Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Plnospektrálne osvetlenie – čo to je a ako ho správne využívať?

Zdieľať 13. 04. 2021
Plnospektrálne osvetlenie – čo to je a ako ho správne využívať?

Prirodzené, pre ľudský organizmus prepotrebné striedanie svetla a tmy nahradilo umelé osvetlenie. Ovplyvnilo naše zdravie, sústredenie a spánok. Je zrejmé, že v 21. storočí sa umelému svetlu nevyhneme. No naučiť sa so svetlom narábať tak, aby sme z tejto situácie získali čo najviac benefitov, je pre zdravý život nevyhnutnosťou. Tak si na to trochu posvietime.

Aký typ osvetlenia zvoliť v priebehu dňa?

Pre zdravé osvetlenie je dôležité čo najviac napodobniť pôsobenie slnka. Ideálne v čase mája, čiže 16 hodín jasného, intenzívneho svetla, ktoré pred zaspatím tlmíme. Biele denné svetlo je nevyhnutné pre kognitívny výkon mozgu. Naproti tomu to večerné by malo svietiť teplými až oranžovými farbami, simulujúc západ slnka či oheň.

plnospektrálne osvetlenie: Osvetlenie spálne oranžovým svetlom

Foto: Shutterstock

Slnečné žiarenie počas dňa obsahuje plné spektrum farieb a je to spektrum vyvážené – znamená to, že všetky zložky sú plne zastúpené. Najprirodzenejšie sa mu približuje vo vnútorných priestoroch takzvané plnospektrálne osvetlenie. Svojím farebným spektrom, jasnosťou a intenzitou. Toto svetlo nás dokáže nabudiť a tiež zlepšuje schopnosť sústredenia. Veľké množstvo výskumov ukázalo, že práve toto osvetlenie má vysoko pozitívny vplyv na zdravie a študijné či pracovné výsledky.

Aké sú efekty plnospektrálneho osvetlenia

  • Obmedzuje únavu a pálenie očí
  • Znižuje produkciu stresových hormónov
  • Odďaľuje nástup únavy, urýchľuje regeneráciu, zvyšuje výkonnosť a produktivitu práce, znižuje úrazovosť na pracovisku
  • Pomáha liečiť sezónnu afektívnu poruchu

Svetelný plán

Návrh osvetlenia nie je len o výbere svietidiel, je to komplexné posúdenie interiéru a návrh osvetlenia vhodnou kombináciou svietidiel, ich umiestnenia, smerovania a v neposlednom rade aj ovládania. Svetelnotechnický plán by mal realizovať odborník, t. j. svetelný technik.

plnospektrálne osvetlenie: Prirodzené denné svetlo v kúpeľni

Foto: Shutterstock

Pred zaspatím – oranžové svetlo

Minimálne hodinu a pol až dve pred zaspatím je nutné dať telu signál, že deň sa končí. Urobíme to tak, že zo svetla eliminujeme modré a zelené svetlo, ktoré blokuje tvorbu melatonínu. Snažíme sa znížiť svetlo z počítačov, mobilov, televízorov či vonkajšieho osvetlenia. Svietime bez zelenej a modrej farebnej škály, ktorá nás nabúdza, tzv. oranžovým až červeným svetlom.

Ak máte na nočnom stolíku obyčajnú žiarovku v lampe a prekryjete ju oranžovou látkou, veľmi pravdepodobne úplne odstránite modrú zložku svetla.

plnospektrálne osvetlenie: 3M okuliare blokujúce 100 % modrého svetla

3M okuliare blokujúce 100 % modrého svetla, 17,93 €, brainmarket.sk

Tip: Ak chcete skúsiť vplyv eliminácie modrého svetla, nasaďte si okuliare dve hodiny pred spánkom. Môžu pomôcť aj s migrénou.

Ako doma správne svietiť?

Odpovedal: Ing. Zlatko Balaš – svetelný technik, svetelnestropy.sk

Na čo treba dať pozor pri výbere umelého osvetlenia?

Okrem spektrálneho zloženia pri umelom osvetlení musíme dbať aj na farbu, spôsob distribúcie svetla, rovnomernosť osvetlenia a najmä na intenzitu. Všetky tieto parametre majú veľký vplyv na hormonálne procesy v tele, rovnováhu a pohodlie. Nedostatok rovnomernosti a intenzity osvetlenia môže spôsobiť úzkosť a depresie. Zle zvolená farba svetla môže blokovať určité hormonálne procesy. Zlá distribúcia svetla (ktorá je napríklad pri reflektorových a bodových svietidlách) môže spôsobiť rôzne očné deformácie u detí počas vývoja a podobne.

Prečítajte si tiež

Takto skvele môže dopadnúť experiment s osvetlením v minimalistickom interiéri (video)
Takto skvele môže dopadnúť experiment s osvetlením v minimalistickom interiéri (video)
Tieto triky vám pomôžu dostať do tmavého interiéru viac svetla
Tieto triky vám pomôžu dostať do tmavého interiéru viac svetla

Ako teda vyzerá ideálne umelé osvetlenie?

V rámci našich svetelných stropov ponúkame zákazníkom možnosť výberu aj plnospektrálneho svetla, teda s indexom podania farieb (CRI) > 95. Vďaka veľkosti difúznej plochy a dokonalej distribúcii svetla sú svetelné stropy vhodnou náhradou denného svetla v interiéri. Pri vysokých intenzitách, ktoré sú v niektorých priestoroch nevyhnutné, veľká difúzna plocha zabezpečuje jemný rozptyl svetla do celého priestoru, pričom neoslňuje a nepoškodzuje náš zrak ani pri priamom pohľade do svietidla. Je to dokonalé riešenie najmä pri osvetlení detských izieb.

plnospektrálne osvetlenie: Osvetlenie nad jedálenským stolom

Foto: Svetelné stropy

Ako správne svietiť v noci?

Plnospektrálne LED v rámci svetelného stropu obohacujeme aj o tzv. nočné LED, ktoré odporúčame používať najmä vo večerných hodinách po 19. hodine. Ide o LED s farbou svetla 2 200 kelvina, ktorá neobsahuje modrú zložku svetla a pri použití neblokuje vylučovanie spánkového hormónu melatonínu.

Ako je takéto riešenie finančne náročné oproti štandardnému osvetleniu?

Plnospektrálne osvetlenie je síce drahšie, ale nie je až také finančne náročné oproti štandardnému kvalitnému osvetleniu. Je dôležité uvedomiť si, že kvalitné osvetlenie si vyžaduje kvalitné svietidlá a kvalitné zdroje navrhnuté odborníkom, ktorý tomu rozumie a svoj pracovný život venuje okrem iného aj odbornému vzdelávaniu v oblasti osvetlenia. Ide teda skôr o riešenie, ktoré zahrnie všetky spomenuté parametre, aby sa dosiahlo plnospektrálne osvetlenie, nie kúpa akýchkoľvek svietidiel, ktoré majú plnospektrálny zdroj svetla.

Text: Katarína Lučeničová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2021


Kategórie: Interiér Technika