Uprostred šedi bungalovov stojí malý vidiecky raj. Tu sa plnili sny o dokonalej kuchyni a záhrade

Tento dom má všetko, po čom túžite, ak snívate o presťahovaní sa z mesta. Je romantický, útulný, obklopený prekrásnou záhradou, no a pritom super funkčný. Inšpirujte sa bývaním, ktoré dokonalo zapadá do vidieckeho prostredia a predsa len vyčnieva v záplave uniformných bungalovov.
Rozloha: 120 m2, 4-izbový dom
Sympatickí manželia si pred štyrmi rokmi splnili sen a presťahovali sa z mesta do domu, ktorý postavili v obci Špačince pri Trnave. „Manžel celý život pracuje v poľnohospodárstve, a tak bolo prirodzené, že ak sa bude dať, dôchodok budeme tráviť v dome so záhradou. Obaja sme šesťdesiatnici, preto sme chceli vidiecky dom pre dvoch starších ľudí, bezbariérový, kde bude všetko poruke.
Keďže máme dve dcéry s rodinami, ktoré s nami nežijú, tak pre nich aj izby na prespanie. Architekt Ing.arch Aleš Jeřabek splnil všetky naše požiadavky, a tak medzi záľahou okolitých bungalovov a betónových plotov vyrástol dom s podkrovím, kopou zelene a úžitkovou záhradou s malým skleníkom,“ predstavuje nám svoj dom pani Zita.

Historická dlažba ako jediná nepochádza zo Slovenska, vyrobili ju na zákazku v Česku. Z jednoduchej chodby urobila skvost. Zdroj: Miro Pochyba
A naozaj, v obci je sivo-zelený dom veľmi osviežujúcim vyradením z uniformity novostavieb, ktoré kraľujú na tejto ulici. Je to tak nielen pre jeho architektúru, ale hneď na prvý pohľad z neho sála iná energia – pôsobí dokonalo harmonicky, útulne a je zasadený v prekrásnej už vyrastenej záhrade.
Keďže majitelia odmietajú barikádu vysokých neprehľadných plotov, jeho krása teší aj pri pohľade z ulice. Jednoducho o takomto útočisku na vidieku sníva každý obyvateľ mesta, keď túži po romantike, súkromí či po väčšom prepojení s prírodou.
S úctou k materiálom
Na stavbu, ale aj vo vnútornom interiéri, boli použité materiály ako tehla, drevo a kameň – všetko pochádzajúce zo Slovenska, až na historickú dlažbu na chodbe, ktorú vyrobili na zákazku v Česku.
Na prízemí nájdeme okrem manželskej spálne aj kuchyňu prepojenú s jedálňou a obývačkou, z ktorej sa vychádza na terasu. Asi ako v každom dome, aj tu je práve kuchyňo-obývačka miestom, kde sa toho deje najviac. No a v tejto rodine je to umocnené o to viac, že sa tu skutočne veľa varí, veľa stoluje a veľa stretáva.
Preto tu kraľuje obrovský drevený stôl až pre dvanásť ľudí, na ktorom nikdy nechýba dobré jedlo. Majiteľka s dcérami majú ku gastru blízko, a preto je aj vybavenie kuchyne snom každej gazdinky, ktorá miluje prípravu dobrého jedla a hostenie.
Pod schodmi nájdeme prakticky umiestnenú špajzu a medzi terasou a miestom na státie pre dve motorové vozidlá je miestnosť, ktorú architekt nazval zimná špajza. Pod ňou a časťou terasy sa nachádza i pivnica. Majiteľ domu je aktívny záhradkár, čo je, mimochodom, v záhrade vidieť a úrodu treba na zimu aj uskladniť.
Táto šopka, ako aj záhradný domček a kozub sú obložené kameňom. Na dome nájdeme drevené okná so šambránami. Manželia použili veľa dreva takisto v interiéri. Okrem drevených interiérových dvier, kuchyne, pracovnej dosky, schodov vedúcich na poschodie či drevenej podlahy s podlahovým kúrením tu nájdeme aj drevené historické trámy nad obývačkou a jedálňou. Trámy pochádzajú zo starej sýpky v Malackách z roku 1780 a priestoru dodávajú neopakovateľnú atmosféru.
Vidiecku atmosféru dotvárajú materiály, ktoré boli v tomto obydlí vybrané obzvlášť citlivo. Nájdeme tu hlavne prírodné materiály – drevo, kameň, tehlu, kožu – a každý z nich, ak to bolo možné, pochádza zo Slovenska.
Majitelia mali šťastie na remeselníkov. Obklad, ktorým je obložený kozub, šopa a záhradný domček, robil odborník, ktorý presne vedel, ako na to. Majitelia si tiež nevedia vynachváliť zlaté ruky slovenských drevárov. Tehly pochádzajú z Pezinka, kameň zo Zlatých Moraviec a drevo na trámy je pôvodne z dvestoročnej starej sýpky z Malaciek.
Prečítajte si tiež

