Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Praktické tipy do malej kuchyne

Zdieľať 11. 06. 2018
Praktické tipy do malej kuchyne

Nenafúknete ju, ani neroztiahnete. Môžete ju nanajvýš prestavať a urobiť zopár vecí, aby využila každý centimeter a bola maximálne praktická.

Využite každý centimeter

Tým, že si zaobstaráte maximálne množstvo úložných skriniek, získate väčší pracovný priestor. Využite teda každý štvorcový centimeter a neobávajte sa potiahnuť horné skrinky v niekoľkých radoch až pod strop. K dosahu tých najvrchnejších budete potrebovať malé schodíky, preto je dobré mať ich vždy poruke. Závesným programom tiež ušetríte nejaké miesto – umiestnite ho na kuchynskú zástenu a zavesíte naň prakticky všetko. V malej kuchyni si uplatnia aj vstavané skrine a komory, ktoré takisto šetria miesto.

malá kuchyňa

Nedajte sa zlákať najmenším drezom. Ak bude uberať veľa z pracovnej plochy, zaobstarajte si kryt na drez. (Foto Ikea)

Skrinka na stene

V momente sa zmení na jedálenský stôl pre dvoch. Keď ho nepotrebujete, vyklopený zakryje policu s taniermi aj miesto na poháre a príbory, ktoré sú pri stolovaní vždy po ruke.

skrinka na stene v malej kuchyni

(Foto ewe.at)

Organizéry do kuchyne

Organizéry z dreva Longitude využijete na stenách a zástene na nože, varešky, koreniny či oleje.

malá kuchyňa

(Foto Blum)

Stolovanie

V malej kuchyni zabudnite na oválny stôl – zbytočne by vás oberal o cenné centimetre. Omnoho lepší je stôl do rohu, prípadne s rohovou lavicou, ktorá môže poskytnúť aj úložné priestory. Vhodné sú stohovateľné alebo skladacie stoličky. V neveľkých a otvorených interiéroch prospešne nahradí jedálenský stôl aj kuchynský ostrovček v kombinácii s miestom na stolovanie.

stôl do malej kuchyne

Praktický a finančne nenáročný je sklápací stôl pripevnený na stene. Ak ho nepotrebujete, je sklopený a nenápadný, v čase stolovania plne zastúpi tradičný jedálenský stôl. (Foto Boconcept)

Pohrajte sa s farbami a svetlom

Treba využiť aj osvedčené triky s farbami, lesklými plochami a so svetlom. Čím svetlejšie farby zvolíte, tým viac priestor rozjasníte a opticky zväčšíte. Biela kuchynská linka a lesklé plochy kuchyňu presvetlia a opticky zväčšia, šarm jej dodajú praktické farebné doplnky a dekorácie. Odlišnou farbou stien a stropu dosiahnete dojem vyššej, širšej alebo dlhšej miestnosti. Dve tmavšie steny oproti sebe miestnosť opticky predĺžia, strop svetlejší ako steny ich potiahne zasa do výšky a priestor otvoria dve rôzne farby na stenách vedľa seba. Samozrejme, celý priestor potrebuje dostatočné svetlo, najlepšie prirodzené. V kuchyni je však dôležité aj umelé osvetlenie. Je vítané, ak stropné svetlo možno nasmerovať presne tam, kam treba. Nesmie chýbať osvetlenie pracovnej dosky a jedálenského stola, príjemné je aj náladové osvetlenie v skrinkách. Ak bude v kuchyni veľa lesklých plôch, bude sa svetlo na nich odrážať a malý priestor sa tak niekoľkonásobne opticky zväčší.

malá kuchyňa

(Foto Smeg)

Poriadok (nielen) v skrinkách

Čím je kuchyňa menšia, tým väčšiu úlohu zohráva premyslené vnútorné vybavenie. Veľa priestoru ušetríte, ak namiesto klasických spodných skriniek použijete zásuvky s plnovýsuvmi. Okrem toho, že v nich bude mať každá vec svoje miesto, plnovýsuvy zabezpečia otvorenie zásuvky tak, aby ste mali prehľad o celom jej obsahu a mohli s ním pohodlne manipulovať. Na odkladanie využite aj sokel pod spodnými skrinkami, kde môže byť zásuvka. Oplatí sa investovať do kvalitných výsuvných systémov, vďaka ktorým dôsledne využijete aj ten najmenší priestor.

usporiadanie v kuchynských skrinkách

(Foto Decodom)

Výsuvné systémy do kuchyne

Výsuvné systémy Blum Cargo Mini sú vhodným riešením aj pre užšie skrinky. (Foto Blum)

Praktické kuchynské pravidlá

Podobne ako pri iných častiach bytu, aj v kuchyni sa riaďte osvedčenými pravidlami.

Začnite samotným priestorom – drobné stavebné úpravy v ňom dokážu veľké kúzla. Veľa miesta ušetríte, ak necháte kuchyňu otvorenú – bez dverí, alebo prepojenú s inou miestnosťou. Takéto spojenie, najmä kuchyne a obývačky, je v posledných rokoch skutočným hitom, potrebuje však výkonný digestor. Ak trváte na tom, aby bola kuchyňa samostatná a uzatvorená, dvere do nej zaveste tak, aby sa otvárali von z miestnosti. Prípadne klasické dvere nahraďte zhrňovacími alebo posuvnými.

Podľa odborníkov možno kuchyňu rozdeliť na tri zóny – skladovaciu, varnú a umývaciu. V ideálnom prípade by mali tieto zóny tvoriť vrcholy rovnostranného trojuholníka s dĺžkou strany 90 cm. Vtedy je v kuchyni dostatok miesta na pohodlný pohyb. V reálnych podmienkach sa však len málokedy podarí zariadiť kuchyňu podľa týchto pravidiel, preto vychádzajte z konkrétnej situácie. Ťažký nákup budete chcieť hneď odložiť, preto oceníte odkladaciu zónu rovno pri dverách. Najviac kuchynských prác je medzi drezom a varnou doskou, preto je vhodné umiestniť ich v jednej línii a ponechať medzi nimi dostatočnú pracovnú plochu. Víťazstvom bude, ak sa vám zároveň podarí umiestniť umývacie centrum do blízkosti chladničky – zjednodušíte si tak prípravu jedla.


Text: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 5/2018


Kategórie: Interiér