Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

10 tipov, ako si uľahčiť rekonštrukciu

Zdieľať 24. 06. 2019
10 tipov, ako si uľahčiť rekonštrukciu

S rekonštrukciou sa každému, kto ju už zažil, spája predovšetkým perné obdobie s kopou starostí. Na druhej strane, vďaka nej získavame domov, po akom túžime. Ak sa však dá ušetriť zopár vrások na čele, prečo to neurobiť?

1 Stavte na jedného dodávateľa

„Pokiaľ sa sami, bez architektov alebo dizajnérov, pustíte do rozsiahlej rekonštrukcie domu alebo bytu, je dôležité skutočne precízne si naplánovať harmonogram prác. Ideálne je, ak väčšinu profesionálnych úkonov zabezpečí jedna stavebná firma. V prípade, že na stierky, vyrovnávanie podláh, vodoinštaláciu či obkladanie kúpeľne a ukladanie podláh budete mať šesť rôznych živnostníkov, je pravdepodobné, že vám v jednom kuse bude vyzváňať telefón a vy prídete o nervy.

Kvalitná stavebná firma, ktorá dokáže zastrešiť väčšinu odborných prác, má obyčajne zohraný tím ľudí, ktorý spolupracuje na viacerých projektoch súčasne. To znamená, že remeselníci dokážu pracovať pružne podľa potreby, čím sa skracuje čas rekonštrukcie. Samozrejme, je tiež jednoduchšie, keď majiteľ tlmočí svoje požiadavky jednému vedúcemu, nie šiestim pracovníkom.“ (Ing. Peter Solkový – majiteľ stavebnej firmy)

2 Nepodceňte papierovačky

Neriskujte pokutu vo výške stoviek eur od stavebného úradu. Na niektoré práce je potrebné stavebné povolenie, iné stačí len ohlásiť. Samozrejme, oznam na vchodové dvere bytovky ako informáciu pre susedov vyveste v oboch prípadoch. Nezabudnite uviesť termín rekonštrukcie a aj čas, kedy budú práce prebiehať. Pravdaže, meno, číslo bytu a kontakt na vás nesmú chýbať.

Stavebné povolenie je nevyhnutné, ak zasahujete do nosnej priečky s cieľom zväčšiť alebo vytvoriť nové dvere, taktiež ak ju chcete odstrániť, keď meníte dispozičné riešenie, účel miestnosti, prípadne robíte iné veľké stavebné zásahy. Čo sa týka zasklenia lodžie a rekonštrukcie kúpeľne, bude potrebné stavebné práce ohlásiť.

V prípade výmeny podláh, dverí, okien (pokiaľ sú ich vzhľad a veľkosť zachované), no aj elektrických rozvodov v byte ide o udržiavacie práce. Tie povoleniam ani ohlasovaniu nepodliehajú. V prípade elektriny bude nevyhnutná odborná skúška a vydanie revíznej správy. Na všetky tieto záležitosti myslite minimálne mesiac až dva dopredu, keďže stavebný úrad má 30-dňovú lehotu na vyjadrenie.

Prečítajte si tiež

Poradňa: Ako zrekonštruovať kúpeľňu v storočnom dome a zachovať vidiecky štýl?
Poradňa: Ako zrekonštruovať kúpeľňu v storočnom dome a zachovať vidiecky štýl?
Know-how ako sa vyhnúť zbytočným chybám pri rekonštrukcii kúpeľne
Know-how ako sa vyhnúť zbytočným chybám pri rekonštrukcii kúpeľne

3 Nezabudnite na odpad

S dostatočným predstihom si tiež zabezpečte veľkokapacitný kontajner na odvoz stavebného odpadu a tiež jeho následné uloženie na skládke odpadov. Je možné, že vám bude kontajner pred domom stáť aj niekoľko dní, preto ho dajte zložiť na mieste, kde bude ostatným čo najmenej prekážať.

Ideálne je, ak na kontajner vidíte aj vy, tak máte aspoň čiastočne pod kontrolou „šikovných“ susedov, ktorí by svojou troškou radi „prispeli do mlyna“ (neraz sa totiž stalo, že sa v kontajneri ocitli veci, ktoré nepochádzajú z rekonštruovanej domácnosti). Nad niečím takým, ako je vytvorenie nezákonnej čiernej skládky kdesi v prírode, ani neuvažujte. Niektoré mestá/samosprávy si totiž dajú veľmi záležať na tom, aby zistili, kde odpad z rekonštrukcie skončil.


Výmena okien

…v prípade, že zachováte ich rozmer a tvar, nevyžaduje stavebné povolenie. Overte si však s predstihom, či spoločnosť, ktorá vám okná dodáva a realizuje ich výmenu, zabezpečí aj odvoz starých okien.


4 Zabezpečte si náhradný domov

V prípade, že vás čaká rozsiahla rekonštrukcia, nekomplikujte si život tým, že by ste doma zostali žiť istý čas len v provizórnych podmienkach. O to viac to platí, ak máte deti. Ak máte možnosť, presťahujte sa na čas k rodičom, súrodencom alebo do penziónu. Myslite tiež na časovú rezervu, ak by sa práce o nejaký čas predĺžili. Taktiež starostlivo vyberte obdobie rekonštrukcie, aby sa nestalo, že pôjde o náročné obdobie z pohľadu práce či školských povinností.

