Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Manuál, ako si zariadiť novú kuchyňu: Osvetlenie. Police verzus skrinky, čo je lepšie?

Zdieľať 07. 06. 2022
Manuál, ako si zariadiť novú kuchyňu: Osvetlenie. Police verzus skrinky, čo je lepšie? Galéria (10) Zdroj: iStock

V poslednej časti o zariaďovaní kuchyne si posvietime na vhodné osvetlenie a preberieme, či sa do kuchyne viac hodia police alebo skrinky.

Osvetlenie v kuchyni

Radí: Kristína Falťanová, redaktorka

Sú pravidlá, ktoré treba brať do úvahy pri výbere a montáži svietidiel v kuchyni, no často sa podceňujú.

  1. Ak do kuchyne volíte centrálne svietidlo, vyvarujte sa veľkým a pridlhým lustrom. Mohli by prekážať komfortnému a bezpečnému pohybu po kuchyni.
  2. Bodové, na rampách alebo prisadené stropné svietidlá sú do kuchyne ideálne. Zbytočne neexperimentujte, dizajnové lampy zaveste nad jedálenský stôl.
  3. Medzi doskou stravovacieho pultu a visiacou lampou by mal byť dodržaný odstup aspoň 60 cm. V prípade pracovnej dosky ešte o 20 cm viac.
  4. Praktická stránka za peniaze navyše stojí. V moderných kuchyniach stačí jemný úder alebo pohyb rukou pod senzorom zospodu skrinky a zabudované prídavné svetlo nad pracovnou doskou sa rozsvieti.

Aké svetlo nad ostrovček?

Keďže je odčlenený od zvyšku pracovnej plochy, umožňuje to zvoliť iný druh osvetlenia. Ideálne nech je visiace a dostatočne veľké, aby osvetlilo celú jeho plochu. Rovnomerné osvetlenie zaručí aj viacero visiacich lámp vo výške 80 cm nad doskou.

Biela minimalistická kuchynská linka s mramorovou zástenou, bielymi lampami nad ostrovčekom

Zdroj: Dunelm

Ako osvetliť pracovnú plochu?

Zabudované bodové osvetlenie, svetelné LED pásy, no aj podsvietenie celého spodku horných skriniek. To všetko pripadá do úvahy ako vhodný kandidát na osvetlenia pracovného priestoru na kuchynskej linke, ktoré sa hodí do súčasných moderných kuchýň. Heslom je: Neviditeľné cez deň,
maximálne výkonné večer.

Ako ozvláštniť atmosféru?

Náladové osvetlenie čoraz častejšie pašujeme aj do kuchyne. Dôvodom je zrejme otvorený denný priestor, keď je kuchyňa súčasťou obývačky a naopak. Vnútorné osvetlenie zasklených horných skriniek alebo políc je teda mimoriadne efektným prvkom, ktorý počas večerov dotvára pokojnú náladu v celom interiéri.

Ako dosiahnuť prepojenie?

Ak sú v kuchyni linka, pult a jedálenský stôl blízko pri sebe, svietidlá zlaďte.
Nemusia byť nutne z jednej série, no rozhodne im nájdite spoločnú tému. Či už tvar, materiál alebo farbu. Nech je rovnaký aj odtieň svetla, aby sa vám v miestnosti nebilo žlté svetlo s bielym.

Kuchyňa s čiernym spodkom a vrchnou policou

Zdroj: Elica

Ako sa odlíšiť?

Pracovnú plochu v kuchyni môžete osvetliť aj lampou z celkom iného súdka. Čo tak vyskúšať nástenné svietidlo na ohybnom alebo pohyblivom kĺbe? Aj to je cesta a misia je splnená!

Na čo ešte myslieť pri osvetlení kuchyne?

Pre funkčné osvetlenie kuchyne je nutné prihliadať na jej veľkosť aj priestorové usporiadanie.

1 Zlatým všeobecným pravidlom pre naše domácnosti je používať
nepriame rozptýlené svetlo, najlepšie bez veľkých kontrastov. Technické
normy hovoria, že v kuchyni by malo byť 300 lúmenov/m².

2 Na kvalitné osvetlenie kuchyne je potrebné jedno stropné svietidlo alebo rovnomerne rozložené bodové svetlá, ktoré zabezpečia dostatok svetla v miestnosti. K tomu treba pridať plnohodnotný zdroj svetla nad každú pracovnú plochu, ako aj osvetlenie stolovacieho kúta. Každú zónu by ste mali ovládať samostatne.

3 Výšku svietidla zaveseného nad ostrovčekom, barovým pultom alebo polostrovom vycentrujte tak, aby neoslepovala a neprekážala žiadnemu dospelému členovi domácnosti.

Prečítajte si tiež

Manuál, ako si zariadiť novú kuchyňu: Nakoľko sa riadiť trendmi a čo je rozhodujúce pri podlahe
Manuál, ako si zariadiť novú kuchyňu: Nakoľko sa riadiť trendmi a čo je rozhodujúce pri podlahe
Dom snov? S kuchyňou plnou moderných vymožeností a veľkorysou nikou s výhľadom na Tatry
Dom snov? S kuchyňou plnou moderných vymožeností a veľkorysou nikou s výhľadom na Tatry

4 Nespoliehajte sa len na svetlo zabudované v odsávači pár. To síce dostatočne osvetlí priestor varného centra, no okolitá pracovná plocha nebude kvalitne presvetlená.

