Ohurujúce dovolenkové sídlo vsadené do prímorskej krajiny Katalánska

Kto by si neprial mať rekreačný dom neďaleko morského pobrežia uprostred utešenej zelene, ktorá v lete chráni pred spaľujúcim slnkom? Majitelia tohto ohurujúceho domu svoje vytúžené útočisko našli neďaleko španielskeho pobrežia Costa Brava.
Dom s úctyhodnými rozmermi 1 000 m2 sa nachádza v tichej lokalite Supermaresme neďaleko pobrežia Costa Brava v Katalánsku. Túžbou majiteľov bolo prispôsobiť vzhľad domu krásnemu prostrediu, ktoré ho obklopuje. Dizajnérov Meritxellu Ribé a Josepa Puigdomènecha nebolo treba dvakrát presviedčať. Prostredie ich nadchlo a okamžite im v hlavách skrsla schéma, ako bude dom po rekonštrukcii vyzerať.
Ich hlavným cieľom bolo vytvoriť otvorenú dennú zónu s dostatkom prirodzeného svetla, ktorá bude vďaka výberu prírodných materiálov a neutrálnej farebnosti doplnenej o jemný pastel pôsobiť komfortne a pokojne. Tým sa však prepojenie exteriéru s interiérom len začína. Vďaka nadrozmerným oknám v spálni, obývačke aj kuchyni a preskleným dverám vedúcim na terasu má človek aj vnútri pocit, že sedí na čerstvom vzduchu. Nábytok v exteriéri navyše svojím štýlom a farebnosťou nadväzuje na ten v interiéri.
Denná zóna plná rozjímania
Dizajnéri neponechali nič na náhodu. Dennú časť rozdelili na štyri funkčné zóny – kuchyňu, jedáleň, čítací kútik a obývačku. Jednotlivé zóny od seba oddelili nábytkom – kuchyňu a jedáleň oddeľuje kuchynský ostrovček, obývačku a čítací kútik nízka skrinka, stolička je orientovaná ku kozubu, čím pri sedení nevidieť kuchynskú a jedálenskú časť. Napriek tomuto deleniu je denná zóna jednoliata a z ktorejkoľvek časti vidno celú miestnosť.

Väčšina nábytku v dome pochádza od významných dizajnérov alebo je vyrábaná na mieru. Stoličky zhotovila dánska dizajnérska spoločnosť Carl Hansen & Søn a stôl Normann Copenhagen.
Aby v izbe ustavične nerozvoniavalo práve uvarené jedlo, skryli dizajnéri digestor do stropu priamo nad varnú dosku zabudovanú v kuchynskom ostrovčeku. Interiér odeli do prírodných materiálov – nábytok z dubového dreva dopĺňajú textilné vankúše, koberec, puf a dečky, prútené koše, ratanový stolík a keramické riady. Tieto materiály vynikajú ešte viac vďaka jednoduchým bielym stenám a sivej mikrocementovej podlahe. Nech človek v rámci dennej zóny kráča kamkoľvek, vždy má výhľad na rozbujnené stromy za domom.
Tip na článok: Takto vyzerá dokonalé provensálske vidiecke sídlo
Snívať s otvorenými očami
Nočná zóna použitím materiálov nadväzuje na dennú zónu. Snahou dizajnérov bolo vytvoriť komfortnú a pre súčasný vkus krásnu spálňu s dvoma detskými izbami, ktoré pritom zostanú nadčasové a neomrzia ani po rokoch používania. Vo veľkom tu pracovali s textúrami a rôznymi povrchmi – textilné tapety jemných vzorov prepojili so vzorovanými obliečkami, s jutovým kobercom, drevenými parketami a nábytkom.
Prečítajte si tiež


