Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

O starej dáme cez inzerát alebo Ako vniesť svetlo do pochmúrneho interiéru 80-ročnej drevenice

Zdieľať 09. 12. 2021
O starej dáme cez inzerát alebo Ako vniesť svetlo do pochmúrneho interiéru 80-ročnej drevenice Galéria (12) Zdroj: Miro Pochyba

Už piate zimné sviatky strávia Sandra a Braňo vo svojom unikátnom domčeku. Viac ako 80-ročná drevenica, ktorá rozobratá cestovala z Rajca do Lučatína, prešla výraznou zmenou, nuž a dnes vyzerá takto...

Rozloha: 95 m2, 4-izbová drevenica

Záhradný architekt Braňo jedného dňa našiel na internete inzerát na predaj drevenice za veľmi dobrú cenu. Keďže spoločne s priateľkou – výtvarníčkou Sandrou – sa im tradičná architektúra a drevenice páčili, pozemok s rozlohou 2 500 štvorcových metrov už tiež mali, zlákala ich vidina vysnívaného a zároveň finančne lacného bývania.

„To sme ešte nevedeli, že rekonštrukcia nebude práve lacná záležitosť,“ dnes už so smiechom konštatuje Sandra.

Začiatok od konca

Prvým krokom bolo rozobratie drevenice. Práve to bola podmienka predaja. Braňo s kamarátmi tomu venovali týždeň. Najskôr museli poobíjať omietku a pred rozobratím každý jeden trám očíslovať kovovými štítkami, aby ju na novom mieste vedeli znovu poskladať.

zrekonštruovaná takmer storočná tradičná drevenica s presklenou terasou

Drevenica v lone prírody predstavuje pre mladý pár domov, o akom posledné roky snívali. Zdroj: Miro Pochyba

Nasledovalo naloženie trámov na kamión, aby sa drevenica dostala z Rajca do Lučatína, kde ju nanovo postavili. „Hádam najzásadnejšia vec, ktorú sme pri rekonštrukcii urobili, bolo oslovenie architektky Elišky Turanskej, ktorej rady boli pre nás na nezaplatenie,“ hovorí Sandra, ktorej najdôležitejšou funkčnou požiadavkou bolo dostať do domu čo najviac svetla a otvoriť priestor.

To sa podarilo vďaka preskleným štítom a zimnej záhrade. Prioritou tiež bolo pristaviť terasu. „Je pre nás druhou obývačkou a najkrajším miestom na relax. Má šírku dva a pol metra pozdĺž celej drevenice. Na terase trávime každý deň bez ohľadu na počasie.

Chalupa je orientovaná tak, že v lete na nás nepraží slnko, aj keď je umiestnená na južnú stranu. Naopak, v zime nás hrejú lúče slnka,“ opisuje Sandra, ktorá starosti s realizáciou hrubej stavby vypustila zo spomienok, no zariaďovanie a dekorovanie by si pokojne a s radosťou zopakovala.

Keď príbeh pokračuje

Z dizajnového hľadiska chceli dať starému domu nový dych a nový šat. „Najviac sa nám páči koncept prepojenia modernej architektúry s tou tradičnou. Zbožňujeme dizajnové doplnky a retro nábytok. Pri zariaďovaní sme použili veľmi veľa starého, často nájdeného nábytku, ktorý sme zrenovovali,“ hovorí umelkyňa.

„Takto vznikla väčšina vecí. Jedálenský stôl, kuchynská linka, svietidlo v obývačke, stolík v kúpeľni aj pracovnú dosku v kuchyni sme si z betónu odlievali sami,“ spokojne prezrádza Sandra a pokračuje.

„Zo starých úľov som vyrobila knižnicu, potravinovú skrinku aj nočné stolíky, nuž a najšpeciálnejšie kúsky v dome sú diela od slovenských umelcov, ktoré si postupne zbierame.

detail interiéru drevenice so zrenovovaným nábytkom v podobe retro kresiel a retro stolíka v modrej farbe

Retro kútik s umeleckým zátiším je, pravdaže, výsledkom recyklačnej tvorivosti Sandry a Braňa. Nejestvuje hádam kúsok, ktorému by táto dvojica nechcela predĺžiť životnosť. Zdroj: Miro Pochyba

Moja srdcovka je grafika od Jozefa Jankoviča, Emílie Rigovej a taktiež maličká maľba od Mareka Ormandíka. Obrazmi by som chcela zaplniť všetky steny v dome,“ predstavuje si Sandra, ktorá rozhodne nepatrí medzi ľudí, ktorí bezhlavo nakupujú nové veci.

Braňo má dokonca veľmi rád jarnú sezónu, keď sa ľudia zbavujú nábytku. „Často ani nevedia, aké dizajnérske skvosty majú doma, a preto skončia pri koši. Pritom ich stačí iba trochu zrenovovať a sú oveľa kvalitnejšie ako hocijaké iné kusy nábytku z reťazcov.“

Prečítajte si tiež

Rozprávkové vidiecke Vianoce v dome s prvkami zo starej stodoly
Rozprávkové vidiecke Vianoce v dome s prvkami zo starej stodoly
S drevokaznou hubou bojovali 4 roky. Storočná drevenica dnes opäť ožíva džavotom detí
S drevokaznou hubou bojovali 4 roky. Storočná drevenica dnes opäť ožíva džavotom detí

Skladanie mozaiky

Kvalita, funkčnosť a originálny dizajn, na tom si dajú Braňo a Sandra skutočne záležať. „Práve preto nemáme ani po piatich rokoch ešte všetko kompletne zariadené. Čakáme na vhodné kusy nábytku, ktoré keď sa objavia, presne zapasujú na voľné miesto,“ vysvetľuje Sandra, ktorá má najradšej nábytok z masívu s nadčasovým vzhľadom.

