Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Premeňte odpad na čierne zlato alebo Ako začať s kompostovaním v paneláku

Zdieľať 25. 06. 2021
Premeňte odpad na čierne zlato alebo Ako začať s kompostovaním v paneláku Zdroj: iStock

Kompostovanie prináša toľko výhod, že ak ste doteraz nekompostovali, zaraz začnete. Prečo? Založenie kompostu nie je zložité, kompostovaním pomáhate znížiť množstvo odpadu a popritom získavate tzv. čierne zlato – hnojivo najvyššej kvality.

Až do 45 % vyprodukovaného komunálneho odpadu je práve biologicky rozložiteľný odpad, ktorý možno zhodnotiť pomocou kompostovania. Predstavte si, že za rok vyprodukujete biologický odpad veľký možno ako vaša obývačka a ten putuje na skládku spolu s netriedeným odpadom.

Ak by ste biologický odpad skompostovali, premeníte ho na hnojivo najvyššej kvality a rapídne zmenšíte jeho objem. Nakoniec možno z tej obývačky odpadu dostanete za vedro, dve kvalitného hnojiva. Takého, ktoré zadržiava vodu v pôde, prevzdušňuje ju a dodáva jej živiny. Nestojí vás to nič a pomohli ste znížiť náklady spojené s odpadom na skládke či spaľovni.

Počuli ste už aj o tom, ako veľmi vyprahnutá je pôda v Európe? Riadeným poľnohospodárstvom sme vysali zo zeme kopu dôležitých živín, preto naše plodiny už neobsahujú napríklad toľko vápnika či železa ako v minulosti. Pomocou kompostu máme možnosť vrátiť zemi to, čo nám dala.
Tak ako? Idete do toho?

vermikompostovanie: Kalifornské dážďovky

Zdroj: Shutterstock

Ak áno a bývate v byte, máte dve možnosti, založiť spolu so susedmi kompostér komunálny alebo, ak sa na vybavovačky necítite, skúste kompostovať pomocou vermikompostéra. Je to spôsob premeny biologického odpadu na kvalitné hnojivo prostredníctvom dážďoviek. Nie sú to obyčajné dážďovky, ale dážďovky hnojné, tzv. kalifornské. Tieto dážďovky premenia váš bioodpad v krátkom čase na kvalitný vermikompost.

Čo do vermikompostéra dať

  • šupky, zvyšky ovocia a zeleniny, bylinky, kvety, zrná,
  • čajové vrecká, kávový odpad,
  • podrvené škrupinky vajec,
  • kartón, použité papierové utierky, hobliny, kotúče z WC papiera

Čo do vermikompostéra nepatrí

  • všetko spojené s mäsom,
  • varenú stravu okrem nesolenej zeleniny,
  • cesnak, cibuľu,
  • mliečne výrobky
čo dať do kompostu

Zdroj: Shutterstock

Ako založiť vermikompostér?

  • Vermikompostér si môžete kúpiť alebo vyrobiť. Na internete nájdete veľa návodov na vlastnú výrobu, náklady na svojpomocne vyrobený vermikompostér sú približne 18 €. Potrebujete na to iba tri nádoby s priliehavým vekom, vŕtačku, orezávací nožík, kalifornské dážďovky, bioodpad, hlinu, kartón, noviny, lístie a vodu. Ak si chcete kúpiť trochu dizajnovejší, určite sa vám podarí nájsť taký, ktorý sa vám bude hodiť do interiéru.
  • Prvá vrstva: Na dno kompostéra položte navlhčený kartón, naň utlačte uhlíkovú zložku (lístie, malé konáriky, štiepka, kartón). Dá sa aj kúpiť, hľadajte na internete uhlíkovú podstielku.
  • Dážďovky nasťahujte do tejto zmesi a na týždeň ich nechajte oddychovať. Na rozbehnutie kompostéra je ideálnych 500 g dážďoviek. Dážďovky následne samy regulujú svoj počet.
  • Biologický odpad si pripravujte, kým sa dážďovky zabývajú. Ten by mal byť vždy trochu odstáty, najlepšie nakrájaný na menšie kúsky a zmäknutý. Pre každý kompost, aj pre ten vonkajší, platí, že kúsky odpadu, ktoré patria do kompostéra, by mali byť nakrájané vo veľkosti palca na ruke, nie väčšie. Čím menšie sú, tým rýchlejšie sa rozložia. Po týždni zbierania odpad premiešajte
    s uhlíkovou zložkou.
  • Uhlíková vrstva je poslednou vrstvou vo vašom kompostéri, ktorou pokryte celý povrch tak, aby bola zmes úplne zakrytá.

