Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Zbavte sa týchto 7 zlozvykov a upratovanie domácnosti už pre vás nebude strašiakom

Zdieľať 15. 12. 2022
Zbavte sa týchto 7 zlozvykov a upratovanie domácnosti už pre vás nebude strašiakom Zdroj: Shutterstock

Aj v upratovaní si môžeme vytvárať nesprávne návyky. Hlavne teraz, v období pred sviatkami je dôležité, aby sme kopiace sa povinnosti zvládali bez stresu, rýchlo a efektívne. A k tomu vám môžu pomôcť aj naše rady, ako si upratovanie domácnosti uľahčiť.

Predvianočný čas dokáže byť veľmi hektický. Treba nakúpiť darčeky, upiecť koláčiky, absolvovať predvianočné večierky a besiedky. O upratovaní a zdobení domácnosti ani nehovoriac.

Sviatky sú tu skôr, než sa nazdáte. Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. Ak potrebné povinnosti urobíte včas, budete si môcť vychutnať Vianoce plné pohody a najmä – bez stresu.

Predvianočnému chaosu sa hravo vyhnete, ak si upratovanie domácnosti vopred naplánujete. Vezmite si pero, papier a naplánujte si na každý deň časť úloh.

Celú prácu si uľahčíte ešte viac, ak nebudete upratovanie sústreďovať len do víkendov, ale zvládnete ho po častiach aj počas pracovného týždňa, aj keď pôjde len o 15-20 minútové bloky.

Samozrejme, do predvianočného upratovania je potrebné zapojiť celú rodinu. Aby sme vám celý proces uľahčili, prinášame vám tipy, čoho sa počas predvianočného upratovania vyvarovať.

Nevšímate si porozhadzované drobnosti

Starý zvyk: Nechávate drobnosti počas týždňa porozhadzované po celej vašej domácnosti? Nerobte to, pretože z malého upratovania, ktoré sa dá realizovať priebežne, sa zrazu stane veľké upratovanie a to vám už zaberie veľkú časť víkendu.

Svoje predvianočné víkendy určite nechcete tráviť upratovaním, ale užívaním si vianočných trhov a večierkov. Takže, čo je potrebné urobiť?

Upratané umývadlo v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Nový zvyk: Umývať zubnú pastu a iné nečistoty v kúpeľňových umývadlách každý deň. Upratať každý večer kuchyňu vrátane špinavého riadu a zotrieť pracovnú dosku na kuchynskej linke. Osvojte si tiež 2-minútové pravidlo o neporiadku.

To znamená, že ak vám nejaká činnosť nezaberie viac ako 2 minúty, urobte ju okamžite. Toto pravidlo vás prinúti utrieť kávu zo stola, keď sa vám rozleje, vysporiadať sa s vytečenou zubnou pastou v umývadle, dokonca aj pozbierať špinavé oblečenie z dlážky hneď, ako si ho vyzliekate. S týmto pravidlom váš domov bude priebežne stále uprataný a čistý.

Prečítajte si tiež

7 situácií, keď sa vám v domácnosti zíde fľaša vodky
7 situácií, keď sa vám v domácnosti zíde fľaša vodky

Z večera do rána nechávate v kuchyni špinavý riad

Starý zvyk: Zvykli ste si po večeri nechať všetko tak a ísť spať? Potom zrejme ráno po zobudení nájdete v kuchyni špinavý riad so zaschnutými zvyškami jedla, s ktorým si už neporadí ani umývačka riadu, prípadne jej takýmto konaním ešte aj pomôžete k upchatému odtoku.

Nový zvyk: Ak si chcete po večeri pozrieť svoj obľúbený film, riad zatiaľ aspoň zalejte vodou a nechajte odmočiť. Tesne pred odchodom do postele ho naložte do umývačky, zapnite ju (ak je, samozrejme, už plná) a ráno máte k dispozícii čisté všetko, čo potrebujete. Zotrite tiež omrvinky z kuchynskej linky a umyte drez.

otec s deťmi umýva riad

Zdroj: Shutterstock

Upratujete povrchy až vtedy, keď ich umývate

Starý zvyk: Ak je tá oblasť v dome, ktorú práve hĺbkovo čistíte, zaprataná nezmyselnými predmetmi, bude vám celá činnosť trvať dvakrát dlhšie. Najprv totiž musíte všetko poodkladať, poumývať a následne vrátiť späť. Komu by sa to chcelo?

Nový zvyk: Priebežne všetko odkladajte do zásuviek, na poličku alebo do skriniek. Venujte každý deň tzv. 10-minútovému upratovaniu. V rámci neho urobíte nielen vyššie spomínané odkladanie vecí na ich správne miesto, ale aj pozbierate po dome špinavú bielizeň, odložíte prázdne nádoby od šampónu či sprchovacieho gélu či odložíte kozmetické produkty tam, kam patria.

