Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Týchto 6 vecí zohľadnite pri výbere interiérových dverí

Zdieľať 28. 09. 2021
Týchto 6 vecí zohľadnite pri výbere interiérových dverí Galéria (9) Zdroj: iStock

Dvere otvoríme v priemere 22-krát za deň, samozrejme, za predpokladu, že ich máme. Ročne to znamená slušnú (plus-mínus) osemtisícovku. Aj preto je dobré venovať výberu dverí dostatok času. Aby „sadli“ do priestoru, zohľadnite minimálne týchto šesť tipov.

1 Pravé či ľavé? To je tá najpodstatnejšia otázka

A ako zistíte, či potrebujete práve pravé alebo ľavé dvere? Celkom jednoducho: postavte sa pred stavebný otvor, predstavte, ktorou rukou otvárate dvere smerom dnu do danej miestnosti. Ľavé dvere majú pánty na ľavej strane a otvárajú sa ľavou rukou. Naopak, pravé dvere majú závesy na pravej strane a otvárajú sa pravou rukou.

Vypínače nesmú byť osadené príliš blízko dverného stavebného otvoru. Minimálna odporúčaná vzdialenosť je 8 až 10 cm.

2 Stavte na jednotný štýl

Čo sa týka dizajnu, na trhu nájdete širokú škálu dverí s rôznymi výplňami – plné dvere, so sklenými výplňami, s grafickou úpravou či kombinované s ďalšími materiálmi, ako je napríklad hliník. Odtieň dverí by mal ladiť v prvom rade s podlahou – môže byť rovnaký alebo v kontraste.

interiér s posuvnými dverami do puzdra

Posuvné dvere do puzdra výrazne šetria miesto. Je však nevyhnutné myslieť na ne už pri plánovaní stavby, resp. pred rekonštrukciou. Povrchová úprava zárubní sa väčšinou volí rovnaká s dvermi, aby sa docielil harmonický vzhľad. (Dvere Sapeli TENGA 28 s povrchovou úpravou z prírodnej dyhy) Zdroj: Sapeli

Nespoliehajte sa na internetové vzorkovníky a katalógy, prezentované farby sa totiž od skutočnosti často líšia. Stávkou na istotu je osobná návšteva predajne a výber z tam dostupných vzoriek.

Niektoré modely dverí sú súčasťou kolekcií, v rámci ktorých sa jednotlivé modely líšia mierou zasklenia a výplní. Výhodou takýchto kolekcií je, že dvere môžete v rámci interiéru jemne variovať, pričom sa zachová jednotný dizajn a štýl.

Z typového hľadiska sú najčastejším riešením klasické otočné dvere s viditeľnými pántmi. Moderné otočné dvere však disponujú aj skrytými pántmi, ktoré sa zapustia do roviny steny. Ak potrebujete ušetriť priestor, môžete staviť na posuvné dvere – posun môže byť zapustený do puzdra alebo inštalovaný na stenu.

3 Farba a estetika nie sú to najdôležitejšie kritérium pri výbere. Zaujímajte sa aj o materiál

Od použitého materiálu sa totiž odvíjajú akustické a termoizolačné vlastnosti dverí a tiež ich cena. Navyše, kvalitná konštrukcia určuje aj životnosť dverí.

Čo sa týka výplne dvier, tak tu sa jednoznačne nevypláca šetriť. Materiál, ktorý vypĺňa rám, izoluje a dáva dverám pevnosť. Vybrať si môžete z niekoľkých typov výplní (uvedené možnosti sú od najlacnejších po najdrahšie): papierová výplň (voština), polystyrén, tvrdená PUR doska, odľahčená alebo plná drevotriesková doska (DTD), smreková laťovka, MDF doska a drevo (masív).

Predajcovia dverí vás budú lákať predovšetkým na cenu. Ak je príliš výhodná, teda ak sa núkajú dvere za pár desiatok eur, je predpoklad, že ich výplň bude pravdepodobne tvoriť voština, teda špeciálny tvrdený papier. Od takýchto dverí nemožno očakávať, že budú tlmiť hluk, napríklad tak ako dvere s výplňou z drevotriesky či MDF dosky a takisto budú takéto dvere náchylnejšie na mechanické poškodenie.

Poznať skladbu dverí sa oplatí aj preto, lebo nie každé sú vhodné všade. Treba zvážiť aj to, v akom prostredí dvere budú – v kúpeľni, pivnici? Nezabúdajte, že, dvere pri zmene vlhkosti môžu „pracovať“, tzn. jemne alebo viac sa deformovať. A čím sú ich výplň a rám nekvalitnejšie, tým sú deformácie pravdepodobnejšie a väčšie.

