Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

12 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podkroví (1. časť)

Zdieľať 28. 08. 2018
12 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podkroví (1. časť)

Využite miesto pod šikmou strechou na jedinečné bývanie. Naše rady a tipy vám pomôžu využiť všetky jeho výhody aj slabiny vo váš prospech a získať pohodlný a atraktívny životný priestor.

1 Ideálna strecha

Najvhodnejší adept na zobytnenie je klasická sedlová alebo manzardová strecha. Obe poskytujú dostatok miesta s tzv. podchodnou výškou. Navyše sa sedlová strecha často realizuje s jednoduchým hambálkovým krovom, kde nie sú nutné pomocné stĺpy a vzpery, čo výrazne pomáha variabilite dispozičného riešenia.

Manzardová strecha má komplikovanejší krov s väčším počtom trámov, s ktorými musíte v interiéri počítať. Pri zložitejšej konštrukcii krovu je získaný priestor minimálny. V takomto prípade je vhodné posúdenie, či sa vám vôbec vyplatí podkrovie zobytniť.

Okrem tvaru strechy je dôležitý jej sklon. Závisí od neho svetlá výška podkrovných miestností, výška zvislých stien pod šikminou a veľkosť využiteľnej podlahovej plochy. Sklon bežnej sedlovej strechy je 45 stupňov, čo je vyhovujúce. Menší sklon možno zlepšiť zvýšením atikového muriva, sklon pod 35 stupňov je už nevhodný.

podkrovie

So strešnými oknami sa spája hlavne úžasné svetlo a pocit vzdušnosti. Optimálny výhľad a pohodlné ovládanie zabezpečí strešné okno osadené vo výške 890 až 120 cm od podlahy. (Foto: Velux)

2 Neopomeňte statika

Skôr ako sa pustíte do budovania podkrovia, dajte statikovi posúdiť, či múry a stropy prízemia unesú podkrovie. Mal by prehliadnuť celý povalový priestor, či je strecha v poriadku, nezateká a hlavne či sú v dobrom stave, bez hniloby a drevokazného hmyzu, všetky drevené časti krovu. Tieto konštrukcie uzavriete tepelnou izoláciou a neskoršie opravy budú prakticky nemožné alebo veľmi náročné a drahé.

Prezrite nielen viditeľné časti krovu, ale aj rizikové miesta – miesta uloženia drevených prvkov na murive a miesta s vyšším obsahom vlhkosti. Porušené drevené prvky sa dajú vymieniť celé alebo ich časti – záleží na stupni poškodenia. Trámy, či už budú zakryté sadrokartónom, alebo odhalené, je potrebné ošetriť impregnačným prostriedkom proti napadnutiu škodcami.

3 Stavebné povolenie

Na zobytnenie podkrovia je vždy potrebné stavebné povolenie. Aj v prípade, že sa nemení tvar krovu, zachová sa výška hrebeňa aj uličnej rímsy, teda ostáva rovnaký vonkajší vzhľad strechy. Vždy však ide o zásah do nosných konštrukcií a zmenu spôsobu užívania stavby, ktoré bez stavebného povolenia nesmiete urobiť.

Každý prípad sa rieši individuálne na príslušnom stavebnom úrade podľa miestnej pôsobnosti. Výhodné je, ak si dohodnete v rámci vypracovania projektovej dokumentácie aj vybavenie potrebných povolení. Stavebný zákon je totiž zložitý a dať si vypracovať projekt, ktorý si budete musieť po prvej návšteve stavebného úradu prerobiť, nie je práve ekonomické riešenie.

strešné okno

Sedlová strecha je obľúbená vďaka konštrukčnej jednoduchosti, pre využiteľnosť podkrovia sa odporúča vytiahnuť obvodové steny minimálne do výšky 1,3 m nad podlahu.

4 Vikier alebo strešné okno?

Najjednoduchšie je umiestniť obytné miestnosti pri štítovej stene, kde sa pomerne dobre inštalujú okná. Tie vám však nepostačia na osvetlenie podkrovia a budete musieť naplánovať vikiere alebo strešné okná. Len tak dosiahnete to, aby zasklená plocha mala zhruba 10 až 15 % podlahovej veľkosti miestnosti, ako to požaduje norma. Je výhodné, ak bude strešného okno také široké, aby sa vošlo medzi dve krokvy. Pri širšom okne budete musieť pomerne komplikovane posunúť krokvy. Dobre osadené strešné okno by malo poskytnúť výhľad von do okolia sediacej aj stojacej osobe.

Výška parapetu by mala byť 900 až 1 200 mm, aj kvôli údržbe a bezproblémovému ovládaniu. Okno umiestnené vysoko sa vkladá ako ďalšie v prípadoch, keď je potrebné presvetliť veľmi hlbokú dispozíciu. Presvetlenie len strešnými oknami má nevýhodu pri bohatej nádielke snehu, vo vnútri ostane tma.

