Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Úsporná domácnosť: Voda

Zdieľať 25. 02. 2019
Úsporná domácnosť: Voda

Viete, že pitnej vody máme len 3 % a niektoré krajiny vo svete nemajú prístup k pitnej vode vôbec? Na Slovensku a v celej strednej Európe je najväčším zdrojom pitnej vody Žitný ostrov.

Stop nelegálnym skládkam

„Nebezpečenstvo nelegálnych skládok závisí od toho, aký odpad sa na nich nachádza, každopádne, okrem vizuálneho znečistenia krajiny takéto skládky predstavujú nebezpečenstvo pre podzemné vody, pôdu, ovzdušie, ale aj živočíchy. Počas dažďov sa z odpadu vyplavujú napríklad ťažké kovy alebo ropné látky a tie znečisťujú pôdu a vodu, či už blízky potok alebo podzemné vody.

V prípade požiaru sa do ovzdušia uvoľňuje množstvo karcinogénnych látok a napríklad aj obyčajná fľaša môže pre hmyz, ale aj zvieratá predstavovať pascu, z ktorej sa nedokážu dostať a následne uhynú. Čierne skládky sa stávajú miestom, kde sa darí inváznym rastlinám, ktoré vytláčajú naše pôvodné druhy a sú často jedovaté alebo silnými alergénmi. Ľudia si akoby neuvedomovali, že takéto skládky škodia najmä im a znečisťujú ich bezprostredné okolie, v ktorom žijú aj s rodinami.“
Mgr. Tomáš Radim – environmentalista, ekoton.sk

sprchovanie

Umývačka riadu

Investujte peniaze do umývačky riadu, s ktorou využijete približne o 40 litrov menej vody za jeden cyklus ako pri ručnom umývaní. Pri kúpe sa rozhodujte podľa spotreby vody za rok – tento údaj býva spomenutý na energetickom štítku – a využívajte ekoprogramy tak často, ako je to možné. Umývačka riadu sa určite viac oplatí pre viacčlennú rodinu než pre jednotlivca. V prípade, že by ste umývačku riadu nevyužili, aj bez nej môžete tých pár kusov riadu umývať úsporne. Umývajte v napustenom dreze a potom riad len opláchnite. Spotreba vody vám klesne o pätinu. Môžete si nechať nainštalovať úsporné drezové batérie s perlátormi, s ktorými môžete regulovať prietok vody.

Práčka

Tak, ako pri kúpe umývačky, aj pri kúpe práčky sa zamerajte na informáciu o ročnej spotrebe vody. Perte s plnou náplňou bubna, ale zároveň ho nepreplňujte – dnes existujú už typy práčok, ktoré si samy regulujú množstvo použitej vody. Nepoužívajte programy na predpieranie, ak to nie je nevyhnutné.

Kúpanie versus sprchovanie

Pri sprchovaní ušetríte vodu aj celkovú energiu zatvorením kohútikov, keď vodu nepoužívate. Pri umývaní zubov, rúk, vlasov či celého tela nenechávajte vodu zbytočne tiecť, ale zapnite ju až pri oplachovaní. Uprednostnite sprchu pred vaňou, tak znížite spotrebu vody o polovicu v prípade, že aj čas sprchovania je krátky.

Kúpaním vo vani miniete zhruba 90 litrov vody, kým pri 5-minútovom sprchovaní s hlavicou s prietokom približne 12 litrov za minútu miniete asi 60 litrov vody. Ak však holdujete dlhému sprchovaniu, investujte do moderných sprchových hlavíc, ktoré sú úsporné a majú prietok 6 litrov za minútu. Pri kúpe vodovodných batérií uprednostnite pákové hlavice, pretože pomocou nich sa teplota vody nastaví za kratší čas.

Filtre na úpravu vody

Uprednostňujte pitie vody z vodovodu, no ak žijete v lokalite, kde sa nachádza tvrdá voda, investujte do filtrov na úpravu vody alebo filtračných kanvíc. Vodu pred pitím nechajte najprv chvíľu odtiecť – takúto vodu si osobitne zbierajte a môžete ju využiť neskôr na polievanie kvetov.

Voda a varenie

Čo sa týka varenia, tu nemôžete používať úžitkovú vodu, preto skúste ušetriť aspoň tak, že budete pri varení používať toľko vody, koľko skutočne zužitkujete. To sa týka aj varenia vody v rýchlovarnej kanvici. Veľa ľudí má tendenciu ju preplniť a vodu po zaliatí vyliať. Ak sa vám ju nepodarí spotrebovať, nechajte ju vychladnúť a rovnako ako pri pitnom režime ju využite na poliatie.

šetrenie

Vodná nádrž, nadzemná, 350 l, 150 × 62 cm, 381,40 €, Manadatrading.sk

Splachovanie

Splachovanie tvorí veľkú časť spotreby vody v domácnosti. Slovenská republika je krajina, kde sa ešte stále splachuje pitnou vodou. Tento fakt z nás robí skutočný unikát vo svete. Ak vám záleží na životnom prostredí, nechajte si nainštalovať zásobník s nazbieranou dažďovou vodou. Takúto vodu je možné využívať nielen pri splachovaní, ale taktiež pri praní, polievaní kvetov, umývaní podlahy či okien. Takmer 60 % spotreby vody v domácnosti viete pokryť nazbieranou dažďovou vodou, ktorá je zadarmo. Nevýhodou takéhoto riešenia je, že jeho realizácia je potrebná už v čase hrubej stavby, keď sa nainštaluje osobitne zásobník na pitnú vodu a zbernú vodu.

Ak máte zabudovaný duálny splachovač, používajte ho a rozlišujte, kedy je potrebné použiť viac vody. Aby ste zachovali vodu čistú, nikdy nesplachujte lieky alebo chemikálie, pretože čistička odpadových vôd tento odpad nezachytáva a má tak dosah na kvalitu našich vôd.

Polievanie záhrady

Ak nemáte zabudovaný zásobník s nazbieranou dažďovou vodou, tak na polievanie záhrady si ho môžete vytvoriť aj svojpomocne položením veľkej otvorenej nádoby na dlhší čas von a využívať dažďovú vodu aspoň takýmto spôsobom. Vedľa sprchy si položte nádobu, kam bude stekať voda počas nastavovania správnej teploty vody, potom ju takisto môžete využiť na polievanie kvetov v záhrade.

Pripravila: Alžbeta Fialová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 1/19


Kategórie: Interiér