V zrekonštruovanom mezonete skombinovali chladný industriál s prírodnými materiálmi (video)

Moderný s príjemnou atmosférou. Tak možno v skratke charakterizovať mezonet, ktorý sme navštívili. Ladený do jemne industriálneho štýlu s množstvom prírodných materiálov opantá každého návštevníka.
V päťizbovom mezonete s terasou
Bývanie v centre mesta je výhra. Bývanie v centre hlavného mesta v päťizbovom byte je ešte cennejšia výhra. Pri bývaní v mezonetovom byte sa spájajú výhody bývania domu aj bytu. Oddelená spoločenská, denná časť od tej nočnej je v byte na nezaplatenie. Byt aj s terasou má rozlohu 155 štvorcových metrov. Dispozícia je typická pre mezonetové byty – spoločenská denná časť je oddelená schodiskom od nočnej časti, jedáleň s kuchyňou je prepojená s obývačkou.

Jedinú nevýhodu majiteľka vidí v nepraktickej starostlivosti o veľké okno v obývacej časti. Párkrát do roka musí rodina zavolať na umytie horolezcov, ktorí umývajú vysoké kancelárske budovy. Rovnako náročné na údržbu sú aj mohutné závesy vedľa okna.
Majiteľka Zuzka nás vítala s úsmevom a počas našej návštevy nás bytom sprevádzala spolu s architektkou Silviou Brna, ktorá stojí za touto realizáciou spolu s Matejom Balážikom. V starších bytových budovách sa mezonety získavajú prepojením najvyššieho poschodia s podkrovím, v tomto prípade šlo o bytový komplex s hotovými bytmi. Zuzka teda byt kúpila ako novostavbu pred niekoľkými rokmi. Holobyt bol zariadený v štandarde – od podláh cez sanitu až po nábytok v kúpeľni. „Po desiatich rokoch nám prestali vyhovovať materiály, ktoré boli v byte použité. Cez spodnú kúpeľňu sme permanentne vytápali susedov, preto sme sa rozhodli pre rekonštrukciu, z ktorej sa napokon vykľula kompletná prerábka interiéru. Poňali sme ju tak, aby sme v bližšej ani ďalekej budúcnosti nemuseli v byte robiť žiadne veľké zmeny,“ spomína na začiatky majiteľka Zuzka.

Kúpeľňa na poschodí patrí rodičom. Polovica steny je tvorená ikonickým newyorským metro obkladom. O tom, že New York je jedno z obľúbených miest tejto rodiny, svedčí aj množstvo záberov z mesta.
V roku 2016 oslovili architektku Silviu – Zuzka, pripravená na odmietnutie, zostala po telefonáte milo prekvapená z odpovede architektky. „Z môjho uhla pohľadu ide o jednu z najlepších bytových stavieb v Bratislave – aj čo sa týka dostupnosti, aj štruktúry samotných bytov. Navyše, keď som zistila, že ide o mezonet, šla som do toho,“ s úsmevom dopĺňa architektka Silvia svoju verziu príbehu. Po roku komunikácie sa rekonštrukcia začala v júli 2017 a trvala iba prekvapivých päť mesiacov.
Náš tip: Industriálny štýl – dokonalá hra kontrastov
So zachovaním dispozície a v duchu industriálu
Prvý plán bol v byte zachovať aspoň niečo, no nakoniec sa v súčasnej verzii bytu nenachádza nič pôvodné okrem dispozície miestností. Odstránili sa pôvodné podlahy, ktoré nahradila poctivá drevená podlaha. Odstránili sa tapety, ktoré sa vymenili za kvalitný prírodný tehlový obklad. Pre inštaláciu nových podláh bolo potrebné nivelizovať všetky podlahy v byte a rovnako vyrovnávať jednu zo stien na „prízemí“ bytu. Nábytok, ktorý rodine slúžil od kúpy bytu, takisto našiel nových majiteľov.