Používate príliš veľa čistiacich prostriedkov

Starý zvyk 1: Existujú dva hlavné dôvody, prečo ľudia niekedy používajú príliš veľa čistiacich prostriedkov, a oba sa dajú pomerne ľahko zmeniť. Prvým dôvodom je, že sa chcú rýchlo zbaviť nadmerného množstva nečistôt. Ak sa však pokúšate odstrániť akékoľvek zvyšky nečistôt, nie je potrebné to s čistiacimi prostriedkami preháňať.

Nový zvyk: Namiesto toho použite primerané množstvo na každú oblasť alebo miesto, ktoré je potrebné vyčistiť, a potom už len zotrite vlhkou handričkou alebo mopom.

Čistiace prostriedky

Zdroj: Shutterstock

Starý zvyk 2: Druhým dôvodom, prečo ľudia niekedy používajú priveľa čistiaceho prostriedku, je ten, že nečítajú dostatočne pozorne pokyny od výrobcu na obale.

Nový zvyk: Preto si vždy prečítajte informáciu o odporúčanom množstve. Prebytočné čistiace prostriedky, ktoré nie sú riadne opláchnuté, sa stanú magnetom na nečistoty, čo znamená, že budete musieť čoskoro znova upratovať.

Používate príliš agresívne čistiace prostriedky

Starý zvyk: Požívanie príliš veľkého množstva čistiacich prostriedkov alebo ich objemu je jedna vec, ale ich nesprávna voľba je vec druhá. Použitie agresívnych chemikálií môže zničiť povrchovú úpravu drevených podláh, spôsobiť ich matný vzhľad a budete ich musieť prelakovať. Napríklad chlórové bielidlo je dobré na dezinfekciu, ale to neznamená, že je dobré na všetky povrchy.

Nový zvyk: Na dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité používať jemné alebo rovno ekologické čistiace prostriedky. Jedným z najbezpečnejších a široko používaných domácich čistiacich prostriedkov je ocot.

Mimochodom, ak ho zmiešate s teplou vodou a týmto roztokom umyjete okná, už nikdy sa nevrátite k predchádzajúcemu postupu umývania okien pozostávajúceho najskôr z umytia a následného vyleštenia. Octová voda vám zabije dve muchy jednou ranou – umyje a zároveň aj vyleští.

žena umýva okná

Zdroj: Shutterstock

Používanie špinavých handričiek

Starý zvyk: Odložíte po každom upratovaní len tak, ledabolo, prachovku a ostatné handričky do skrinky a máte hotovo? Táto chyba vás nabudúce počká.

Problém je v tom, že špinavé handričky a špongie plné vody vám nabudúce po celej kúpeľni či kuchyni budú množiť baktérie a plesne. Vysávač s plným vrecúškom stratí výkon a špinavý mop zanechá na vašej podlahe nepekné fľaky.

Nový zvyk: Po skončení upratovania použite novú handričku na utretie čistiacich prostriedkov vytečených po fľaši. Špinavé utierky a násadu z mopu hoďte do prania. Vytiahnite zaseknuté vlákna a chĺpky z hlavice kefky vysávača a po použití ho vyprázdnite, alebo si aspoň odsledujte, či ešte nie je potrebné vymeniť vrecúško.

Prečítajte si tiež

Chcete, aby váš domov ostal čistý a pes šťastný? Ako zvládať návrat z jesenných prechádzok s chladnou hlavou
Chcete, aby váš domov ostal čistý a pes šťastný? Ako zvládať návrat z jesenných prechádzok s chladnou hlavou

Uistite sa, že celý vysávač pravidelne a najmä hĺbkovo čistíte. Čím je vaša upratovacia výbava čistejšia, tým lepšie funguje.

Čerstvú škvrnu z koberca ihneď čistíte

Starý zvyk: Aj vám sa už stalo, že ste ihneď skočili po vyliatej káve na krémovom koberci a začali ste škvrnu drhnúť hubkou na riad? Škvrna sa vám nielen roztiahla po ešte väčšej ploche koberca, ale váš drahý koberec bol zaraz ešte o jednu farbu – o odtieň hubky, bohatší? Na tento postup rovno zabudnite.

Nový zvyk: Na škvrnu najskôr nastriekajte čistiaci prípravok a nechajte ho pôsobiť. Následnej škvrnu jemne povysávajte a máte po probléme. Ak by škvrna ešte stále bola viditeľná, aplikujte prípravok ešte raz, opäť nechajte chvíľu pôsobiť a následne sa snažte škvrnu vyčistiť pomocou bielej handričky, nie farebnej utierky.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Interiér