Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Trápia vašu domácnosť plesne? Ako sa ich čo najšetrnejšie zbavíte, a kedy je načase zavolať odborníka?

Zdieľať 09. 02. 2023
Trápia vašu domácnosť plesne? Ako sa ich čo najšetrnejšie zbavíte, a kedy je načase zavolať odborníka? Zdroj: Shutterstock

Ako nám plesne škodia? Kde sa najčastejšie tvoria? Ako ich odstrániť, a kedy treba na pomoc zavolať odborníka?

Plesne v domácnosti predstavujú závažné zdravotné riziko, ktoré môže viesť k mnohým ochoreniam a dlhodobým zdravotným komplikáciám. K vzniku plesní dochádza, keď sa v uzavretom priestore hromadí vlhkosť, ktorá vytvára ideálne prostredie pre ich rast. Medzi bežné zdroje vlhkosti patrí nedostatočné tesnenie, nedostatočné vetranie a kondenzácia či hromadenie vody.

Hlavným nebezpečenstvom, ktoré predstavujú toxické plesne, sú ochorenia dýchacích ciest. Vdýchnutie spór prenášaných vzduchom môže spôsobiť alergické reakcie akými je kašeľ, kýchanie, sipot či výskyt kožnej vyrážky.

Spájajú sa aj s vážnejšími ochoreniami, ako je astma, chronická bronchitída a zápal pľúc. Okrem toho je známe, že niektoré druhy plesní produkujú mykotoxíny – toxíny, ktoré sú spojené s rakovinou a inými formami poškodenia orgánov.

Toxická pleseň a duševné ochorenia

Nedávne štúdie naznačili súvislosť medzi plesňami a duševnými chorobami. U osôb vystavených väčšiemu množstvu plesní v domácnosti boli pozorované príznaky depresie, úzkosti, únavy a zhoršenia kognitívnych funkcií.

Hoci na úplné pochopenie tejto súvislosti je potrebný ďalší výskum, zdá sa, že niektorí jedinci môžu byť obzvlášť citliví na toxíny súvisiace s plesňami.

Odstránenie plesní z domácnosti môže pomôcť znížiť zdravotné riziká, ale vždy by sa malo vykonávať opatrne. Pri čistení plesnivých priestorov je dôležité nosiť ochranný odev, napríklad dlhé nohavice, dlhé rukávy a rukavice, ako aj ochranné rúško a okuliare.

Všetky porézne materiály, ako sú koberce, sa musia tiež odstrániť a riadne zlikvidovať, pretože sa nedajú účinne vyčistiť. Okrem toho je nevyhnutné identifikovať všetky zdroje vzniku plesní.

Pleseň a vlhkosť v rohu steny

Zdroj: Shutterstock

Ktoré časti domu bývajú najviac vlhké a teda najčastejšie postihnuté plesňou?

K miestam v dome, ktoré sú najviac náchylné na vlhkosť, patria pivnice, podkrovie, kúpeľňa a kuchyňa. Okrem toho sú vlhkosťou častejšie postihnuté aj oblasti pri vonkajších stenách alebo v blízkosti okien.

Aby ste zabránili vzniku plesní v týchto oblastiach, je dôležité zabezpečiť čo najviac utesniť okná a dvere, dbať na funkčné potrubie v celom dome a dostatočne všetky miestnosti v domácnosti vetrať.

Čo všetko treba z domácnosti pri objavení plesne odstrániť?

Keď sa v dome objaví pleseň, je dôležité identifikovať a odstrániť všetky zdroje vlhkosti. To môže zahŕňať opravu všetkých netesností alebo prasknutých potrubí, zabezpečenie správneho vetrania a odstránenie stojatej vody.

Okrem toho by sa mali z priestoru odstrániť a riadne zlikvidovať všetky materiály a predmety, ako sú sadrokartónové dosky, koberce alebo nábytok, ktoré už boli napadnuté plesňou.

Prečítajte si tiež

Zdravé bývanie: Optimálna vlhkosť vzduchu
Zdravé bývanie: Optimálna vlhkosť vzduchu

Hlavným prínosom okamžitého odstránenia plesní z domu je zníženie rizík spojených s vdychovaním ich spór. Ako sme už spomínali, plesne môžu spôsobiť aj závažné zdravotné problémy, preto je dôležité konať čo najskôr.