Kúpeľňa oddelená od spálne posuvnými sklenými dverami z grafoskla a s motívom listov

Zasklené dvere či dokonca celé posuvné steny sú možnosti, ako dostať do interiéru viac svetla. (Dvere J.A.P. Sting Door, rám z olexovaného hliníkového profilu, vyrábajú sa až do výšky 2 800 mm, výplň s grafikou) Zdroj: J.A.P. Slovakia

4 Povrchová úprava nie je len o farbe a dekore

Od typu povrchovej úpravy závisí, ako veľmi sú dvere odolné proti škrabancom a oderu, ale aj proti zašpineniu. Medzi najčastejšie materiály, ktoré sa používajú na povrchovú úpravu, patria fólie (obyčajné, 3D, fólie so zvýšenou ochranou proti poškriabaniu), laminát a dyha. Tá posledná je najkvalitnejšia a tiež najdrahšia. Postupom času zreje a čiastočne môže zmeniť svoju farbu. Ak sa rozhodnete pre fóliu, je lepšie zvoliť tzv. CPL fólie so zvýšenou odolnosťou proti poškriabaniu, sú kvalitnejšie ako tie obyčajné.

Dnes už nie je problém navoliť aj rôznu povrchovú štruktúru dverí – od hladkého povrchu cez povrch s výraznou a priznanou kresbou dreva, a to aj pri fóliách, ktoré dokážu verne napodobiť rôzny materiál. Vďaka množstvu dekorov nie je teda žiaden problém zjednotiť či, naopak, odlíšiť povrchovú úpravu jednotlivých prvkov v interiéri, konkrétne dverí s podlahou či inými zariaďovacími predmetmi.

Prečítajte si tiež

Odborník radí: Ako správne umývať dvere z pieskovaného skla
Odborník radí: Ako správne umývať dvere z pieskovaného skla
Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!
Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!

Dvere vyberajte s ohľadom na náročnosť ich budúcej prevádzky, teda berte do úvahy aj to, kde budú umiestnené.

5 Nepodceňte výber správnej zárubne

Najmä pri rekonštrukciách starších bytov sa niektorí ich majitelia dostanú pred dilemu, čo s pôvodnou, do steny zaliatou oceľovou zárubňou? Tí, ktorých tlačí čas či financie, sa rozhodnú pre jej obloženie. Ak aj vy stojíte pred rovnakou otázkou, odporúčame zvážiť argumenty za aj proti tohto riešenia.

+ Jednoduché a rýchle „stavebné“ riešenie – netreba vysekávať či vyrezávať pôvodné zárubne, vďaka čomu odpadá nadmerná prašnosť a neporiadok pri rekonštrukcii. Odpília sa len pánty na zárubni, aby neprekážali pri montáži nových zárubní.
+ Estetická premena interiéru za krátky čas.
+ Dvere aj zárubne možno vyrobiť presne na mieru.

Pri obklade pôvodných zárubní počítajte so zmenšením dverného prechodového otvoru minimálne o 3 cm z každej strany, na šírku bude teda užší celkovo o 6 cm (no môže byť aj viac) a z výšky sa uberú 3 cm. Pri šírke dverí 90 cm je toto riešenie schodné, stále vám zostane prechodový otvor široký 84 cm. Čo sa však týka dvier širokých iba 60 cm, nejde o dobré riešenie.
Na prechod vám zostane približne 54 cm (pri variante so zúžením o 6 cm).

interiér s dverami s nadsvetlíkom

Chcete viac svetla? Nadsvetlík elegantne vyplní priestor medzi dvermi a stropom. Dvere sa opticky zväčšia a malé miestnosti budú pôsobiť vzdušnejšie. (Dvere Sapeli GLATT – HARMONIE 80, dub prírodný Halifax, sklo Satinato s nadsvetlíkom) Zdroj: Sapeli

6 Na dvere myslite včas

Zohľadnite časové hľadisko. Žiaden výrobca či dodávateľ vám nezabezpečí dvere zo dňa na deň. Výber, zameranie, výroba aj samotná montáž sa môžu pohybovať až v rozmedzí niekoľkých týždňov. Firmy ponúkajú zameranie zväčša zadarmo, aj tu však treba rátať s dvomi až piatimi dňami. Najdlhším procesom je výroba a dodanie dverí – pri tých na mieru to môžu byť otázka aj 8 či 10 týždňov. Montáž by nemala zabrať viac ako deň, maximálne dva.

Nezabudnite na vhodnú kľučku

Na detailoch záleží. A to sa týka aj kľučiek na dverách. Okrem tých klasických sú na trhu aj zaujímavé dizajnové vychytávky.

Svietiaca kľučka na dvere

Svietiaca kľučka na dvere Zdroj: M&T

Galéria

Text: Martina Deríková
Foto: archív firiem, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2021


Kategórie: Interiér
Tagy: dvere