12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Výber dverového kovania – rutina alebo veda? Na toto si treba dať pozor

Zdieľať 01. 10. 2022
Výber dverového kovania – rutina alebo veda? Na toto si treba dať pozor Zdroj: Shutterstock

Viete, podľa čoho vyberať dverové kľučky a kovanie? Môže sa zdať, že ide o rutinnú záležitosť, avšak pred samotným nákupom je dobré zistiť a ujasniť si niekoľko vecí.

Plánujeme vymeniť kovanie na interiérových dverách v celom dome, aby boli jednotné. Podľa čoho vyberať kľučky a kovanie? Aké sú rozdiely v jednotlivých typoch? Jano, Galanta

Odpovedala: redakcia

Kovanie sa vyrába z rôznych materiálov, ako je napríklad antikoro, chróm, nikel, bronz, mosadz alebo eloxovaný hliník. Je len na vás, ktorý typ sa vám hodí. Interiérové dvere sa predávajú s BB otvorom. Interiérové kovanie možno rozdeliť na dve základné skupiny – štítové a rozetové.

Štítové kovanie je celé z jedného kusa, ktorý prekrýva otvor na kľučku aj kľúčovú dierku. „Pri tomto type kovania musíte pred nákupom poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča (tzv. „rozteč“). Otvory vo dverách sú totiž od výrobcu pripravené v štandardných rozmeroch 72 mm a 90 mm. Pri bezpečnostnom kovaní je to 92 mm,“ upozorňuje David Klička z Hornbachu. Vyrába sa pre BB otvor aj pre cylindrickú vložku aj WC, a to vo vyhotovení s hranatým alebo oválnym štítom.

Prečítajte si tiež

To pravé orechové! Dizajn bytu podčiarkli drevené trámy, kov a vitrážové dvere inšpirované Mondrianom
To pravé orechové! Dizajn bytu podčiarkli drevené trámy, kov a vitrážové dvere inšpirované Mondrianom
Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!
Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!

Rozetové kovanie sa tiež nazýva delené. Rozety sa zoskrutkujú k sebe cez celé dvere. Skontrolujte teda, či sú otvory vo dverách prevŕtané skrz. Vyberať môžete z okrúhlych, hranatých či oválnych roziet. Samozrejmosťou je tiež možnosť výberu medzi BB, PZ aj WC kovaním a v kombináciách kľučka/kľučka a guľa/kľučka.

„Ak sa chystáte vyberať kovanie v kombinácii kľučka/guľa, kľučka/držadlo („madlo“) alebo bezpečnostné kovanie, potrebujete vedieť smer otvárania dverí. Ľavé dvere s ľavou kľučkou majú viditeľné pánty na ľavej strane a otvárate ich teda smerom doľava. Naopak, pravé dvere s pravou kľučkou majú viditeľné pánty na pravej strane a otvárate ich k sebe smerom doprava.“

Hrúbku dverí je nutné poznať pre dostatočnú dĺžku spojovacích skrutiek, ktoré zakúpite v súprave s kovaním. Ak ste sa zamilovali do kovania, ktoré úplne nezodpovedá hrúbke dverí, nezúfajte. Aj tento problém sa dá ihneď riešiť, a to pomocou predlžovacej súpravy, ktorá obsahuje dlhší štvorhran a montážne skrutky.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2022


Kategórie: Interiér