Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Prečo rolovať koberce a ako ich zbaviť zápachu či stôp po nábytku?

Zdieľať 29. 05. 2023
Prečo rolovať koberce a ako ich zbaviť zápachu či stôp po nábytku? Zdroj: Shutterstock

Dozviete sa, ako udržiavať koberce tak, aby vyzerali ako nové. A to aj vtedy, keď už majú čo-to za sebou.

Vyberáme ich s víziou, že nám budú slúžiť dlhšie, ako jednu sezónu… Koberce sú výraznými kusmi, ktoré interiér vizuálne „doťuknú“, krásne ho zútulnia a vďaka nim tiež vieme veľmi decentne a esteticky vymedziť jednotlivé zóny v rámci otvorenej koncepcie bývania.

Napríklad v otvorenom dennom priestore vďaka kobercu pod jedálenským stolom efektne oddelíte jedáleň od obývačky. Tak teda, aby vám krásne slúžili niekoľko dlhých rokov, je vhodné naučiť sa o koberce správne starať. A veru nie, prebehnúť ich raz za týždeň vysávačom z dlhodobého hľadiska nestačí.

Keď ste preč, zrolujte ho

Túto radu ocenia hlavne tí, ktorí majú chalupu alebo víkendový domček. Ako je už dobre známe, koberce sú náchylné na prachové častice, ktoré sa v ich vláknach s radosťou usádzajú. To isté platí o nečistotách.

Čím dlhší vlas koberec má, tým je na to náchylnejší. Postupné hromadenie nečistôt môže mať za následok zaprášené a páchnuce koberce. Zvýšená vlhkosť v interiéroch je ďalším faktorom, ktorý môže koberce poškodiť a podporiť v nich rast škodlivých baktérií a plesní.

Zrolované koberce

Zdroj: Shutterstock

Dlhodobé vystavenie koberca slnečným lúčom, ktoré naň dopadajú cez okná, môže spôsobiť nerovnomerné vyblednutie ich farby. Ak je to teda možné, aby ste týmto problémom predišli, nezabudnite svoje koberce pred odchodom z chalupy zrolovať a uložiť ich na suchom a tmavom mieste.

Kocky ľadu pomôžu zamaskovať stopy po nábytku

Pohovky, kreslá, postele, skrinky, knižnice a konferenčné stolíky… Jednoducho ťažké kusy nábytku, ktoré sú položené na koberci vedia po sebe zanechať viditeľné stopy. A to môže byť problém!

Hlavne v momente, ak sa koberec rozhodnete otočiť alebo ho použiť v inej miestnosti. Aj na túto „chorobu“ však existuje liek. Stačí nechať roztopiť kocku ľadu na preliačenom mieste a jemne prečesať vlákna koberca prstami. Ak chcete, aby miesto rýchlejšie vyschlo, vysušte ho fénom na vlasy.

Prečítajte si tiež

7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe
7 dôvodov, prečo sa oplatí mať sódu bikarbónu vždy v zásobe

Vyhnite sa vychodeným stopám

Pohybovanie sa po byte je silou zvyku. Veď to iste dobre poznáte. A koberce na to majú jasný dôkaz – vychodené miesta! Rozmenené na drobné: vlákna chôdzou opotrebujeme a už na prvý pohľad tak vyzerajú zodraté.

Moderná obývačka so svetlohnedým kobercom

Zdroj: Shutterstock

Aby ste nepeknému vzhľadu zabránili, otočte svoj koberec každé dva až tri mesiace. Docielite tým, že každá časť koberca bude rovnako zaťažovaná. To spomalí proces „starnutia“ vášho koberca. 

Jedlá sóda vás zbaví zápachu

Podľa toho akou záťažou vaše koberce prechádzajú a koľko nečistôt sa na ne „nalepí“,  je priamoúmerné aj znečistenie ich vlákien. To spôsobuje množenie baktérií a narastajúci zápach.

Prečítajte si tiež

S kobercom dokážete v interiéri divy. Ak chcete niečo extra, môžete vyskúšať aj jeden experiment
S kobercom dokážete v interiéri divy. Ak chcete niečo extra, môžete vyskúšať aj jeden experiment

Páchnuce koberce tiež môžu byť následkom vlhkosti, plesní a nedostatočného vetrania. Našťastie existuje jednoduchý a cenovo nenáročný domáci trik.

Stačí koberec posypať sódu bikarbónou a nechať ju v koberci pôsobiť niekoľko minút. Následne koberec dôkladne povysávajte, aby ste sa zbavili sódy bikarbóny, ktorá so sebou odnesie aj zápach.

Text: Kristína Falťanová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Interiér