Z mesta na vidiek
Na otázku, či majiteľom ešte sem-tam chýba mesto, majiteľka Zita s úsmevom odpovedá: „Práve sa ma na to dcéra pýtala a ja jej na to, že však vôbec nie, že si už na mesto ani nespomeniem. Je pravda, že z času na čas skočím do Trnavy na trh či na kávu, ale veru, nechce sa nám odtiaľto odchádzať. S mužom si stále vravíme, že sa tu cítime ako na dovolenke.“
S návrhom domu sú majitelia veľmi spokojní, jedinú úpravu, ktorú riešili, bolo množstvo okien v kuchyni. O interiér sa zasa postarala majiteľka s dcérkou, spoločne navrhovali, vyberali, riešili vnútorné zariadenie. Chceli vytvoriť pekné miesto, ktoré je však plne funkčné.
„Napríklad kvôli sedačke sme boli šesťkrát v Bratislave, chceli sme nájsť takú, ktorá bude nielen krásna, ale aj extra pohodlná“, dodáva majiteľka. Všetko chcelo svoj čas a postupne vzniklo útočisko, kde je všetko poruke a rodina tu rada trávi čas.

Drevo je nosným prvkom vidieckych interiérov. Ak sa preň rozhodnete, veľmi starostlivo voľte odtiene, ktoré spolu skombinujete. Výber vám uľahčí, ak si ich k sebe fyzicky prirovnáte, preto vám odporúčame ísť s konkrétnou vybranou parketou k stolárovi či do showroomu nábytku. Zdroj: Miro Pochyba
Kuchyňa je tepna domova
Tak sa hovorí, nie vždy je to pravidlom, ale v tejto kuchyni sa ozaj varí vo veľkom. Kuchyňa a kulinárstvo je veľké hobby majiteľky a túto vášeň pre dobré jedlo a stolovanie zdedili aj jej dcérky. Práve kuchyňu vyberali domáci ako prvú a trvalo im to až tri mesiace, kým sa dopracovali k finálnemu riešeniu.
Prečítajte si tiež

Teraz si spokojne môžu povedať, že to zvládli na výbornú. Kuchyňa je nielen krásna, ale aj prakticky a funkčne zariadená. Je celá drevená, dokonca aj pracovná doska. A ako je s ňou spokojná pani Zita?
„Mne sa tu varí úžasne, nič by som nemenila. Dosku stačí iba raz za rok pretrieť olejovým lakom, ináč je bezúdržbová. Ak je totiž naolejovaná, ľahšie sa udržuje.“ Elegantná kuchyňa je kombináciou vitrínok a otvorených políc, ktoré zdobia starostlivo uložené kuchárske knihy a časopisy. Práve otvorené police dodajú kuchyni nádych ležérnosti. Štýlovo pôsobia aj kvalitné spotrebiče s retro dizajnovým nádychom.
Po štyroch rokoch bývania si spokojne môžeme povedať, že je to dobre a prakticky zariadený dom.
– Zita, majiteľka
Galéria a video
- Kuchyňa má množstvo odkladacích priestorov a praktický ostrov, kde má majiteľka uložené kuchárske knihy
- Historická dlažba ako jediná nepochádza zo Slovenska, vyrobili ju na zákazku v Česku. Z jednoduchej chodby urobila skvost.
- Hojdačka na terase je perfektný nápad, nielen keď máte v rodine malé deti.
- Tip: Vybudovaná zasklená nika je veľmi praktická a estetická záležitosť.
- Drevo je nosným prvkom vidieckych interiérov. Ak sa preň rozhodnete, veľmi starostlivo voľte odtiene, ktoré spolu skombinujete. Výber vám uľahčí, ak si ich k sebe fyzicky prirovnáte, preto vám odporúčame ísť s konkrétnou vybranou parketou k stolárovi či do showroomu nábytku.
- V obývačke kraľuje drevo. Veľa predmetov si dali majitelia vyrobiť na mieru, ale niektoré overené kúsky, napríklad komody v obývačke, si doniesli z predchádzajúceho bytu. Sú to rokmi overené dizajnovky od slovenskej firmy BRIK, ktoré majú nadčasový vzhľad a predávajú sa dodnes.
- Tip: Odlíšte farbu ostrova od zvyšku linky. Nebojte sa ani farebného kontrastu. Zjednodcujúcim prvkom sú v tomto prípade pracovné plochy.
- V spálni kraľujú pokojné hnedé a béžové tóny, ktoré sa k relaxačnému modu veľmi hodia. Dvere zdobí veniec so sušených kvetov a konárikov. Práve veniec je veľmi pekným doplnkom nielen vo vidieckom riešení. Symbolizuje nekonečno a večný kolobeh života, čím pôsobí upokojujúco a krásne zútulní bývanie.
- Kuchynskú linku zdobia dva druhy úchytiek. Je to príjemný akcent, ktorý kuchyňu zatraktívni. Sú z rovnakého materiálu, preto výsledok nepôsobí chaoticky, ale jednotne a osviežujúco.
- To, čo robí dom domovom, je atmosféra. A tú tvoria dobré vzťahy, živé kvety a skvelé jedlo na stole. V tomto dome skutočne vedia, ako na to, a je to cítiť z každého jedného centimetra bývania.
- Koreničky dodali kuchyni vidiecky nádych, majiteľka si však nevie vynachváliť aj ich praktickú stránku.
- Otvorený priestor obývačky, kuchyne a jedálne
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2022