Aj dážď padajúci na okenné sklo môže byť pre niekoho romantika, niekomu sa však môže zdať rušivý. V lete sa strešné okná prehrievajú viac ako zvislé, preto nezabudnite na vonkajšie rolety, ktoré zabránia skleníkovému efektu. Vnútorné tienenie nie je také účinné, nepustí síce dnu priame slnko, ale zo skiel sála do interiéru značné teplo,

Výhoda vikierov je zväčšenie obytného priestoru, možnosť vetrania aj v daždi a väčšie množstvo výrobcov klasických okien. K prednostiam vikierových okien patria aj menšie solárne zisky v lete.

Nevýhodou je komplikovaný tvar, ktorý zvyšuje ochladzovaciu plochu a tým aj tepelné straty. I keď je cena strešného okna výrazne vyššia ako klasického, v porovnaní s celkovou cenou vikiera vychádza nižšia. Z časti šikmého priestoru si môžete vytvoriť aj terasu. Nadväzujúca miestnosť získa nielen príjemné susedstvo vonkajšieho priestoru, ale tiež dostatok denného svetla prenikajúceho cez veľké zvislé okná.

podkrovie

Je niekoľko možností uloženia tepelnej izolácie. Ak bude izolácia nad krokvami, nezmenší sa výška podkrovného priestoru a obnažené krokvy sa môžu stať originálnym interiérovým prvkom. (Foto: Thermodach)

5 Kvalitné zateplenie

Strecha nad hlavou potrebuje kvalitnú tepelnú, zvukovú a protipožiarnu izoláciu. Už nestačí natlačiť ju iba medzi krokvy. Treba počítať s tým, že trámy sú tepelnými mostmi, ktoré netreba podceňovať. Tvoria asi 15 % stropu podkrovia a ich tepelná vodivosť je skoro 4-krát väčšia ako izolačného materiálu. Ak teda chcete podkrovie zatepliť kvalitne, musíte pridať vrstvu izolácie ešte pod krokvy.

Na druhej strane sa ale o hrúbku izolácie zmenší využiteľný priestor, hlavne sa zníži výška stropu. Prenikaniu vlhkosti do vrstiev strechy bráni z exteriéru poistná hydroizolácia pod krytinou, ktorá prepúšťa paru, z interiéru zasa parozábrana. Tá je účinná len pri dokonalej tesnosti, ktorú v praxi len ťažko zaručiť. Okrem izolačných fólií je v skladbe strechy aj vetracia medzera, ktorá je s vonkajším prostredím spojená špeciálnymi vetracími prvkami pri hrebeni a otvoreným spodným okrajom strechy.

Ak sa rozhodnete pri zobytnení podkrovia vymeniť aj starú krytinu, tepelnú izoláciu umiestnite nad krokvy a uplatnite skladbu teplej strechy bez vetracej medzery. Pri tejto skladbe sa tepelná izolácia a hydroizolácia združujú do jednej nenasiakavej vrstvy. Väčšinou sú to dosky z extrudovaného polystyrénu, ktoré sú dostatočne pevné a nenasiakavé.

Nemusíte si robiť starosti s kondenzáciou vlhkosti v tepelnej izolácii, pretože sa do nej nedostane a krokvám v otvorenom interiéri nehrozí vlhkosť a hniloba. Takáto strecha má ešte ďalšie výhody – nepotrebuje žiadne špeciálne vetracie prvky, ktoré sú oveľa drahšie ako bežná krytina, hydroizoláciu ani rizikovú parozábranu.

podkrovie

Strešné okná hrajú dôležitú úlohu aj pri vetraní. Vďaka premyslenému umiestneniu v rozdielnych výškach tu vzniká takzvaný komínový efekt: teplý vydýchaný vzduch stúpa hore a vychádza von cez najvyššie situované strešné okná, a zároveň spôsobuje prúdenie čerstvého vzduchu do interiéru cez spodné okná. (Foto: Velux)

6 Nepodceňujte vetranie

Vetranie je dôležité preto, aby sa zamedzilo riziko vzniku kondenzácie pri príliš vysokej vlhkosti vzduchu. Z hľadiska vetrania je efektívna kombinácia vyššie a nižšie položených okien, vďaka čomu sa dosiahne takzvaný komínový efekt. Priestor sa rýchlo vyvetrá, a pritom sa zbytočne neochladzuje.

Kondenzácii zabráni aj umiestnenie radiátora pod okno. Významný je aj správny tvar ostenia strešného okna, ktorý má byť v hornej časti vodorovný a v dolnej časti zvislý. Okná vybavené elektrickým pohonom doplňte o dažďový senzor, ktorý ich pri daždi zatvorí. Výmenu vzduchu pri zatvorenom okne zaistí ventilačná klapka so zabudovaným filtrom, ktorý zabráni vniknutiu hmyzu a prachu do vnútra.

Ďalších 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podkroví (2. časť)

Text: Adela Motyková
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem


Kategórie: Stavba