Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Škárovacia hmota dokáže výrazne zmeniť interiér. Ako si vybrať tú správnu?

Zdieľať 20. 01. 2022
Škárovacia hmota dokáže výrazne zmeniť interiér. Ako si vybrať tú správnu? Zdroj: Shutterstock

Keď sa pri rekonštrukcii rozhodneme ísť ekonomickejšou cestou a urobiť čo najviac svojpomocne, často si na začiatku neuvedomujeme, na čo sme sa vlastne upísali, a nad zdanlivo nepodstatnými maličkosťami ako škárovacia hmota obvykle nerozmýšľame až do poslednej chvíle – veď aké ťažké môže byť vybrať „špárovačku“?

Päťminútová záležitosť sa však vďaka obrovskému výberu dokáže natiahnuť na celé hodiny. Aby ste pri tejto činnosti nestratili trpezlivosť, ponúkame vám rýchly návod, vďaka ktorému si vyberiete škárovaciu hmotu podľa vlastných preferencií.

Aká je teda stopercentne správna škárovacia hmota? Odpoveď na túto otázku, samozrejme, nie je jednoznačná. Záleží totiž len a len na vašich predstavách o údržbe a požadovanom vizuálnom výsledku.

Cement alebo epoxid?

Prvé zúženie výberu prichádza pri výbere materiálu škárovacej hmoty. Kedy použiť cement a kedy epoxid? Do hry vstupuje viacero faktorov, ako napríklad cena, praktickosť, náročnosť pri manipulácii, ale aj výsledný vzhľad.

Začiatočníci väčšinou volia cementovú „špárovačku“, pretože je výrazne lacnejšia a ľahšie sa aplikuje. Odborníci však radšej siahnu po odolnejšom epoxide, ktorý sa viac hodí najmä na obkladanie frekventovaných priestorov alebo miest, ktoré sú často vystavené mastnote, kyselinám či inému znečisteniu – teda na obkladanie kuchýň, chodieb a kúpeľní.

Je totiž vodovzdorný, odolný voči plesniam a celkovo trvácnejší. Niekedy však nad praktickou stránkou preváži tá vizuálna: epoxidové škárovacie hmoty bývajú lesklé a výrazné a majú plastový vzhľad, ktorý nemusí lahodiť každému oku.

Ako vybrať tú najvhodnejšiu farbu?

Vzhľad miestnosti však bezpochyby najviac ovplyvní farba škárovacej hmoty. Pri tomto výbere sa môžeme vybrať dvomi cestami: zladiť farbu s obkladom alebo zvoliť kontrastnú farbu. Obe cesty majú svoje klady aj nástrahy.

Ladiaca farba obkladu a škárovacej hmoty

Rovnaké farby obkladu a škárovacej hmoty volíme, ak chceme dosiahnuť, aby obložený povrch pôsobil čisto, minimalisticky a celistvejšie. Táto kombinácia pomôže opticky zväčšiť menšie priestory, pretože škárovacia hmota v tomto prípade nehrá prím, jej línie ustupujú do úzadia a nedelia obklad na menšie časti.

Kuchynská linka s bielym lesklým obkladom a bielou špárovačkou

Zdroj: Shutterstock

Využitie rovnakých odtieňov zároveň presúva pozornosť z obkladu na výraznejšie prvky v miestnosti. To však nemusí byť žiaduce najmä vtedy, ak pracujete so zaujímavým obkladom a nechcete, aby zanikol.

Pri zladení špárovky s obkladom sa netreba báť ani bielej farby. Hoci je na nej ľahšie viditeľná každá nečistota, pri správnej starostlivosti si svoj čistý vzhľad udrží pomerne dlho.

Prečítajte si tiež

Postup, ako škárovať mozaiku
Postup, ako škárovať mozaiku
Postup, ako nalepiť obklad v kúpeľni svojpomocne
Postup, ako nalepiť obklad v kúpeľni svojpomocne

Ak vás však neopúšťajú pochybnosti, pre pokojné svedomie siahnite radšej po tej najsvetlejšej sivej, ktorú nájdete. Stále bude dostatočne svetlá na to, aby splynula s obkladom, ale zároveň v sebe bude obsahovať dostatok pigmentu, vďaka čomu sa vyhnete jej postupnému zožltnutiu.

Ak nechcete, aby vaše obkladačky zanikli, doplňte ich škárovacou hmotou podobnej, nie rovnakej farby. Rozhodujete sa medzi tmavším a svetlejším odtieňom? Potom zvážte toto: tmavšia škárovacia hmota je populárna svojou schopnosťou skrývať nečistoty.

Kuchynská linka s bielym obkladom a tmavou škárovačkou

Zdroj: Shutterstock

Zladenie odtieňov sa zdá obzvlášť komplikované najmä pri rôznofarebnom obklade, mramorovej dlažbe alebo dlažbe imitujúcej drevo. Čo v týchto prípadoch?

Ak ste v kúpeľni použili rôzne typy obkladu, vyberte farbu, ktorá sa hodí k obom – najčastejšie sa odporúčajú bezpečné odtiene sivej. Ak nemôžete nájsť farbu, ktorá by ladila s oboma farbami dlaždíc, môže to znamenať, že na vine je samotný obklad – jeho farby spolu jednoducho neladia.

Pri čoraz populárnejšej „drevenej“ dlažbe sa treba vyhnúť tomu, aby na seba škárovacia hmota pútala všetku pozornosť. Podlahy z tvrdého dreva totiž nemajú veľké škáry, preto nechcete, aby ich mala aj vaša dlažba.

Ideálnym výsledkom je škára, ktorú takmer nevidno. Na dosiahnutie tohto efektu škárovaciu hmotu zlaďte s najtmavším odtieňom v dlažbe. Naopak, pri mramorovom obklade so žilkami radšej siahnite po svetlejších odtieňoch, vďaka čomu mramorový vzor plynulo prejde z dlaždice na dlaždicu.

Kúpeľňa s pastelovo ružovou skrinkou, umývadlom, zlatými prvkami, oválnym zrkadlom a farebným obkladom

Zdroj: Shutterstock

Kontrast obkladu a škárovacej hmoty

Ak chcete upútať pozornosť tvarom jednotlivých dlaždíc či vzorom, nebojte sa kontrastov.  Táto možnosť dodá miestnosti šmrnc a energiu. Majte však na pamäti staré zlaté „menej je nikedy viac“.

Dramatický kontrast medzi dlaždicami a škárovacou hmotou by mohol na veľkej ploche pôsobiť ohromujúco. Kontrastnú kombináciu navyše vyberajte len vtedy, keď ste si istý, že ste obklad položili naozaj kvalitne. Škárovacia hmota, ktorá kontrastuje s obkladačkou, totiž zvýrazní škáru a s ňou aj prípadné rozdiely vo veľkosti a polohe obkladačky.

Text: Ivana Roháčová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Interiér