Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Úsporná domácnosť: Konajme ekonomicky aj ekologicky

Zdieľať 29. 01. 2019
Úsporná domácnosť: Konajme ekonomicky aj ekologicky

Naša Zem je štedrá, ale jej zdroje nie sú bezodné. Viete, kadiaľ vám každý mesiac utekajú peniaze? Kriticky skúste skontrolovať svoje výdaje a tie zbytočné obmedzte. Spolu s odborníkmi vám poradíme, ako zlepšiť podmienky na Zemi a vo svojej peňaženke.

Menej odpadu, nižšie platby

„Tvorba odpadov je jedna z oblastí, ktorú vieme najviac ovplyvniť vlastnými rozhodnutiami. Najrozumnejšie pri tvorbe odpadu je predchádzať mu a kupovať len to, čo v skutočnosti potrebujeme, uprednostňovať nebalené výrobky, využívať vlastné obaly, nakupovať z lokálnych zdrojov a podobne.

Veci, ktoré už nevyužívame, sa dajú posunúť ďalej niekomu, kto ich ešte bude môcť využiť. V zahraničí sú bežne prevádzkované na úrovni obcí tzv. centrá opätovného použitia. Tam môžu ľudia odniesť nepotrebné veci, ako je oblečenie, nábytok, ale napríklad aj nespotrebovaná farba. Podmienky na separovanie sú dnes vytvorené v každej obci a systém je nastavený tak, že cez dane za odpad financujeme len nevytriedený odpad, ten, čo vyseparujeme, neplatíme. Preto predchádzaním tvorbe odpadu a dôslednou separáciou vieme ušetriť finančné náklady na odpadové hospodárstvo obce a to sa následne prejaví na výške dane, ktorú za odpad zaplatíme.

Hlavné je uvedomiť si, že odpad, čo vytvoríme dnes, budú musieť riešiť ďalšie generácie ako vážny problém. Preto je zodpovedné pristupovanie k tvorbe odpadu zároveň zodpovedným správaním sa k ďalším generáciám a našej budúcnosti.“ – Mgr. Tomáš Radim, environmentalista, ekoton.sk

úsporná domácnosť

Prečo šetriť energiou?

Každý vie, že zdroje, z ktorých pochádza energia, ktorú využívame, sú neobnoviteľné. Nadmerné využívanie fosílnych zdrojov vedie k zhoršovaniu a urýchľovaniu klimatických zmien a zvyšovaniu hranice znečisťovania. Takzvaná ekologická stopa charakterizuje využívanie Zeme predovšetkým ľudskou populáciou. V súčasnosti žije na Zemi približne 7,6 miliárd ľudí, čo svedčí o tom, že na zabezpečenie potrieb každého človeka na Zemi by sme potrebovali 2 až 3 Zeme. Ak si predstavíme Zem ako koláč, každý si „ukrajuje“ toľko, že nezostane pre každého. Ešte stále však existujú ľudia, ktorí si toto riziko neuvedomujú.

Pri riešení otázky, či, ako a prečo šetriť, sa vyskytne aj problematika financií, pretože ceny fosílnych zdrojov každý rok stúpajú. Dôvod je jednoduchý a platí tu priama úmera – čím viac energie spotrebujeme, tým viac sa jej musí vyrobiť. Je naozaj potrebné jej vyrobiť viac? Veľké plytvanie energiou sa odrazí nielen na životnom prostredí, ale takisto aj na cenách služieb alebo vyšších daniach. Ceny fosílnych energií rastú a s nimi aj ceny účtov za elektrinu, vodu či plyn. Uvažovať o dennej spotrebe energií či odpadov sa jednoducho vyplatí, pretože sa to dotýka nielen environmentálnych dôvodov, ale aj ekonomických a praktických.

Ako začať šetriť?

Slovenská republika plytvá v rebríčku Európskej únie až štvornásobne viac ako ostatné krajiny. Problémom Slovákov, a to nielen v šetrení energiou, je, že podľa nás jednotlivec i tak nič nezmôže. Ale predsa každý z nás môže svojím konaním ovplyvniť súčasné využívanie energie. Aby bolo možné dosiahnuť globálne zmeny, je potrebné, aby sa na šetrení energiou a zdrojmi podieľal každý.

úsporná domácnosť

Základom pri úspore je aktívny záujem o nové formy využívania energie či vôľa informovať o všetkých možných variantoch – od zateplenia domu cez kúpu spotrebičov s najvyššou energetickou triedou až po život bez odpadu a šetrenie pri obliekaní. Šetrenie a úsporná domácnosť sa dokážu dotknúť všetkých aspektov bývania.

Nesystémová ochrana

„Ochrana životného prostredia je širokospektrálna problematika a zasahuje do všetkých oblastí života. Momentálne tak na celoeurópskej, ako aj národnej úrovni panuje akoby schizofrenická situácia, keď sa na jednej strane podporujú tzv. zelené riešenia a na druhej strane sa financujú aktivity, ktoré škodia prostrediu i ľuďom.

Ako príklad sa dá uviesť dotačná politika v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Ako alternatívny zdroj energie sa v súčasnosti vo veľkom využíva drevná štiepka, čo by nebolo zlé, ak by sa vyrábala z odpadového dreva. Momentálne je však stav taký, že vďaka štedrej dotácii sa na štiepku využívajú všetky dostupné zdroje dreva. Rúbu sa brehové porasty, vetrolamy, medze, aleje popri cestách, a tak prichádzame o zeleň, ktorá v krajine plní významné funkcie, ako je zadržiavanie vody, ochrana pôdy pred vodnou a veternou eróziou, živočíchy prichádzajú o svoj úkryt. A takéto nesystémové kroky sa dajú nájsť vo všetkých sférach života,“ varuje environmentalista Tomáš Radim.

Pripravila: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 1/19


Kategórie: Interiér