12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať

Rekonštrukcia v duchu recyklácie: Vintage kúpeľňa, v ktorej dominuje staronový príborník

Zdieľať 15. 06. 2020
Rekonštrukcia v duchu recyklácie: Vintage kúpeľňa, v ktorej dominuje staronový príborník Galéria (7)

Kúpeľňa má byť v prvom rade funkčná. Zariadiť ju s vkusom a navyše za rozumnú cenu sa navzájom nevylučuje. V duchu recyklácie prebehla rekonštrukcia u našej čitateľky Ivetky, ktorú realizovala spolu s manželom.

„Pekný deň vám prajem do redakcie Pekného bývania, môjho roky obľúbeného časopisu plného zaujímavého čítania a inšpirácií. Téma ekológie a recyklácie je veľmi dôležitá a som rada, že aj ja môžem svojou troškou prispieť. Prerábali sme kúpeľňu a na zariadenie som využila starý príborník. Kúpiť nové kvalitné kúpeľňové komody by bolo určite rýchlejšie, ale aj finančne náročnejšie, tak som sa rozhodla prerobiť si podľa mojich predstáv spodnú časť nevyužitého príborníka, ktorý som mala doma. Vrchná časť zatiaľ čaká na proces ,znovuzrodenia‛. Teraz sa teším z kúpeľničky a z dobrého pocitu, že som nekupovala žiadne nové skrinky a trošku ušetrila životné prostredie.“

Toľko z e-mailu, ktorý nám nedávno prišiel do redakcie. Zaujal nielen svojím obsahom, ale i priloženými fotografiami, a tak sme sa vybrali k pani Ivetke. Už po vstupe do domu nám bolo jasné, že tu prebýva tvorivý duch. Rodičovský dom si už niečo pamätá, preto sa prirodzene objavila potreba jeho rekonštrukcie. Keď došlo na kúpeľňu, sprvoti domáci ešte netušili, že nábytok bude repasovaný.

Hlavným dizajnérom bola domáca pani. „Mala som nápady, ktoré môj muž ako zručný remeselník dokázal zrealizovať. V podstate robil celú kúpeľňu okrem obkladov, tie lepil jeden strýc od nás,“ hovorí Ivetka, ktorej vášňou sú staré veci a ich oprava, najmä nábytku. Tá ju neopustila, ani keď pracovala dlhé roky v Anglicku. Naopak, tamojšie „sekáče“ s nábytkom a interiérovými doplnkami ešte viac podnietili jej vášeň.

01 Miro Pochyba 3059

Obklad sa akoby prelieva na dosku umývadlovej skrinky. „Hoci je umývadlo dosť veľké, zvolila som toto riešenie, nechcela som, aby drevo bolo príliš namáhané, a tiež sa mi to tak viac páčilo,“ zdôvodňuje domáca pani. Vyše dvadsaťročné zrkadlo vedno s ornamentálnymi porcelánovými doplnkami dotvárajú príjemný retro vzhľad.

Dnes svoj domov spolu s manželom postupne zariaďujú prevažne z kúskov z druhej ruky. Jedným takým bola aj skrinka pod umývadlo – úctyhodná „stará dáma“. Pôvodne tmavý drevený korpus s dvierkami Ivetka dôkladne prebrúsila, ponatierala – farbou i voskom, demontovala úchytky a kovania, aby ich očistila a navrátila vynovené späť na pôvodné miesto. Nový, bledší náter s patinou akoby ubral z objemu mohutnej skrinky. Tá je však i napriek tomu stále dominantou kúpeľne.

Rekonštrukčné resumé

O tom, že stará kúpeľňa potrebuje nutnú obnovu, nebolo pochýb. Dispozícia sa nemenila – sanita, sprchovací kút aj umývadlo zostali na svojich pôvodných miestach, pribudla len toaleta, ktorá v pôvodnej kúpeľni nebola. a aj vďaka tomu rekonštrukčné práce nepresiahli stanovenú hranicu. Starý sprchovací kút nahradil nový – murovaný. Ten poskytuje dostatok priestoru a vďaka modernej sprchovacej batérii a hlavici aj skutočný pôžitok pri každodennej očiste. Bonusom je úspora vody. Pôvodné marhuľovo-biele obklady a béžovú dlažbu vymenili za nové – modro-béžové s patchworkovým vzorom, ktoré sa miestami ťahajú takmer až po strop. Aby kúpeľňa netrpela nedostatkom svetla (malé okienko plní skôr funkciu odvetrávania), do zníženého sadrokartónového stropu inštalovali niekoľko bodových svetiel, vďaka ktorým je priestor dostatočne osvetlený vo dne i v noci.