5 Bodové svetlá nad pracovnou doskou nezaručia rovnomerné osvetlenie.

Police verzus skrinky

Ktoré sú praktickejšie?

Nejestvuje jednoznačná odpoveď. Záleží to od toho, čo preferujete. Ak v tom budete mať jasno, zistíte, čo je praktickejšie pre vás. Benefitom otvorených políc je fakt, že všetko je hneď poruke, motivujú k udržiavaniu čistoty a prehľadnosti. Skrinky toho, naopak, veľa skryjú, nevzhľadné predmety zmiznú z očí a zaručia tiež vizuálnu jednotu.

Lesklá biela kuchynská linka

Zdroj: Trachea

Aký materiál je vhodný na dvierka?

Splnia rovnaký účel, no ich životnosť a vzhľad sa môžu líšiť.

1 Lakované dvierka

Pod striekaním aplikovanou vrstvou laku schovávajú MDF dosku. Paleta farieb, v lesku aj matnom vyhotovení, je na povrchovú úpravu široká. Lacnejšie verzie budú náchylné na škrabance, preto uprednostnite 7 až 8 vrstiev UV laku.

2 Laminátový povrch

Skrýva dosku z drevotriesky. Cena takýchto dvierok je priaznivá, farebná paleta široká a odolnosť povrchu potešujúca. Pozor však na úpravu hrán. Všimnite si, či ide len o laminátovú pásku alebo ABS hrany. Uprednostnite to druhé v poradí.

3 Masívne drevo

Na skrinky musí mať potrebné vlastnosti – určitú tvrdosť, pevnosť a tiež odolnosť proti vlhkosti, aby sa nekrútilo. Zväčša ide o dub, buk, jaseň, orech alebo čerešňové drevo. To možno následne namoriť na želaný odtieň. Drevo bude potrebné pravidelne ošetrovať olejom. Kuchyňa z masívu patrí medzi najdrahšie alternatívy.

4 Dyhované dvierka

Klamú vzhľadom. Dyha je plát masívneho dreva s hrúbkou 0,3 až 0,5 mm. Ten tvorí povrch čelnej strany dvierok, a teda napriek tomu, že dvierka nie sú masívne, pôsobia tak. Slabou stránkou dyhy je citlivosť na silné slnečné lúče, ktoré časom vyťahujú jej farbu. Overte si preto, či bola dyha namorená lakom a ošetrená technológiou s UV ochranou.

5 Nanolaminátový povrch

Je veľmi odolný, vzhľad atraktívny s hlbokým matom. Materiálom pre 3. tisícročie je napríklad FENIX. Práve ten vďaka unikátnej technológii výroby prináša dizajnové aj úžitkové vlastnosti, ktoré zatiaľ nemajú konkurenta. Vyniká vysokou odolnosťou proti nárazu, vode, výkyvom teplôt, odtlačkom prstov aj proti popísaniu fixkou.

Tak skrinka či polica?

Skúste otvorenú niku alebo niku s jednou či viacerými policami. Tá v sebe spája oboje. V kontrastnej farbe bude k zvyšku kuchynskej linky veľmi efektným prvkom. I keď je trvalou súčasťou kuchynskej zostavy skriniek, zároveň z nej vizuálne vyčnieva. Na kuchárske knihy, vázy alebo dózy s potravinami je ako stvorená. Prinesie prevzdušnenie priestoru.

Moderná biela kuchyňa s ostrovčekom. Dvierka na kuchynskej linke nemajú úchytky

Zdroj: Norsu Interiors

Sila kontrastu

Nábytkové niky sú variabilným prvkom, ktorý osvieži dizajn, no stále pôsobí pomerne uniformne. Niky sú vďaka bočným stenám menej náchylné na usádzanie prachu.

Adekvátna náhradníčka?

Skrinky pôsobia mohutnejšie ako police a niky. Hlavne do malých kuchyniek preto zvoľte ako vhodnú alternatívu police alebo nástenné niky, ktoré v prípade, ak bývate sami, poslúžia na uloženie pohárov alebo tanierov. V malej kuchynskej linke zároveň prepustia miesto menej vzhľadným hrncom a spotrebičom.

Znížia náklady?

Jednou z príčin voľby políc je aj zníženie ceny kuchyne. Odpadnú náklady na dvierka, kovania a systémy. Vyhnite sa však policiam priamo nad varným centrom. Para a mastný tuk sa na nich aj na veciach, ktoré sú na nich uložené, bude rýchlo usádzať.

Ak už police máte, nezapracte ich desiatkami malých drobností, uložte na ne väčšie kúsky. Materiál a farby kombinujte buď v ostrom kontraste, alebo tón v tóne. Výborne vyzerá kombinácia políc a oceľového kovania.

Galéria

Text: Martina Deríková, Kristína Falťanová, Katarína Lučeničová
Foto: archív firiem, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2022


Kategórie: Interiér