Rovnako prepracovaná je aj terasa. Tá použitím materiálov a farieb nadväzuje na interiér. Na prvý pohľad ohúri stena za jedálenským stolom, ktorá bola z jednej tretiny vybúraná. Vďaka tomu na terasu dopadá ešte viac svetla a zároveň vidno viac prírody. Medzi nosnými stĺpmi je navyše vybudovaný múrik slúžiaci ako lavička, čo umožňuje naraz jesť väčšiemu počtu hostí. Aspoň akou-takou ochranou pred spaľujúcim slnkom je strecha z bambusovej rohože a ventilátor umiestnený nad sedačkou. Vďaka lustru a záhradným lampám sa dá v záhrade tráviť čas aj do neskorej noci. Celý dom tak zvnútra i zvonka pripomína modernú rozprávku odohrávajúcu sa v nádhernej prímorskej prírode.
Pozrite si viac fotografií v galérii
- Detail na textílie v neutrálnych farbách, kvetinu a misky.
- Spálňa nemusí byť zahltená nábytkom. Hlavne ak je menších rozmerov, môžete skúsiť namiesto klasických nočných stolíkov menšie konferenčné, prípadne experimentovať. V tomto prípade siahli dizajnéri po rebríku s priečkou, ktorý vyzerá štýlovo, plní účel a opticky nezaberá veľa miesta.
- Tip: Určitú zónu v miestnosti môžete vizuálne zdôrazniť a vyčleniť napríklad aj kobercom. Ak chcete častejšie pohybovať nábytkom, je lepšie zvoliť namiesto lustra stojaciu lampu, prípadne ich vhodne kombinovať.
- V obývačke je vďaka dvom nadrozmerným oknám otočeným na dve svetové strany dostatok slnečného svetla. Tri police tiahnuce sa pozdĺž steny nezobrali ani kúsok z dojmu veľkorysého a vzdušného priestoru.
- Väčšina nábytku v dome pochádza od významných dizajnérov alebo je vyrábaná na mieru. Stoličky zhotovila dánska dizajnérska spoločnosť Carl Hansen & Søn a stôl Normann Copenhagen.
- Moderné dovolenkové sídlo vsadené do pobrežnej krajiny.
- Tip: Ak túžite po odolnej podlahe, ktorá nebude mať všadeprítomné škáry, pôsobí elegantne a pritom nepriťahuje veľa pozornosti, je pre vás ideálnym riešením mikrocement. Mikrocement je vodoodolný a tvrdý materiál, ktorý možno použiť nielen na povrch podláh, ale aj stien či nábytku. Ide o dvojkomponentnú hmotu zloženú z cementu, mletého kameňa a zo syntetických tužidiel s pigmentmi. Vďaka tomu možno voliť akékoľvek farby a dokonca motívy.
- Exteriér a interiér sú dokonale prepojené pomocou nadrozmerných okien v spálni, obývačke a kuchyni. Terasa nadväzuje na interiér výberom materiálov a farebnosťou. Vďaka veľkému jedálenskému stolu a klasickému posedeniu tu možno pohodlne jesť aj oddychovať. Lustre a stojacie lampy zabezpečujú možnosť rekreácie aj po zotmení. Posuvné okenice sú ideálnym spôsobom, ako schladiť interiér pri páľavách.
- Výhľad z terasy na pitoreskný hustý porast stromov určil, ktorým smerom sa bude uberať rekonštrukcia. Maximálnou snahou dizajnérov bolo preniesť krásu prírody do interiéru. Tomu dopomohli aj exteriérové stoličky, pohovka a stôl od španielskej značky Kettal.
- Detail jedálenského stola s textíliou, nádobou s kvetom, pleteným podnosom a šálkami.
- Zátišie z keramických váz a okrúhleho zrkadla.
- Kúpeľňa s neutrálnym obkladom, okrúhlymi zrkadlami a skrinkou s umývadlom.
„Spolu s Josepom sme zohratá dvojka, v nami navrhnutých interiéroch sa spájajú prepracované detaily a osvetlenie, ženské a mužské prvky, technika a kreativita. Naším cieľom je, aby každý príbytok pôsobil ako jeden zohratý celok.“ Meritxell Ribé, Josep Puigdomènech – dizajnéri, www.theroom-studio.com
Text: Katarína Orviská
Foto: Mauricio Fuertes
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020