„Milujeme dizajn, umenie, kultúru a prírodu. Náš bežný deň sa vždy začína prechádzkou s našimi československými vlčiakmi Esme a Sumrakom. Je to pre nás relax a nevyčerpateľný zdroj energie,“ netají Sandra a dodáva, že na začiatku vraj vôbec nevedeli, čo chcú.

04-presvetlený interiér tradičnej drevenice so sedačkou, pieckou, vianočným stromčekom, knižnicou z drevených prepraviek a popínavou rastlinou zvesenou z dreveného trámu

Denná zóna je vďaka množstvu okien zaplavená denným svetlom a interiér zdobí množstvo stále zelených kvetín. Pozrite na ten trám. Skvelý nápad, však? Zdroj: Miro Pochyba

Jasná bola iba predstava vlastného bývania. „Vedela, som, že raz by sa mi páčilo žiť v dome, keďže som celý život bývala v paneláku, no nikdy som si nepredstavovala, že raz budem žiť v drevenici. Teraz si však neviem predstaviť žiť nikde inde. Naša drevenica je tým najkrajším domovom, v ktorom sa cítime šťastní a spokojní,“ spokojne sa okolo seba rozhliada Sandra.

Na Vianociach má Sandra najradšej atmosféru, pohodu, relax a s úsmevom priznáva, že aj dobré jedlo. „S Braňom sme si z domu od rodičov každý priniesli trošku iné zvyky. Niečo sme skombinovali a vytvorili sme tak naše vlastné,“ prezrádza mladučká pani domu.

„V prvom rade sa Vianoce u nás, pod našou strechou, nezaobídu bez oblátky s domácim medom od našich včiel a na plátky nakrájaného cesnaku. Vždy si rozkrojíme jabĺčko zo sadu a z mesiačika si s chuťou obaja odhryzneme.

Pekná, rovnomerne tvarovaná hviezda v jabĺčku nám ukáže, že budeme zdraví. V drevenici rozvoniava vianočná hríbová omáčka, do ktorej každý rok zbierame dubáky na neďalekom Kališti.

Na našom sviatočnom stole nemôže chýbať výborný zemiakový šalát a ryba. Všetko dopĺňa zvuk praskajúceho dreva v našej piecke. To sú pre mňa – pre nás Vianoce,“ prezradila Sandra. A ako to máte v tomto období doma vy? 🙂

Galéria

Romantika na počkanie?

Radí: Ing. arch. Eliška Turanská

Dreveničku kúpenú za 3 000 eur rozobrali, previezli, na nových základoch poskladali, dali novú strechu a… Na rad prišla pomoc architektky. Zobytnenie napokon vyšlo na cenu novostavby.

Aký prístup ste zvolili?

Napriek tomu, že to bola pôvodná malá drevenička, jej osadenie v nových konštrukčných súvislostiach jej dodalo vzdušnosť, ktorú sme sa rozhodli zachovať. Zásahy do pôvodnej konštrukcie sme úplne obmedzili, čo spôsobilo, že rozmiestnenie väzobných stien v interiéri určilo základné delenie priestorov s cieľom zachovať výhľady do okolitej krajiny.

A čo stavebná stránka?

Na celej južnej fasáde sme pridali novú verandu, hoci tá vychádza z klasického gánku, no rozmermi a stvárnením bola postavená v modernom duchu. Jednu štvrtinu terasy pred obývačkou sme „vytiahli“ smerom na túto terasu a z troch strán presklili.

Tým sme získali zväčšenie priestoru a zároveň sme poskytli optické prepojenie interiéru s exteriérom. Presklené ostali aj štíty. Na západnej strane dajú presvetlenie podkrovnému ateliéru, na východnej strane prinášajúce denné svetlo do obývačky. Strešné okná otočené na sever poskytujú možnosť prevetrať v teplých mesiacoch.

Ako dosiahnuť dobrú klímu, odizolovanie a neprehrievanie?

Drevenicu a strechu sme zateplili prírodnými stavebnými materiálmi ako konope či drevovlákno. Podlaha kladená na drevené trámy, medzi ktoré je umiestnená izolácia vzhľadom na vyššie osadenie nad terénom, má pod sebou vzduchovú medzeru.

Sendvičové zateplenie stien pôvodnej drevenice na prízemí – kladené medzi drevené roštovanie na plný drevený záklop umiestnený na starých trámoch pod 45-stupňovým uhlom, zároveň pomáha aj tvarovému ustabilizovaniu starej konštrukcie.

Medzery medzi trámami boli v exteriéri precízne vyplnené konopnou izoláciou, uzavreté profilmi z drevovlákna a omietnuté, čo zvýraznilo veľmi jasne čitateľný originálny ručne tesaný stavebný materiál a dodáva stavbe punc originality a tradície zároveň.

Cítim tu správne aj ekologický rozmer?

Áno, v interiéri sú steny pokryté jemnou hlinenou omietkou aplikovanou na stavebných paneloch z lisovanej slamy.

Aký je vhodný spôsob kúrenia?

Kúri sa v obývačke pieckou na drevo s vodným výmenníkom a radiátormi. Temperuje sa infravykurovaním.

Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2021


Kategórie: Interiér