Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Tieto druhy riadov nedávajte do umývačky, ak ich nechcete zbytočne poškodiť

Zdieľať 05. 12. 2022
Tieto druhy riadov nedávajte do umývačky, ak ich nechcete zbytočne poškodiť Zdroj: Shutterstock

Umývačka riadu je skvelým domácim pomocníkom. Jej hlavným benefitom je úspora – vašej energie a času, ktorý by ste strávili pri ručnom umývaní. S rastúcimi cenami energií sa čoraz viac skloňuje ďalšia výhoda – ekonomickosť. Tá však nemusí úplne platiť, ak do umývačky budete dávať také materiály, ktorým prostredie umývačky nevyhovuje.

Nepovieme asi nič prevratné, no moderné umývačky disponujú rôznymi šetriacimi a ekoprogramami, takže na jedno umytie spotrebujú zhruba 20 litrov vody. Ak umývate ručne, na také isté množstvo riadu miniete dvojnásobok.

Inteligentná umývačka si sama reguluje množstvo vody, no aj tak je lepšie použiť ju až vtedy, keď ju celú naplníte riadom. S teplotou vody to nepreháňajte, úplne stačí 50 °C.

Jasné, že nie je kamarátka s každým materiálom, niektorým kúskom nemusí sadnúť silnejšia koncentrácia umývacích prostriedkov či vyššia teplota.

Riady v umývačke

Zdroj: Shutterstock

Šikovným riešením je, že sa pri kúpe riadu či iných pomocníkov pozriete, či výrobca na štítku odporúča umývanie v umývačke. Existujú však aj všeobecné pravidlá, s ktorými materiálmi by ste mali byť opatrní.

Nože a drevo

Táto informácia mnohých možno prekvapí, no zásada, že nože do umývačky nepatria, už neplatí. Teda vo väčšine prípadov. Týka sa to kvalitných kusov z antikorovej ocele, ktoré bez problémov vydržia umývacie cykly, len ich treba dať do samostatnej priehradky, aby sa nepoškodili.

Prečítajte si tiež

Viete, čo by ste nemali vylievať do kuchynského drezu či toalety? Tomuto odpadu dávame červenú!
Viete, čo by ste nemali vylievať do kuchynského drezu či toalety? Tomuto odpadu dávame červenú!

Opatrní však buďte pri nožoch s drevenou rukoväťou. Tento materiál sa totiž s umývačkou príliš nemusí. Týka sa to hlavne kúskov zlepených z viacerých častí. Vplyvom vyšších teplôt a umývacích prostriedkov zvyknú meniť farbu, prípadne sa deformovať. Drevo navyše vsakuje pachy aj chemikálie. Pokiaľ to výrobca vyslovene nedeklaruje, drevo radšej umývajte ručne.

Dekorovaný porcelán

Máte keramiku alebo porcelán po babičke? V minulom storočí nebola celkom bežná glazúra. Ten do umývačky určite nepatrí. Dekor by po čase úplne zmizol. Iná pesnička je moderný riad imitujúci vzormi starý porcelán. Jeho povrchová úprava je zo sklovitej glazúry, ktorá ho v umývačke bezpečne ochráni.

Súprava porcelánu

Zdroj: Shutterstock

Tenké sklo a krištáľ

Príliš tenké sklo, prípadne to so subtílnymi stopkami, je v umývačke náchylné na prasknutie. Sklo so zlatým zdobením umyte tiež radšej pod tečúcou vodou. To isté platí aj pre brúsené sklo a krištáľ. Umývačka ich síce nerozbije a nezničí, dokonca aj krásne vyčistí, no časom sa môžu zakaliť a budú vyzerať ako špinavé.

Pokiaľ však máte umývačku so špeciálnym programom na sklo, tento problém odpadá. Cyklus zabezpečí šetrnejšie umývanie pod menším tlakom a vodou s nižšou teplotou.

Prečítajte si tiež

Úsporná domácnosť: 5 dôvodov, prečo s umývačkou riadu ušetríte
Úsporná domácnosť: 5 dôvodov, prečo s umývačkou riadu ušetríte

Hliník, liatina a cín

Riady z týchto materiálov do umývačky naozaj nepatria, ich povrch môže po niekoľkých umývacích cykloch stmavnúť a začať hrdzavieť. Opatrní buďte aj s titanom. Je síce odolný proti mechanickému poškodeniu, no agresívne čistiace prostriedky mu prekážajú.

Ak však používate ekologické, nemáte sa čoho obávať. Pri teflóne sa riaďte odporúčaním výrobcu. Pokiaľ ikonku umývačky na štítku nenájdete, hrozí, že sa časom poškodí jeho povrch.

Text: Denisa Slančová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Dom a byt 4/2022


Kategórie: Interiér