Návšteva rodinného domu v Trnave: Ako sa tvorí útulný domov pre zberateľov kníh, obrazov a platní

Nábytok z dvojizbového bytu, v ktorom doposiaľ manželia Miriam a Jaroslav spolu žili, by sa v tomto dome opticky stratil, a tak ho radšej celý zariadili nanovo.
Rozloha: 160 m2, 4-izbový dom
Tvorba tohto interiéru bola špecifická. Dekorácie zväčša vyberáme ako posledné. Tu sme však nevyberali obrazy k interiéru, ale naopak – interiér sme prispôsobovali obrazom.
– Viera Henczeová, dizajnérka, Pegas Studio
Majitelia domu, ktorý je zasadený do krásneho prostredia viníc, oslovili dizajnérku ešte v štádiu stavby, keď bolo dispozičné riešenie domu už dané.
Len minimálne sa teda zasiahlo do elektro- a vodoinštalácie v nadväznosti na navrhnutú kuchyňu a ďalší nábytok. Zadaním bolo skombinovať estetické cítenie s praktickosťou a funkčnosťou.
„Keďže súčasťou interiéru je veľa obrazov, bolo nutné prihliadnuť na tento aspekt a hneď od začiatku brať do úvahy ich umiestnenie, tému, farebnosť a tomu prispôsobiť ďalšie odtiene a rozmiestnenie nábytku tak, aby boli obrazy so zvyškom interiéru vkusne prepojené.
Vopred vybraný bol aj hlavný obraz do galérie na stene schodiska. Exkluzivitu galérie dotvoril luster spustený zo stropu, viditeľný z mnohých častí domu,“ vysvetľuje dizajnérka, ktorá prezradila, že pán domu si od začiatku predstavoval veľký jedálenský stôl s pohodlnými jedálenskými stoličkami s opierkami na ruky a tiež miesto pre jednu z jeho záľub – klavír.

Perfektná akustika, ale aj slovo dvoch žien – manželky a dizajnérky – napokon rozhodli, že miesto pod schodiskom sa stane kráľovstvom pána domu. Zdroj: Miro Pochyba
Tip: Keď inakosť ozvláštni dojem
Už viackrát ste sa mohli dočítať, že drevené podlahy, skrine a ďalší nábytok je na dosiahnutie uceleného dojmu vhodné voliť v rovnakých dekoroch alebo vo výrazne kontrastných odtieňoch. Ak chcete, aby niečo vyniklo, v tomto prípade klavír, choďte cetou výrazného kontrastu.
Pre jedinečný pocit
Tento dom nemá len jedno srdce, ktorým zväčša býva kuchyňa. On ich má hneď niekoľko. Miriam a Jaroslav milujú umenie a radi sa opakovane nechávajú unášať pocitmi, ktoré v nich obrazy vyvolávajú, napríklad pri posedení v modrých kresielkach na poschodí.
Druhé srdce, na ktoré kládol Jaroslav veľký dôraz, predstavuje jeho domáce kráľovstvo, ktorým je pracovňa s veľkou knižnicou.
„Prím tu hrala kvantita, čo, samozrejme, muselo ísť ruka v ruke s kvalitou. Bolo sem treba umiestniť veľmi veľa kníh. Preto som navrhla knižnicu po celej dĺžke steny aj do priestoru pod okenné parapety,“ hovorí Vierka s tým, že mnohé z políc sú zdvojené, aby sa pod váhou kníh časom nezačali nepekne prehýbať.

Tip: Kilimi v etnickom štýle, typické svojou farebnosťou a bohato pokryté vzormi, sú zaručeným ťahom na štýlové spestrenie akejkoľvek miestnosti. V tomto prípade je škoricová farba zvolená veľmi trefne, pretože ladí nielen s drevenou podlahou, ale aj so zeleným ušiakom. Zdroj: Miro Pochyba
„Majiteľ domu však disponuje aj zbierkou platní, takže v miestnosti sme našli miesto aj pre ne a gramofón. Veľké pohodlné kreslo bolo teda ďalším prianím,“ povedala dizajnérka, ktorej sa v dome podarilo presadiť aj pomerne extravagantnú záležitosť, o ktorej sa majiteľom pôvodne ani nesnívalo.
„Ide o tapetu, ktorá svojím pokojným motívom dotvára príjemnú atmosféru. Samozrejme, je špeciálne vyrobená vodovzdornou technológiou,“ vysvetlila Vierka, ktorá sa vo svojom návrhu snažila múdrosť, pokoru a lásku k životu a umeniu, ktorú manželia Miriam a Jaroslav v sebe prechovávajú, zhmotniť a preniesť aj do interiéru ich domu.
Vytvoriť atmosféru domova a pokojného miesta na život pretkaného krásou umenia, kde čas plynie pomalšie a pokojnejšie…
Prečítajte si tiež