Okrem toho odstránenie plesní pomôže predísť škodám na majetku a jeho nákladným opravám. Odstránenie plesní napokon pomáha zlepšiť aj kvalitu vzduchu, vďaka čomu je váš domov zdravší a pohodlnejší pre všetkých, ktorí v ňom žijú.

Ako pleseň v dome či byte odstrániť čo najšetrnejšie?

Ak sa v domácnosti zistí pleseň, treba ju čo najskôr odstrániť, aby sa zabránilo ďalšej kontaminácii a zdravotným rizikám. Na tento účel by sa mal použiť roztok teplej vody a prípravku na riad na jemné čistenie plesne zo všetkých postihnutých povrchov, ale len vtedy, ak pleseň nepokrýva príliš rozsiahle plochy.

odstraňovanie plesne okolo okna

Zdroj: Shutterstock

Počas čistenia je tiež dôležité dobre vetrať priestor, pretože to pomôže znížiť množstvo spór prenášaných vzduchom. Po vyčistení priestoru možno použiť sprej proti plesniam alebo bieliaci roztok na dodatočnú ochranu pred budúcim rastom.

Na odstránenie plesní je k dispozícii niekoľko produktov. Roztoky na báze bielidla sú často najúčinnejšie, ale nemusia byť vhodné na použitie na všetkých povrchoch a pri ich používaní je potrebné priestory dostatočne vetrať.

Prečítajte si tiež

Hmýri sa to u vás doma mravcami? Takto sa vám oblúkom vyhnú
Hmýri sa to u vás doma mravcami? Takto sa vám oblúkom vyhnú

Alternatívne môžu byť účinné aj chemické spreje, peny alebo gély, ktoré obsahujú chlórnan sodný, peroxid vodíka alebo iné účinné zložky a možno ich použiť na rôzne materiály.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité, aby ste si pred použitím akéhokoľvek výrobku pozorne prečítali návod na etikete a presne dodržiavali pokyny výrobcu.

Kedy je potrebné, aby pleseň v domácnosti odstránil odborník?

Vo väčšine prípadov sa dá pleseň z domu bezpečne a účinne odstrániť bez potreby odbornej pomoci. Ak je však pleseň rozšírená alebo ak je ťažko prístupná (napríklad v podkroví alebo pivniciach) a sú ňou pokryté rozsiahle plochy, bude lepšie, ak sa obrátite na skúseného odborníka na odstraňovanie plesní.

V týchto prípadoch je dôležité zabezpečiť, aby všetky vykonávané práce prebiehali v súlade s miestnymi zdravotnými a bezpečnostnými predpismi.

odborník v ochrannom odeve odstraňuje plesne zo steny

Zdroj: Shutterstock

Ako zabrániť vzniku plesní v domácnosti?

Najlepším spôsobom, ako zabrániť rastu plesní v domácnosti, je znížiť úroveň vlhkosti. To zahŕňa rýchlu opravu akýchkoľvek nedostatkov v tesnení alebo prasknutých potrubí, zabezpečenie dostatočného vetrania, okamžité odstránenie rozliatej vody a zníženie úrovne vlhkosti na maximálnu možnú mieru. Mala by sa tiež vykonávať pravidelná údržba domu a obhliadky tesnenia, vykurovacieho telesa a klimatizácie.

Ak pocitovo alebo pomocou vlhkomeru v domácnosti zistíte zvýšenú vlhkosť, je potrebné zadovážiť si zariadenie na jej zníženie. To môže zahŕňať používanie odvlhčovačov alebo ventilátorov.

V prípade nízkej izbovej teploty v kombinácii s vysokou vlhkosťou je potrebné korigovať teplotu vzduchu a nastaviť ju na vyššiu vykurovaciu hodnotu.

Na zabránenie budúcemu rastu možno použiť farby a tmely odolné voči plesniam a to najmä na miestach, kde sa môže hromadiť vlhkosť. Takisto je dobré držať predmety, ako sú knihy a oblečenie, pokiaľ možno ďalej od stien, dverí a okien, pretože sa v nich môže zachytávať vlhkosť, ktorá môže viesť k rastu plesní.

Nakoniec, investícia do odvlhčovačov alebo klimatizačných jednotiek môže pomôcť znížiť úroveň vlhkosti v interiéri počas letných mesiacov, keď majú plesne tendenciu rásť rýchlejšie.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Interiér