12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

5 tipov, na čo sa zamerať pri výbere garážovej brány

Zdieľať 31. 10. 2022
5 tipov, na čo sa zamerať pri výbere garážovej brány Zdroj: Shutterstock

Kvalitné garážové brány vydržia desaťročia, možno aj celý život. Preto má zmysel venovať trochu viac času ich výberu a vyhnúť sa lacným riešeniam.

Pri rozhodovaní, akú garážovú bránu zvoliť, je jedným z prvých parametrov, ktoré majitelia domov riešia, farba. Tá je však druhoradá, aj keď nie nepodstatná, keďže z architektonického hľadiska garážová brána dotvára charakter celého domu. Na prvom mieste sú však predovšetkým funkčné vlastnosti, ako je spôsob otvárania, bezpečnostné prvky a tiež tepelnoizolačné vlastnosti.

Ak doladíte farbu garážovej brány s oknami a vstupnými dverami, nič tým nepokazíte. Bežný zaužívaný štandard. Nepostačuje? Potom skúste farbu brány a fasády na garáži zjednotiť.

1 Ponuku riešte osobne

Objednávaním garážovej brány cez telefón alebo on-line si, povedzme si na rovinu, koledujete o problémy. Každá garáž je iná, vyžaduje si osobný prístup. Ponuka by sa mala prispôsobiť dopytu.

Kvalifikovaný predajca teda v rámci svojej ponuky skontroluje detaily, ako je výška a šírka stavebného otvoru, svetlá výška, výška prekladu (tzv. nadpražie), ostenie (priestor po bokoch otvoru) a ďalšie nevyhnutné parametre. Takýto predajca vám často pomôže aj pri rozhodovaní o dizajne, ak nemáte ešte celkom jasnú predstavu.

Prečítajte si tiež

Špeciál o terasách: Dvere prepoja terasu s obytnou časťou. Poradíme s ich výberom!
Špeciál o terasách: Dvere prepoja terasu s obytnou časťou. Poradíme s ich výberom!

Výhoda? Ak sa niečo pokazí, viete, na koho sa obrátiť. Lacné riešenia sú v tomto prípade skôr stávkou na neistotu. Uprednostnite teda osobný prístup pred on-line riešením od stola.

2 Pýtajte sa na záruky

S predchádzajúcim bodom súvisia záruky a doplnkové služby, ktoré predajca garantuje a ponúka. Záruka na garážové brány sa spravidla pohybuje okolo desiatich rokov. Takisto sa pýtajte, či je zameranie a montáž súčasťou ceny alebo sú spoplatnené osobitne.

diaľkové ovládanie garážovej brány

Garážovú bránu možno ovládať pomocou diaľkového ovládania, dotykovej klávesnice, kódovej karty, čipu alebo mobilného telefónu. Samozrejmosťou je manuálna obsluha. Zdroj: Shutterstock

Ak natrafíte na predajcu, ktorý bude od vás požadovať, aby ste si stavebný otvor zamerali sami, dopredu si zistite, kto nesie zodpovednosť za prípadné nepresnosti, pre ktoré brána nemusí presne sadnúť do daného otvoru, a tiež kto bude financovať následné úpravy.

3 Plánujte s predstihom

Týka sa to, samozrejme, novostavieb, prípadne väčších rekonštrukcií starších domov. Keďže garážové brány sa vyrábajú spravidla na mieru, mali by ste ich mať vybrané už vo fáze hrubej stavby. Skôr než príde technik zmerať všetky potrebné parametre, je ideálne mať strop v garáži, nadpražie aj ostenie omietnuté a natreté, rovnú podlahu a prívod elektriny.

Rolovacie garážové brány nezaberajú veľa miesta a možno ich inštalovať do už postavenej garáže bez potreby stavebných úprav. Box, do ktorého sa lamely navíjajú, môže byť umiestnený nad stavebným otvorom, vnútri alebo vonku. Miesto pod stropom môžete využiť napríklad na skladovanie sezónnych vecí.

4 Voľte zateplenú garážovú bránu

Ruku na srdce: slúži alebo bude slúžiť vaša garáž iba na parkovanie auta, motorky či bicyklov? Ak aj máte podobné ambície, je viac než pravdepodobné, že časom sa z nej stane aj skladisko sezónnych vecí, prípadne domáca dielňa.

Sekčná garážová brána

Sekčné garážové brány patria medzi najobľúbenejšie. Ich výhodou je, že si nevyžadujú manipulačný priestor pred garážou na ich otváranie a zatváranie − zasúvajú sa pod strop. Zdroj: Shutterstock

V tejto súvislosti garážová brána nemá byť teda len funkčná, ale slúži aj na ochranu majetku a tiež by mala aj dobre izolovať. To platí najmä pre rodinné domy, kde garáž priamo nadväzuje na obytnú časť. Zateplená garážová brána udrží teplo v garáži, a tak svojou trochou prispeje k celkovej energetickej úspore.

Prečítajte si tiež

Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!
Vyberáte bezpečnostné dvere? Toto je dobré vedieť!

Navyše, zateplená garáž je nevyhnutnou súčasťou moderných pasívnych či energeticky úsporných domov. Tepelný odpor garážovej brány je označený písmenom R. Čím je toto číslo väčšie, tým lepšie izoluje.

Čo sa týka izolačných vlastností, prvenstvo si držia sekčné brány. Sú vyplnené polyuretánovou (PUR) penou. Vo všeobecnosti platí: čím vyššia je hustota PUR peny, tým lepšie.

Typy garážových brán

Na výber je niekoľko typov garážových brán, pričom každá má svoje špecifiká. Podľa spôsobu otvárania môžu byť sekčné, výklopné, posuvné, rolovacie, dvojkrídlové. Pri ich hodnotení posudzujte a zvažujte hlavne praktické stránky: ako sa majú dvere otvárať, či garáž stojí samostatne alebo je súčasťou domu, či garáž nie je „utopená“ oproti príjazdovej ceste, vchádza sa do garáže z dvora alebo priamo z cesty a podobne.

pojazdová koľajnica s pohonom  pri sekčnej garážovej bráne

Pri sekčných bránach musíte počítať s tým, že pojazdová koľajnica s pohonom potrebuje dodatočný voľný priestor pod stropom. Zdroj: Shutterstock

5 Je desaťtisíc dosť?

Pružiny pomáhajú garážovej bráne ľahko sa zdvíhať a pomaly sa spúšťať. Väčšina garážových brán používa torzné pružiny. Štandardné torzné pružiny sú prevažne dimenzované približne na 10 000 cyklov. Že je to veľa? Tak schválne.

Ak by ste otvárali a zatvárali bránu 5-krát denne, naplníte métu desaťtisícich cyklov za menej ako päť rokov. A tie ubehnú ani sa nenazdáte. Dvojnásobná životnosť vás bude stáť o niečo viac, je však predpoklad, že neskôr ušetríte čas i financie pri výmene starých pružín.

Text: Martina Deríková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2022


Kategórie: Stavba