5 Chcete byť „smart“?

Smart home systém zastreší ovládanie všetkého od osvetlenia cez kúrenie, chladenie, vetranie, ale aj vlhkosť vzduchu, tienenie, zavlažovanie, audiosystém, správne vyhriatu saunu, bazén, no pod kontrolou má aj zabezpečovací systém. Všetky technológie v komplexnej smart domácnosti sú prepojené cez centrálnu jednotku a celý systém je súčasťou elektroinštalácie. Vďaka tomu dokážu technológie spolupracovať.

Aby toto všetko mohlo fungovať, potrebujete v stenách naťahať rozvody, keďže ide o iný druh káblov. Ideálne preto bude, ak všetko naplánujete ešte pred rekonštrukciou. Pravdaže, potrebný bude aj projekt.

ovládač osvetlenia v kuchyni cez Smart home systém

Foto: ABB

6 Pozor, aby vám tienenie neznehodnotilo okná a fasádu

Zvažujete exteriérové tienenie? Tak to by ste mali vedieť, že ak chcete, povedzme, rolety ovládať manuálne – popruhom, na vnútornom ráme okna budete potrebovať rezervu aspoň 2,5 centimetra, aby sa dalo krídlo následne otvárať. Rolety alebo žalúzie tiež možno ovládať motoricky, teda nástenným ovládačom. Na to sú však nevyhnutné elektrické rozvody, ktoré treba priviesť k oknu s predstihom. Ideálnym riešením je, ak si nové okná dávate vyrábať súčasne s tienením, pretože tak predídete dodatočnému vŕtaniu do okien a následným tepelným mostom. To isté platí o vŕtaní do zateplenej fasády.

7 Majte na účte dostatok financií

Samozrejme, kvalitnú stavebnú firmu si môžete dohodnúť aj s ročným predstihom, no rozhodne sa vyhnite rezervovaniu finančne nákladného tovaru a začiatku prác, kým nebudete mať dostatok finančných prostriedkov na účte. Ak si ešte len vybavujete spotrebný úver v čase, keď je rekonštrukcia už „na spadnutie“, asi patríte medzi adrenalínových nadšencov. Ak už financie máte, myslíte aj na dostatočnú rezervu. Odporúča sa mať k dispozícii o 20 percent viac, ako sú odhadované náklady. Pre každý prípad.

8 Podstatné je poradie prác

„Ak vás čaká kompletná rekonštrukcia domu či bytu, je veľmi dôležité dodržať určité poradie prác v interiéri, tak budú jednotlivé úkony prebiehať podľa plánu. Mne sa osvedčilo toto poradie: návrh interiéru prepracovaný do najmenších detailov, objednávanie tovaru a materiálov, v prípade zmeny dispozície a zásahu do nosných priečok je potrebné vybavovať statický posudok, následné ohlásenie na úrade alebo žiadosť o stavebné povolenie.

Keď sú v rukách papiere, začínajú sa búracie práce spojené s odvozom odpadu, pokračuje sa stavebnými prácami, ťahaním nových rozvodov, nasleduje dokončovanie hrubých stavebných prác, osádzanie okien a vchodových dverí, stierkovanie stien, osádzanie sanity, obkladanie stien a kladenie dlažby v kúpeľni a na toalete, maľovanie stien, inštalácia vypínačov, elektrických zásuviek a svietidiel, no a takmer vo finále prichádza na rad položenie podlahy, zakladanie interiérových dverí, zariaďovanie a vytúžené sťahovanie.“ (Ing. Katarína Kyman Haruštiaková – dizajnérka, interiero.eu)

9 Myslite na dodacie termíny

Nová kuchynská linka, spotrebiče, podlahy, sanita, obklady, ale aj interiérové či exteriérové dvere – na všetko sú dodacie termíny od 4 do 12 týždňov. V niektorých prípadoch aj dlhšie. Ak teda realizujete skutočne veľkú rekonštrukciu a máte dohodnutých obkladačov, vodára či maliarov na určitý termín, zohľadnite pri tom dodacie lehoty, aby všetko bolo v správnom čase na svojom mieste.

10 Nepokazte dojem nápadnými dvierkami

Ak bývate v paneláku alebo bytovke, iste vám za stenou v toalete vedú stúpačky. Ak renovujete kúpeľňu a toaletu, nepokazte si vizuálny dojem klasickými bielymi revíznymi dvierkami alebo drevenými dvierkami zhotovenými u stolára. Existujú totiž aj takmer neviditeľné revízne dvierka, do ktorých kúpeľňový obklad vložíte, prilepíte a založíte do rámu, takže opticky nenarušíte obloženú stenu. Otvárajú sa pomocou klik systému magnetu, takže manipulácia je jednoduchá a rýchla.

Text: Kristína Falťanová
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019


Kategórie: Stavba