Prečítajte si tiež

Už nič neostane na ocot. Naučte sa hospodáriť so zvyškami jedla
Už nič neostane na ocot. Naučte sa hospodáriť so zvyškami jedla
Zvyšky zo zeleniny už nevyhadzujte! Radšej si z nich vypestujte zdravé vňate
Zvyšky zo zeleniny už nevyhadzujte! Radšej si z nich vypestujte zdravé vňate

Najčastejšie otázky k vermikompostéru

Nesmrdí to?

Ak máte dobre založený kompost, nesmrdí. Je to preto, že dážďovky stíhajú jesť, čo im dáte, a tiež, ak zakryjete povrch uhlíkovou vrstvou, nebude odpad plesnivieť. Ak máte povrch zakrytý uhlíkovou vrstvou, nevyskytnú sa u vás ani mušky.

Kam s ním?

Dážďovkám je najlepšie pri izbovej teplote, preto je vermikompostér vhodný priamo do bytu a nie napríklad na balkón, najmä nie, keď mrzne či je prihorúco.

Koľko jedla stihnú dážďovky spracovať?

Dážďovky zjedia polovicu svojej hmotnosti za deň. Podľa toho si môžete vyrátať, koľko odpadu vám skonzumujú. V skutočnosti však nemusíte počítať, pozorovaním raz-dva odhalíte ich apetít. Odpad odkladajte do samostatnej nádobky, dážďovky stačí nakŕmiť raz za týždeň. Ak odchádzate z domu na dlhšie ako týždeň, nemusíte sa báť, dážďovky prežijú aj tri-štyri týždne.

Nevylezú odtiaľ?

Ak je dážďovkám dobre, nevylezú. Ak nie, vyschnú a uhynú. Dolezú iba pár metrov od kompostéra. Ak však nájdete uhynuté dážďovky v okolí kompostéra, je dobré zamyslieť sa, čo robíte zle, napríklad, či tam nie je veľmi vlhko. Ak je, dosypte uhlíkovú zložku a premiešajte. Povrch opäť celý prikryte uhlíkovou vrstvou. Nedostatok vlhkosti spomaľuje až zastavuje proces rozkladu, naopak, nadmerná vlhkosť spôsobuje nežiaduci hnilobný proces.

Vermikompostovanie v paneláku: triedenie zvyškov jedla

Zdroj: iStock

Ako spoznám, že je hotový vermikompost, a čo s ním?

Vermikompostér nám „dáva“ dva druhy hnojiva. Tekuté, tzv. čaj, a klasické čierne hnojivo, ktoré nezapácha, ale vonia po lese. Oboma môžete pohnojiť izbové rastliny či balkónové plodiny, a ak nič z toho nemáte, pohnojte zem v okolí stromov pred vaším panelákom. Hlavným zámerom vermikompostéra je zredukovať odpad.

Koľko času tomu budem musieť venovať?

Po založení len pár minút týždenne, sľubujeme. A ďalším bonusom je, že sa vám rapídne zníži frekvencia vynášok smetného koša netriedeného odpadu.

Tip navyše: Ak máte deti, neváhajte im ho zveriť do opatery, odovzdávate im týmto zodpovednosť za živé tvory, edukáciu o odpadovom hospodárení a informáciu o kolobehu prírody.

Text: Katarína Lučeničová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2021


Kategórie: Interiér