12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť

Zdieľať 13. 07. 2020
Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť

V našej záhradnej chatke občas zvyknem prenocovať cez víkend. Spálňu máme v obytnom podkroví. Jednej noci na jeseň ma vystrašil šuchot a škrabanie za šikminou strechy. Najprv som si myslela, že niekto lezie po streche, ale ráno som nijaké stopy okolo chaty ani na plechovej streche nevidela. Tak mi napadlo, že to mohol byť nejaký nočný vták. Až sused ma „upokojil“ poznámkou, že sa mi možno v streche usadili kuny. Neviem, čo robiť, v noci sa v podkroví bojím spávať. Zuzana, Bratislava

Ako zabezpečiť strechu pred kunou

Riziko napadnutia škodcami či hlodavcami je iba pri zle realizovaných strechách, hlavne v detailoch. Na zabezpečenie strechy je nutné, aby bola konštrukcia uzavretá bez odhalených izolácií a nechránených otvorov v obvodových konštrukciách, vo vetracích štrbinách je potrebné umiestniť na to určené sieťky alebo mriežky.
Výsledkom kuních návštev sú poškodené elektrické vedenia, hadice, izolácie striech, ale i príslušenstvo k solárnym kolektorom a satelitným anténam. Nemenej starostí a škôd narobia však v streche rodinného domu na izoláciách a podstrešných fóliách.

Ako sa kuny zbaviť

V chránenom období možno kunu elektronicky vypudiť. V praxi to znamená použiť ultrazvukový odpudzovač kún so senzorom. Ďalšou možnosťou je odchyt kuny do veľkých živolovných pascí pripomínajúcich klietky, tzv. sklopcov. Menej účinné je posypať miesta silne aromatickým čiernym korením, ktoré vraj kuny neznášajú. Účinnejším spôsobom, ako sa ochrániť pred votrelcom, je elektrická ochrana vysokonapäťovým káblom s 8 300 V
(1 W). Kto mal skúsenosti s kunou, vie, že sa kuna neustále vracia, preto musí byť ochrana domu v nepretržitej prevádzke.

Prečítajte si tiež

Čo môže za uvoľnené škridly na streche?
Čo môže za uvoľnené škridly na streche?
Ako predchádzať drahým opravám strechy?
Ako predchádzať drahým opravám strechy?

Tip

Ak si kuny v strešnej izolácii z minerálnej vlny vytvárajú chodníčky, je potrebné zavolať deratizéra. Inak vzniknú medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré následne vytvoria tepelné mosty. Otvory tiež môžu prepustiť do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Preto je nutné včas urobiť opravy – odstrániť vnútorný kryt, sadrokartón a fóliu, tepelnú izoláciu vymeniť a zabezpečiť znovu vzduchotesnosť.

Text: Stanislav Botur
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019


Kategórie: Interiér Stavba Záhrada