej prvej skupine a svoj vytúžený domov – aj keď menších rozmerov – si užíva plnými dúškami.
Rozloha bytu: 50 m2
Pre každého človeka je v živote veľkým úspechom, keď sa mu podarí robiť to, čo ho baví. Matej odmalička miloval hudbu, a keď vyrástol, urobil všetko preto, aby sa mu podarilo presadiť v hudobnej brandži. Vďaka svojim prvým úspechom si mohol dovoliť kúpiť jednoizbový bytík pri Bratislave, kde chcel bývať spolu so svojou partnerkou. Chvíľu tápal, ako by mal vyzerať, preto sa obrátil na dizajnérku Gabrielu Petrekovú, ktorá viedla prerábku bytu v tehlovom dome z 50. rokov od samotného počiatku. „Keďže v byte nebola jediná nosná priečka, rozhodli sme sa všetky vybúrať a otvoriť tak malý priestor,“ začína svoje rozprávanie dizajnérka. Práce tu bolo viac než dosť. Okrem vybúrania priečok bolo nutné rekonštruovať kúpeľňu aj kuchyňu. Kompletná rekonštrukcia umožnikla dizajnérke maximálne prispôsobiť interiér Matejovým požiadavkám a popustiť uzdu fantázii.
Prosté riešenia s veľkým efektom
Byt sa môže pochváliť niekoľkými originálnymi riešeniami. Ústredným motívom na stene bytu je modrá vinylová vzorovaná tapeta, ktorá prechádza od otvorenej obývačky a pracovného kútika až do spálne. Túto tapetu môžeme nájsť aj na jednej zo stien na WC. Aby priestor nepôsobil rušivo, ostatné steny sú neutrálne biele. Podobne ako tapeta je výrazná aj pohovka. Ďalším zaujímavým prvkom je na mieru vyrobená polica, ktorá sa tiahne od chodby cez obývačku po kuchynskú linku. Kuchynská linka jemnej svetlej farebnosti vytŕča pol metra do priestoru obývačky, kde na ňu nadväzuje televízna skrinka s príručnou knižnicou zjemňujúcou prechod medzi kuchynskou a obývacou stenou.

Televízna skrinka plynule prechádza z kuchynskej linky a pokračuje až do predsiene. V menších priestoroch je lepšie sa vyhnúť masívnym kúskom a radšej siahnuť po otvorených policiach, prípadne po skrinkách zavesených na stenu, ktoré nesiahajú až po zem.
Keďže má hlavný obytný priestor pôdorys v tvare písmena L, bolo treba vyriešiť, kam umiestniť jedálenskú časť. Dizajnérka sa ju rozhodla vložiť do rohu medzi kuchyňou a obývačkou. Dizajnový okrúhly stôl doplnila štyrmi stoličkami. Keďže svetlo je pre ňu dôležité, vytvorila prepracovaný systém, vďaka ktorému si môžu majitelia bytu užívať pracovné aj náladové osvetlenie. Okrem lustra a bodového osvetlenia stropu tu nájdeme podsvietené kuchynské police, kuchynskú linku, strop aj skrinku v obývačke. Samotný strop je niekoľkoúrovňový a skrývajú sa v ňom LED diódy, ktoré mu dodávajú až sochársky charakter. V takto členenom strope sa zároveň podarilo nenápadne ukryť klimatizáciu.