Moderné umývadlo vo vintage kúpeľni s obkladom patchworkového vzoru.

  • Moderné umývadlo napriek svojmu minimalistickému vzhľadu vôbec neruší celkový koncept kúpeľne. Vintage doplnky, z ktorých mnohé pochádzajú z anglických secondhandov s nábytkom, svojimi tvarmi a krivkami „zmäkčujú“ ostré umývadlové línie. Mydlovničky, porcelánové škatuľky na všakovaké drobnosti, zrkadlo s ornamenálnym rámom, staré kufríky… Každý kúsok má svoj príbeh, ktorý možno len tušiť. Aj v tom spočíva čaro starých vecí, o ktoré sa rady podelia s priestorom, v ktorom sa nachádzajú.

Zo starého nové

Aby človek vdýchol starým veciam nový život, často ich stačí využiť v nových súvislostiach. Tak to bolo aj v prípade umývadlovej skrinky. „Skrinku, pôvodne starý príborník, mi doviezla dcéra z Nemecka. Povaľovala sa tu asi dva roky, kým som vymyslela, čo s ňou,“ spomína Ivetka. K tomuto rozhodnutiu ju primäli ceny kúpeľňového nábytku, ktorý pôvodne zvažovala kúpiť do rekonštruovanej kúpeľne. Príborník rozobrala a spodný korpus využila ako umývadlovú skrinku – povrch upravila brúsením a maľovaním – aby docielila ošúchaný patinovaný vzhľad, boli potrebné tri nátery. Vrchná časť skrinky s vitrážovými dierkami ešte čaká na svoju druhú šancu, možno z nej bude televízny stolík a možno svoje uplatnenie nájde v kuchyni. Všetko je hudba budúcnosti a predstavivosti domácej panej.

Tip na článok: 50 vecí v 4 interiérových štýloch do vašej kúpeľne

Zrecyklovaný príborník slúžiaci ako kúpeľňový nábytok pod umývadlo.

Galéria

Ako na kúpeľňu vo vintage štýle

1 Batérie

Hoci vintage štýl čerpá z minulosti a obsahuje množstvo historizujúcich prvkov, ako sú napríklad hrdza, patina či praskliny, nemusíte sa báť ani moderných zariaďovacích prvkov. V tomto prípade domáca volila chrómované strieborné batérie.

2 Dlažba

Tak tu sa oplatí staviť na klasiku. Vintage kúpeľňa totiž doslova prahne po vzorovanej dlažbe, kde sa môže opakovať rovnaký motív, no nič nepokazíte ani vtedy, keď skombinujete viaceré vzory, ideálne z jednej série. Na trhu je široký výber.

Prečítajte si tiež

Dizajnérka navrhla kúpeľňu vo wellness štýle, v ktorej nechýba sauna
Dizajnérka navrhla kúpeľňu vo wellness štýle, v ktorej nechýba sauna
Zariaďujeme kúpeľňu pre seniorov: Prakticky a bezpečne
Zariaďujeme kúpeľňu pre seniorov: Prakticky a bezpečne

3 Sprcha či vaňa?

To je dilema, ktorá sa rieši v každej menšej kúpeľni. Z praktického hľadiska má vyššie skóre sprchovací kút, z dizajnového zasa jednoznačne víťazí samostatne stojaca vaňa na nožičkách, ktorá patrí k vintage štýlu.

4 Farby

Tých sa pri zariaďovaní kúpeľne nebojte, najmä ak chcete, aby pôsobila ako z čias minulých. Ale nič „vykričané“! Bielej sanite pristane béžová či sivá v kombinácii so svetloružovou, jemnou fialovou alebo odtieňmi modrej.

Text: Martina Deríková
Foto: Miro Pochyba, archív majiteľky
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2020