Prírodné materiály sú pre interiér tohto bytu typické. Preferuje ich samotná architektka. Vydržia dlhšie ako umelé vyhotovenia a konkrétne v tejto realizácii boli vyberané jedny z najlepších materiálov.
- „Ak váš byt prechádza rekonštrukciou, určite investujte do kvalitných prírodných materiálov. Aj napriek vyššej počiatočnej investícii sa vám interiér odmení správnou funkčnosťou, estetikou a dlhou životnosťou.“ Silvia Brna, Matej Balážik – architekti, www.silviabrna.sk

Spálňa rodičov sa nesie vo farbách čiernej, béžovej a bielej ako zvyšok miestností v byte. Takéto kombo farieb vytvorilo svieži moderný vzhľad. O zachovanie prvkov decentného industriálneho štýlu sa postarala tehlová zástena v spojení s jednou čiernou stenou a drevenými doplnkami.
Zuzka s manželom mala predstavu o preferovanom štýle budúceho bytu ešte pred oslovením architektky. „Máme radi materiály ako drevo, kov, betón, ale nebojíme sa ani farieb. K industriálnemu štýlu sa nám však viac hodila kombinácia čiernej, sivej a bielej so spomínanými materiálmi.“ Rekonštrukcia trvala do októbra – v tom období sa dokončovali už len drobnosti a do Vianoc toho istého roku rodina bývala už v kompletne vynovenom interiéri.
Bez kvalitnej firmy a profesionálneho architekta to nejde
Aj napriek tomu, že realizácia prebiehala počas leta, nemala rodina s ničím väčšie problémy. „Mali sme šťastie na stavebnú firmu, ktorá rekonštrukciu poňala veľmi profesionálne. Odporúčam každému, kto sa púšťa do takej veľkej rekonštrukcie, osloviť profesionálneho architekta. Sami by sme nedokázali zorganizovať všetky remeselnícke práce a nájsť takých šikovných ľudí. Pocit plne sa spoľahnúť na architekta s vedomím, že rekonštrukcia prebieha, ako má, je na nezaplatenie. Naozaj sa oplatí investovať do kvalitnej práce. Rovnako vám architekt pomôže s nedostatkom predstavivosti a ukáže vám realizáciu pomocou niekoľkých variantov vizualizácie. Tak sa vyhnete mnohým problémom a konfliktom v praxi,“ radí z vlastnej skúsenosti pani majiteľka.
- Kuchyňu si majitelia v prvom momente nevedeli predstaviť vymaľovanú na čierno. Architektka Silvia im však ukázala, že aj čierna kuchyňa môže vyzerať efektne a útulne. V tomto prípade spravilo veľký dojem aj správne navrhnuté osvetlenie. „Veľmi nevarím, ale tento priestor je moja srdcovka – človek má aj inú radosť z varenia, keď je v príjemnom prostredí. Všetko, čo potrebujem, mám poruke – cítiť tu ženskú ruku, ktorá interiér navrhovala,“ dopĺňa Zuzana pri pohľade na kuchyňu.
Pozrite si viac fotografií z návštevy
- Jedinú nevýhodu majiteľka vidí v nepraktickej starostlivosti o veľké okno v obývacej časti. Párkrát do roka musí rodina zavolať na umytie horolezcov, ktorí umývajú vysoké kancelárske budovy. Rovnako náročné na údržbu sú aj mohutné závesy vedľa okna.
- Spálňa rodičov sa nesie vo farbách čiernej, béžovej a bielej ako zvyšok miestností v byte. Takéto kombo farieb vytvorilo svieži moderný vzhľad. O zachovanie prvkov decentného industriálneho štýlu sa postarala tehlová zástena v spojení s jednou čiernou stenou a drevenými doplnkami.
- Kúpeľňa na poschodí patrí rodičom. Polovica steny je tvorená ikonickým newyorským metro obkladom. O tom, že New York je jedno z obľúbených miest tejto rodiny, svedčí aj množstvo záberov z mesta.
- Schodisko tvorí dominantu po vstúpení do bytu. „Mám rada celý priestor taký, aký je. Keď človek príde domov, je tu zakaždým veľmi príjemná atmosféra a vôňa. Pocit, že sa tu každý cíti dobre a má svoje súkromie, ma uisťuje v tom, že realizácia nám vyšla,“ opisuje bohaté využitie prírodných materiálov majiteľka bytu.
- Prírodné materiály sú pre interiér tohto bytu typické. Preferuje ich samotná architektka. Vydržia dlhšie ako umelé vyhotovenia a konkrétne v tejto realizácii boli vyberané jedny z najlepších materiálov.
- Maľby v dievčenskej izbe sú dôkazom obľúbených činností dcéry. Priestor je kontrastom izby jej brata. Je veľmi svetlá a jemná.
- Bledomodrá farba v kombinácii s bielymi doplnkami v dievčenskej izbe je veľmi nadčasovou voľbou. Celé usporiadanie priestoru si navrhla samotná slečna.
Kto tu býva?
Päťizbový mezonet v centre Bratislavy obýva štvorčlenná rodina. Spája ju záľuba v cestovaní, hudbe či vo filmoch.
Prečítajte si tiež


Text: Alžbeta Fialová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2019