Keď všetko ide hladko
Majiteľke sa počas zariaďovania domu zdalo všetko, čo spočiatku dizajnérka navrhla, veľmi veľké.
„Musela som často pripomínať, že sa sťahujú z malého dvojizbového bytu do rozlohou veľkorysého rodinného domu,“ spomína dizajnérka Vierka s úsmevom. Podľa jej slov sa manželia Miriam a Jaroslav počas celej ich spolupráce v predstavách o ich novom bývaní skvele dopĺňali.

Raňajkový kútik s rohovou lavicou v rovnakom dizajne ako čelá skriniek plynulo nadväzuje na časť kuchynskej linky. Pre harmonické prepojenie zopakovala dizajnérka na čalúnení podušiek opäť zelenú. Zdroj: Miro Pochyba
„Miriam kládla dôraz na praktickú stránku a jednoduchú údržbu. Pravdaže, hlavné slovo mala pri tvorbe kuchyne. Jaroslav si v nej želal priestor pre zbierku kuchárskych kníh,“ hovorí Viera Henczeová s tým, že väčšina nábytku v dome bola vyrobená na mieru. Súprava jedálenského a konferenčného stolíka bola kúpená.
Pozrite si aj galériu a video, v ktorom sa dozviete, aký netradičný prvok dizajnérka zvolila do kúpeľne
- Denná zóna s veľkou rozlohou, ktorej priestrannosť ešte znásobuje otvorené schodisko, si žiada skutočne veľké a masívne kusy nábytku, aby nepôsobila prázdne. Rovnaký vzorec treba použiť pri výbere dekorácií.
- Perfektná akustika, ale aj slovo dvoch žien – manželky a dizajnérky – napokon rozhodli, že miesto pod schodiskom sa stane kráľovstvom pána domu.
- Tip: Kilimi v etnickom štýle, typické svojou farebnosťou a bohato pokryté vzormi, sú zaručeným ťahom na štýlové spestrenie akejkoľvek miestnosti. V tomto prípade je škoricová farba zvolená veľmi trefne, pretože ladí nielen s drevenou podlahou, ale aj so zeleným ušiakom.
- Raňajkový kútik s rohovou lavicou v rovnakom dizajne ako čelá skriniek plynulo nadväzuje na časť kuchynskej linky. Pre harmonické prepojenie zopakovala dizajnérka na čalúnení podušiek opäť zelenú.
- V spálni na prízemí sa opakuje farebná paleta z kuchyne. Zmenou je akurát príjemný ružovofialový odtieň na textíliách. Vďaka nemu pôsobí moderne, no jemne.
- Kuchyňa v tvare U je síce navrhnutá v pomerne studených tónoch, no dojem z nej nie je chladný. Zjemňujú ho totiž ozdobné lišty a úchytky.
- Pôsobivý luster, ktorý je ozdobou prízemia a poschodia, hľadali dlho. Keďže strop má výšku viac ako päť metrov a schodisko je lemované množstvom umeleckých diel, musel byť dostatočne veľký, výrazný, no zároveň nesmel zatieniť obrazy. Na jeho zavesenie bolo nutné postaviť lešenie.
- Otvorený priestor, úchvatná galéria obrazov a pohľad na košatú korunu stromu z balkónového okna. Nedalo sa inak, ako urobiť na tomto mieste posedenie.
- Svietidlá by mali byť ozdobou každého stropu. Nad jedálenský stôl a do obývačky zvolila dizajnérka elegantné lustre, ktoré v sebe spájajú nadčasový vzhľad s eleganciou.
- „Schodiskové“ posedenie
- Miesto pre knihy, ktoré sa ťahá aj popod okno, bolo nutnosťou, keďže manželia ich vlastnia tisíce.
- Vstupná chodba pôsobí vďaka prevahe bielej svetlo a priestranne. Nábytok navrhnutý na mieru myslí aj na komfortné sedenie v prípade, že na vešiakoch budú visieť kabáty.
- Komfortnú výšku postele s výškou sedu od 50 cm oceníte hlavne vo vyššom veku. Mäkké čalúnené čelo je praktické pri večernom čítaní.
- Drevodekor zjemnil výraz kúpeľne. Keby bol rám zrkadla v rovnakom odtieni, výsledok by bol viac tradičný. Takto je vďaka striebornému rámu skôr glamour.
Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2023