Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Zlé podmienky v interiéri nás oberajú o zdravie aj duševnú pohodu

Zdieľať 26. 05. 2022
Zlé podmienky v interiéri nás oberajú o zdravie aj duševnú pohodu Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Príslovie, ktoré hovorí, že kam nechodí slnko, chodí lekár, potvrdzujú aj dáta rozsiahlej európskej štúdie Healthy Homes Barometer, ktorú nedávno predstavila spoločnosť VELUX. Analýza popisuje štyri riziká nekvalitného priestoru v dome alebo byte: hluk, vlhkosť, nedostatok tepla a svetla. Pri rekonštrukcii sa preto zamerajte nie len na úsporu, ale aj zlepšenie kvality vášho interiéru.

Štúdia Healthy Homes Barometer, ktorú už niekoľko rokov realizuje naprieč Európou RAND Europe v spolupráci so spoločnosťou VELUX, mapuje od roku 2015 súvislosti medzi bývaním a zdravím. Najnovšie výsledky ukazujú, že každý piaty obyvateľ Slovenska je vystavený rizikám zníženej kvality vnútorného prostredia.

Napríklad, až 11 % ľudí na Slovensku trpí nadmerným hlukom. Jeden z prekvapujúcich výsledkov ukazuje, že až 27 % slovenských občanov s nízkymi príjmami si nedokáže udržať dostatočné teplo vo svojich domovoch.

Kvalita vnútorného prostredia

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Vnútorné prostredie vplýva na zdravie aj pohodu

Barometer sa v tomto roku zameral aj na súvislosti medzi vnútorným prostredím a spokojnosťou. „V našich zisteniach rezonuje poznatok, že pokiaľ trpíte chladom alebo nedostatkom svetla, ste menej šťastní,“ hovorí Ondřej Boreš, Corporate Affairs director spoločnosti VELUX pre Českú republiku a Slovensko.

Život so zlým alebo žiadnym vykurovaním má podľa štúdie rovnaký vplyv na pohodu a životnú spokojnosť ako odlúčenie od partnera. Okrem toho ľudia postihnutí všetkými štyrmi rizikami vnútornej klímy päťkrát častejšie uvádzajú, že sú nešťastní.

„Zdravotné dôsledky rizikových aspektov vnútorného prostredia, ako sú hluk, vlhkosť, nedostatok tepla a svetla, sú už dobre zdokumentované a prejavujú sa vo forme astmy, dýchacích problémov a kardiovaskulárnych ochorení. Ak ste vystavení všetkým štyrom rizikovým aspektom, vaše zdravotné riziká sa zvyšujú a je štyrikrát pravdepodobnejšie, že váš zdravotný stav bude horší v porovnaní s osobou, ktorá žije v zdravej budove. Toto číslo sa ešte zvyšuje v prípade detí.“ dodáva Boreš.

Kvalita vnútorného prostredia

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Ako na zlepšenie podmienok?

„Základom dobrej rekonštrukcie je kvalitný projekt. Ten musí zohľadniť osadenie budovy do terénu s ohľadom na okolitú zástavbu aj orientáciu na svetové strany,“ hovorí Tomáš Guniš, projektovo architektonický špecialista Saint-Gobain Slovensko.

„Na základe parametrov obvodového plášťa a polohy stavy by sa mali navrhovať technológie vykurovania, chladenia a výmeny vzduchu. Aby toto všetko spoločne fungovalo je potrebné, aby to koordinoval niekto, kto má dostatočné skúsenosti.“ Preto špecialista odporúča, aby tento proces zverili do rúk skúsenému architektovi alebo projektantovi.

Zlepšiť kvalitu vnútorného priestoru si však môže každý aj úplne jednoducho. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pravidelné vetranie miestností a priestorov, buď prirodzeným otvorením okna, alebo prostredníctvom mechanických ventilačných systémov. „Vetranie je veľmi jednoduchý a nákladovo efektívny spôsob na ochranu vnútorného prostredia,“ dodáva Ondřej Boreš.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.


Kategórie: Interiér