Príručná knižnica nadväzuje materiálovo i farebnosťou na kuchynskú zástenu a horné poličky. Týmto spôsobom vytvára nerušivý predel medzi stenou kuchyne a obývačky. Aby bol v kuchyni dostatok úložného miesta, je na užšej stene vytvorená skriňa na mieru zaberajúca každý centimeter, ktorá vďaka absencii úchytiek pôsobí nenápadne.
Originalita ignorovaných miestností
Pri toaletách, kúpeľniach a predsieňach sa občas stáva, že sa na ne – oproti zvyšku interiéru – kladie menší dôraz. V tomto prípade to však neplatí. Na malej toalete znovu siahla dizajnérka po vinylovej tapete, ktorú umiestnila za WC, aby budila dojem jednoliatej steny. Svojím dizajnom nielen skrýva dvierka skrinky, ale aj splachovaciu nádobku. Búracie práce umožnili zväčšiť kúpeľňu. V jej polovici dala dizajnérka vytvoriť priečku, na ktorej je z jednej strany zavesené umývadlo, z druhej vznikol sprchovací kút úctyhodných rozmerov. Vďaka deliacej priečke neboli treba ani dvere. Ešte stále je však v byte veľa miest, ktoré by chcel Matej vylepšiť. Okrem deliaceho prvku, ktorý by opticky predelil spálňu od obývačky, túži po policovom systéme, ktorý by sa tiahol pozdĺž celej obývačky. So svojím bývaním je však spokojný a teší sa, že v dvadsiatke žije svoj sen a nemusí byť odkázaný na rodičov.
Tip na článok: Rekonštrukcia malého bytu so škandinávskym šarmom
„Spolu s klientom sme boli po celý čas v úzkom kontakte. Keďže mi nechal pri zariaďovaní voľnú ruku a zároveň podrobne sledoval priebeh rekonštrukcie, podarilo sa nám vytvoriť interiér, v ktorom sa nielen domáci, ale aj návšteva cíti veľmi dobre.“ Gabriela Petreková – dizajnérka, www.gathart.com

Sprchovací kút vznikol vytvorením priečky, na ktorej je z opačnej strany zavesené umývadlo. Vďaka tomuto riešeniu nebolo treba kupovať klasický sprchový kút ani drahú sprchovú zástenu.
- Tip: Aj v menšej kúpeľni vynikne veľkoformátový obklad. Okrem bodového osvetlenia sa nebojte siahnuť po podsvietení stropu, čím kúpeľňu ponoríte do svetla. Nestarnúcim trikom na optické zväčšenie miestnosti je veľkoformátové zrkadlo, ktorého štýl nezabudnite prispôsobiť priestoru.
Pozrite si viac z návštevy v galérii
- Kuchynská linka z drevodekoru je doplnená skrinkami v jemnej béžovej farbe. Výrazovým protipólom je stena s modrou tapetou. Dôležitú rolu hrá v kuchyni osvetlenie, ktoré je umiestnené nielen pod skrinkami a digestorom, ale aj pod spodnými skrinkami kuchynskej linky, čím vyzdvihuje dizajn kuchyne.
- Obývačka s veľkoformátovou vinylovou modrou vzorovanou tapetou, modrou rozkladacou pohovkou, jedálenským stolom a TV stenou plynule prechádzajúcou do kuchynskej linky.
- V rámci spálne vytvorila dizajnérka malý pracovný kútik. Aby opticky nezaberal veľa miesta, nemá zásuvky. Skrine pozdĺž dlhšej steny zabezpečujú dostatok úložného miesta. Keďže majú rovnakú farbu ako ostatné steny, nepôsobia natoľko masívne.
- Vešiaky v predsieni navrhla a vyhotovila dizajnérka podobne ako zrkadlo v kúpeľni. Svojím štýlom nadväzujú na vzhľad tapety. Pri vstupe do bytu vytvorila zo skríň niku, v ktorej sa dá sedieť a zároveň je zhora osvetlená.Tip: Predsieň pôsobí ako veľká a svetlá vďaka bielej farbe, zrkadlu od zeme po strop a premyslenému osvetleniu zabudovanému do stropu.
- Obývačke dominuje rozmerná rozkladacia sedačka. V malom priestore môžete použiť aj niekoľko výrazných kusov nábytku. Rozhodne ich však musí byť len zopár, aby priestor nepôsobil zmenšeným dojmom. Práve preto siahla dizajnérka už len po menšom konferenčnom stole a jedálenskej zostave.
- Sprchovací kút vznikol vytvorením priečky, na ktorej je z opačnej strany zavesené umývadlo. Vďaka tomuto riešeniu nebolo treba kupovať klasický sprchový kút ani drahú sprchovú zástenu.
- Kuchynská linka z drevodekoru s béžovými skrinkami plynule prechádza do príručnej knižnice.
„Som nesmierne šťastný, že sa mi splnil sen živiť sa hudbou a už dnes sa nájde dosť ľudí, ktorí ma počúvajú a fandia mi. U seba doma som však chcel miesto na relax, nie priestor, ktorý mi na každom kroku pripomína živobytie.“ – Matej, majiteľ
Prečítajte si tiež


Text: Katarína Orviská
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 1/2020