Zrekonštruovaný vzdušný dom na Malorke láka vysokými stropmi a jedinečnou atmosférou (video)

Čo je podľa vás najdôležitejším atribútom útulného interiéru? Autori tohto rekonštruovaného domu stavili na svetlo, teplé materiály a prácu s líniami.
Rekonštrukcia starého domu je zakaždým tak trochu výzva. O to väčšia, ak ide o budovu z 30. rokov so stropmi vysokými štyri metre, s veľkou terasou, so zastaraným členením priestoru a s pôvodnou sanitou aj oknami. Tejto výzvy sa však majitelia nezľakli, práve naopak. Od začiatku si boli vedomí výhod domu v hlavnom meste na ostrove Malorka, ktorý zo všetkých strán obklopuje zeleň. Ich najväčšou túžbou boli presvetlené otvorené miestnosti, ktoré budú zároveň od seba oddelené dekoratívnymi prvkami. Dôležitú rolu zohrával každý detail. Pred dizajnérmi Meritxell Ribé a Josepom Puigdomènechom tak stála náročná úloha.
- Obývačka pôsobí prosto, vzdušne a pritom útulne. Čalúnená pohovka, drevený stôl, ratanové kreslo a koberec s nízkym vlasom vytvárajú dojem zohratej partie. K matným materiálom je vhodné doplniť lesklé prvky. V tomto prípade siahli dizajnéri po krištáľovom lustri, kovovej stojacej lampe a stole.
- Zlatá batéria vynikne v interiéri ladenom v bielych aj čiernych odtieňoch, v modernom aj vo vintage bývaní.
- Denná zóna kuchyne s jedálňou v kombinácii retra a industriálneho štýlu.
- Ani na toalete sa nemusíte báť experimentovať! Keďže ide o miestnosť, kde nie je vysoká vlhkosť, pokojne siahnite aj po tapetách. Výrazná tapeta doplnená elegantnou skrinkou a sanitou očarí natoľko, že z nej nebudete vedieť strhnúť zrak.
- Jedálenský stôl sa nachádza hneď oproti kuchynskej linke. Kovové stoličky atypického tvaru spolu s retro dreveným stolom tvoria výrazový protipól bielych stien a svetlej kuchyne. Namiesto klasickej steny siahli dizajnéri po paneloch so sklenou výplňou, vďaka čomu je v kuchyni dostatok svetla. Drevené panely zároveň dodávajú priestoru až vidiecky ráz.
- V kuchyni s ľahko industriálnym nádychom siahli dizajnéri po skrinkách v rôznej výške, čím priestor získal plastickosť.
- V spálni nájdeme okrem atypického stropu aj niekoľko druhov textílií, vďaka ktorým pôsobí izba útulným a pohodlným dojmom.
- Dominantou kúpeľne je originálna vintage skrinka, ktorá určuje farebnosť celej miestnosti.
- Obývačke pristane masívny nábytok. Krásne na ňom vyniknú umelecké predmety ako sochy či obrazy aj dizajnové kúsky. Abstraktné línie obrazu a okrúhle línie sochy spolu s lampou vytvárajú harmonickú kombináciu s komodou jasných pravouhlých tvarov.
- Interiér v retro štýle s kovovými stoličkami, presklenou retro skriňou a stolíkom.
- Retro interiér rodinného domu s jedálenským stolom a čalúnenými stoličkami.
Jednou z prvých zmien bola úprava predsiene, ktorá sa tiahne pozdĺž celej obývačky a je s ňou voľne prepojená. Pravidelne odstupňované okná nahradili pásom okien s dvoma vstupnými dverami, čím predsieň a obývačku ponorili do svetla. Aby sa táto predstava stala skutočnosťou, potrebovali prepočty od statika aj stavbára. Predsieň svojím štýlom voľne nadväzuje na obývačku a vytvára prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Obývačka zároveň slúži ako pracovňa majiteľa, ktorý sem na rokovania pozýva svojich kolegov, preto dizajnéri dbali na reprezentatívny vzhľad. Špeciálny dôraz kládli na výber materiálov a dekoratívnych kúskov.
Po predchádzajúcich majiteľoch zostalo v dome niekoľko kusov nábytku, ktoré sa noví obyvatelia rozhodli nechať opraviť a následne ich doplniť súčasnými prvkami. Vďaka tomu pôsobí celý dom vyváženým dojmom, kde sa snúbia retro prvky, vidiecka romantika, súčasný dizajn aj industriálny šmrnc. Aby si rodina mohla oddýchnuť v súkromí, vytvorili dizajnéri vedľa obývačky malú miestnosť na sledovanie televízie. Do kuchyne sa vstupuje cez sklené posuvné dvojkrídlové dvere, čím je vizuálne prepojená s obývačkou. Od malej obývačky ju oddeľujú drevené panely s vloženými matnými sklami, vďaka čomu majú obe miestnosti viac svetla a pritom zostávajú od seba oddelené.
Kuchyňa spolu s kúpeľňami takisto prešla radikálnou úpravou. Klasickú kuchynskú linku odstránili a namiesto skriniek nad pracovnou doskou siahli dizajnéri po stojacich skrinkách rôznych výšok, do ktorých zabudovali spotrebiče. Vďaka tomu pôsobí kuchyňa vzdušnejšie a kuchynská zástena získava nevídaný plastický vzhľad. Ten dopĺňa dnes moderný kuchynský ostrovček s industriálne ladenými stoličkami a osvetlením.

Obývačka pôsobí prosto, vzdušne a pritom útulne. Čalúnená pohovka, drevený stôl, ratanové kreslo a koberec s nízkym vlasom vytvárajú dojem zohratej partie. K matným materiálom je vhodné doplniť lesklé prvky. V tomto prípade siahli dizajnéri po krištáľovom lustri, kovovej stojacej lampe a stole.
Tip na článok: Rekonštrukcia apartmánu z roku 1902 – industriálny dizajn
„Naším hlavným cieľom bolo navrhnúť veľkorysé a otvorené priestory s dostatkom svetla podľa prianí majiteľov.“ – Meritxell Ribé, dizajnérka
Nočná zóna sa nachádza na opačnej strane domu. V spálni rodičov hrajú hlavnú úlohu tlmené odtiene, ambientné svetlo a práca s textíliami. Izba detí je rozdelená na zónu spania, oddychu a štúdia. Jednotlivé časti sa nachádzajú oproti sebe, čím sú od seba vizuálne oddelené. Biely podklad dopĺňajú pastelové farby a ružové doplnky. Čoraz populárnejším riešením je samostatný šatník. V tomto dome bol šatník majiteľov skombinovaný s kúpeľňou, čo je mimoriadne netradičné riešenie. Podobne ako v celom dome, aj tu je kombinovaný starý nábytok s novým, čo celému priestoru dodáva originalitu a jedinečnosť.
- Celá denná zóna ponúka priehľady z jednej miestnosti do druhej. Kľúčovú úlohu tu zohrala práca s okrúhlymi a pravouhlými líniami rôznych prvkov i materiálov, kombinovanie nového a starého nábytku a harmonické ladenie najrôznejších štýlov. „Ošúchane“ pôsobiace stoličky tvoria silnú dvojku s novučičkým ostrovčekom, dojem posilňujú staromódne kachličky. Jednotlivé miestnosti pôsobia jemne a harmonicky najmä vďaka jednoliatej farebnosti, ktorá prepája industriálny, vidiecky, moderný aj retro štýl.
Prečítajte si tiež


Text: Katarína Orviská
Foto: Mauricio Fuertes
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2020