Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Kvitnúce hyacinty počas Vianoc

Zdieľať 11. 12. 2017
Kvitnúce hyacinty počas Vianoc

Hyacinty sú síce jarné cibuľoviny, no relatívne jednoducho sa dajú „naprogramovať“ na kvitnutie v želaný termín. Napríklad na Vianoce. 

Babkine rýchlenie hyacintov

Dnes aj na rýchlenie kvetín ideme vedecky, ale naše babky si zvykli všetko riešiť jednoduchšie a na základe priamych skúseností, aj keď im to nie vždy vyšlo tak, ako očakávali. Aj ony sa totiž už nevedeli dočkať v treskúcej zime krásnej jari, a tak si ju skúsili urýchliť aspoň za oblokom prostredníctvom skorých jarných kvietkov. Z nich sú najvhodnejšie práve hyacinty. Tento jednoduchý spôsob rýchlenia cibuľovín, ktorý by sme mohli nazvať aj hydroponický, môžeme vyskúšať aj my, hoci sa nám nemusí vždy podariť presne sa trafiť s ich kvitnutím do žiaduceho termínu. Dôležité je použiť čo najväčšiu cibuľu hyacintu, ideálna je s priemerom 17 cm – má dobrú zásobu živín. Cibuľu vložíme do špeciálneho skleného pohára so zúženým hrdlom alebo aj do obyčajného pohára. Pomocou drôtu ju upevníme navrch pohára tak, aby voda siahala nie viac ako 0,5 cm od podpučia cibule. Ak by sa voda dotýkala cibule, mohla by zhniť. Aj spodok pohára s vodou by mal byť v tme, lebo na svetle by sa v ňom vytvorila riasa.

Rýchlenie hyacintov vo vode v špeciálnej nádobke

Rýchlenie hyacintov vo váze

  • Dôležité je udržiavať hladinu vody v pohári v danej výške, prípadne ju občas vymeniť za čistú, mäkkú, s teplotou len 10 až 12 °C; aby sme zabránili rozkladným procesom, možno do vody pridať kúsok drevného uhlia.
  • Celý pohárik s cibuľou prekryjeme nepriesvitnou papierovou čiapočkou a dáme ho do chladnej tmavej miestnosti s teplotou do 12 °C (pivnica či skriňa).
  • Voda blízko podpučia vyprovokuje zárodky korienkov, aby vyrástli, tie behom 2 mesiacov zaplnia pohárik korienkami.
  • Súčasne prebieha aj vývoj listov a kvetných pukov, ktoré sa z cibule tlačia von. Keď medzi krátkymi listami vyrastenými z cibule nahmatáme kvetný puk, môžeme pohár (ešte zakrytý) preniesť do chladnej miestnosti, aby sa cibuľa pomaly aklimatizovala, až následne ho prenesieme do poloteplej miestnosti, kde necháme kvetný puk povyrásť.
  • V teplej miestnosti už prebieha rýchlejší vývoj listov a kvetných pukov, čo sa prejaví dvíhaním sa krycej čiapočky, ktorú listy vytláčajú.
  • Skontrolujeme, či už je kvetný puk dostatočne vyrastený z cibule nad listami, až potom snímeme kryciu čiapočku.
  • Po rozkvitnutí hyacintu ho prenesieme do chladnejšej miestnosti, kde bude podstatne dlhšie (často až mesiac) naplno kvitnúť a rozvoniavať.
  • Odkvitnutú a zatiahnutú cibuľu na jeseň presadíme do záhrady.

Hyacint

Na takéto rýchlenie vo váze sa hodia skoro kvitnúce odrody z preparovaných hyacintov ’Arentine Arendsen‘, ’Bismarck‘, ’Jan Bos‘, ’Pink Pearl‘, Yellow Hammer; z novších odrôd to môžu byť ’Amsterdam‘, ’Anna Liza‘, ’Anna Marie‘, ’Atlantic‘, ’Blue Blaze‘; z nepreparovaných hlavne ’Edelweiss‘, ’L´Innocence‘, ’Ostara‘, ’Gertrude‘.

Výsadba hyacintov do črepníkov

Na výsadbu používame ľahký, vzdušný, výživný substrát. Pôdu si hyacint vyžaduje čerstvú, ľahšiu, priepustnú, bohatú na živiny a humus. Substrát pre výsadbu hrantíkov a kvetináčov si môžeme pripraviť tak, že zmiešame v rovnakom pomere výživnú pôdu s pieskom. Na dno každej nádoby dáme drenážnu vrstvu, napríklad z keramzitu. Cibule vysádzame tak, aby ich štvrtina vyčnievala nad substrátom. Do nádoby s priemerom 100 mm sadíme jednu cibuľu, do nádoby 150 mm sadíme 3 cibule, do nádoby s priemerom 200 mm sadíme 5 až 8 cibúľ. Vysadené nádoby uložíme husto vedľa seba do debničky, zavlažíme, zasypeme asi 15-centimetrovou vrstvou mierne vlhkého piesku a uložíme do miestnosti s teplotou 9 až 13 °C. Teplotu treba dodržiavať, lebo inak sa vývoj aj rast spomalí.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: autor, Isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2017


Kategórie: Interiér Záhrada