Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Toto je jednoduchý a účinný „liek“ na jarný reštart izboviek

Zdieľať 24. 03. 2021
Toto je jednoduchý a účinný „liek“ na jarný reštart izboviek Galéria (8)

Rastlinky, ktoré by mali kvitnúť, nekvitnú? Nevidieť nové prírastky, ale zato vidieť korene pretŕčajúce zo substrátu? Je načase rastliny presadiť!

Kedy je čas presadiť rastliny?

  • Korene rastlín sú natoľko prehustené, že prerastajú von odtokovým otvorom kvetináča.
  • Rastlina má bledé, žltnúce listy, nemá žiadne alebo len malé prírastky.
  • Substrát je premočený, a to z dvoch dôvodov: nádoba nemá odtokový otvor na prebytočnú vodu alebo je otvor upchatý.

Prečo je presádzanie potrebné

Presadenie je potrebné najmä preto, lebo relatívne malý objem substrátu v pestovateľskej nádobe sa rastom rastlín vyčerpá a koreňové výlučky rastlín, tzv. exkrementy, ho zamoria látkami brzdiacimi rast. Rovnako ani nádoby preplnené koreňmi neprospievajú zdraviu rastlín. Aj po pravidelnom hnojení rastlín bežnými hnojivami z nich zostáva v substráte veľa balastných chemikálií, čo pôsobí na rastliny toxicky. Tieto toxické balasty spolu s rastlinnými exkrementmi, prípadne aj s i nevhodnou kvalitou závlahovej vody, nakoniec zmenia žiaducu kyslosť (pH) substrátu, čo je pre mnohé rastliny likvidačné. Preto si väčšina bežných izbových rastlín vyžaduje každoročné jarné presadenie do nového substrátu a väčšej nádoby.

Prečítajte si tiež

Obhrýza vám mačka izbovky? Stavte na mačaciu trávu
Obhrýza vám mačka izbovky? Stavte na mačaciu trávu
Prírodné čističe: Rastliny čistiace vzduch v interiéri
Prírodné čističe: Rastliny čistiace vzduch v interiéri

Aké nádoby a aký substrát použiť

Pestovateľské nádoby musia mať na dne otvor na odtok prebytočnej závlahovej vody. Najbežnejšie terakotové porézne keramické kvetináče sú do určitej miery schopné žiaduco prevzdušňovať korene, ale zároveň sa rýchlejšie odparuje aj voda zo substrátu. Tieto kvetináče pred vysádzaním necháme dobre nasiaknuť vodou. Odtok by mali mať aj plastové kvetináče, ktoré sa kvôli dekoratívnosti vkladajú do keramických ozdobných nádob. Pestovateľský substrát, konkrétne jeho zloženie, má priamy vplyv na vitalitu rastliny. Výhodou je, že mnohé druhy rastlín sa uspokoja aj s tzv. univerzálnym substrátom. Prípadné malé rozdiely v nárokoch na substrát môžeme vyrovnať v univerzálnom substráte pomocou prídavku korekčnej zložky, zvyčajne piesku, rašeliny či perlitu.

Na vysádzanie bytových rastlín nikdy nepoužívame starý substrát, v ktorom sa už pestovali rastliny, ale ani pôdu zo záhrady, lebo obsahuje semená burín, škodce a zárodky chorôb. Rastliny presádzame do kupovaných sterilizovaných substrátov. Ak si substrát miešame sami, tak ho nakoniec sterilizujeme v rúre pri 170 °C asi 2 hodiny (dobre poslúži starý plech, na ktorý rozložíme substrát). Vhodné je zakúpiť si aj súpravu na kontrolu kyslosti (pH) substrátu a pred presádzaním skontrolovať jeho hodnotu. Univerzálne substráty obyčajne majú pH medzi 6 a 7.

Tip na článok: Africké fialky: Doprajte im takúto starostlivosť a odvďačia sa záplavou kvetov

Druhy substrátov

Je niekoľko druhov substrátov. Ľahký univerzálny substrát určený väčšinou pre jednoročné kvitnúce rastliny býva s rašelinou alebo bez nej, s kokosovou vlnou, kôrou, kompostovaným drevným vláknom a živinami na prvých šesť týždňov. Bežný univerzálny substrát je použiteľný pre väčšinu izbových rastlín. Špeciálne substráty pre orchidey, kaktusy, sukulenty, mäsožravé rastliny sa už výrazne líšia zložením a vlastnosťami od univerzálnych substrátov.

Presádzanie rastliny.

Príprava nádoby a presadenie rastliny

  • Pri presádzaní rastlín väčšinou používame nový kvetináč, ktorý má vnútorný priemer väčší o 2 až 3 cm ako starý. Musí mať odtokový otvor.
  • Ak je kvetináč z poréznej keramiky, je dobré nechať ho pred výsadbou asi polhodinu ponorený vo vode, aby ňou nasiakol; ak použijeme starý kvetináč, najprv ho oškriabeme od vápenatých prísuškov a potom očistíme octovou vodou a opláchneme.
  • Poklepaním po bokoch kvetináča, v ktorom je rastlina, uvoľníme koreňový bal a vytiahneme ho z kvetináča, špicatou paličkou uvoľníme spomedzi koreňov starý substrát a korene podľa potreby upravíme rezom.
  • Na dno nového kvetináča s odtokovým otvorom dáme vrstvu drenážneho materiálu (asi 2 cm), dobre poslúži hrubší keramzit alebo črepy starej tehly, na ňu nasypeme 2 až 4 cm čerstvého substrátu, vložíme koreňový bal rastliny a po obvode kvetináča prisypávame čerstvý substrát za sústavného potriasania rastliny preto, aby sa substrát dostal medzi korene.
  • Rastlinu vysádzame do takej hĺbky, ako bola pôvodná; vrstva mierne utlačeného substrátu by mala siahať maximálne 2 cm od vrchného okraja kvetináča.
  • Rastlinu zavlažíme.
  • Keďže kupované substráty obsahujú pomaly rozpustné hnojivá, prvú hnojivú závlahu robíme až mesiac po presadení.
  • Presadenú ani slnkomilnú rastlinu neumiestňujeme hneď na plné slnko ani do prievanu.

Ďalšie tipy k izbovkám nájdete v galérii

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2020


Kategórie: Interiér