Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

6 preventívnych opatrení, ktoré zabezpečia, aby si u vás lastovičky nestavali hniezda

Zdieľať 01. 05. 2023
6 preventívnych opatrení, ktoré zabezpečia, aby si u vás lastovičky nestavali hniezda Zdroj: Shutterstock

Ako citlivo presmerovať lastovičky, aby si začali stavať hniezdo tam, kde nám to nevadí, napríklad na stodole či hospodárskej budove?

Tí, ktorí máte skúsenosti s lastovičími hniezdami na fasáde vášho rodinného alebo bytového domu veľmi dobre viete, aké problémy môžu spôsobovať. Na budove pôsobí neesteticky nielen dennodenne padajúci lastovičí trus, ale aj dažďom rozmočená hlina a steblá trávy.

Na jednej strane by ste tieto zákonom chránené vtáky radi podporili v ich prirodzenom rytme života, na druhej strane však predstavujú určitú škodu na vašom majetku. Ako citlivo presmerovať lastovičky, aby si začali stavať hniezdo tam, kde nám to nevadí, napríklad na stodole či hospodárskej budove?

Pozor na mastnú pokutu!

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že lastovičky a belorítky (ale napríklad aj bociany) sú zákonom chránené a za zhodenie ich hniezda, obzvlášť v čase hniezdenia, kedy by ste s hniezdom zrejme zhodili aj lastovičie mláďatá, môžete dostať pokutu vo výške takmer až 10 tisíc eur.

Ak vás niekto uvidí, že odstraňujete lastovičie hniezda, mal by to nahlásiť na mestskom/obecnom úrade, na oddelení životného prostredia, a vám tak hrozí poriadne mastná pokuta.

Sú situácie, kedy z bezpečnostných alebo iných dôvodov môžete požiadať o výnimku na príslušnom úrade. V prípade, že vašej žiadosti úrad vyhovie, odstránenie lastovičích hniezd bude prebiehať pod dohľadom ochrancov prírody.

Aké je alternatívne riešenie?

Jedna z možností je jednoducho bývať v dome spolu s lastovičkami a brať ich ako súčasť kolobehu života prírody. Ak však pre vás ponechanie hniezd nepripadá do úvahy, zostáva už len jedna možnosť a to zabrániť im, aby si ich na vašej nehnuteľnosti vôbec začali stavať.

Poznáme niekoľko spôsobov odplašenia lastovičiek humánnym spôsobom. Ani jeden z nižšie spomínaných spôsobov lastovičkám, ani ich mláďatám, nijako neuškodí, len ich presmeruje inam.

Štít proti hniezdeniu lastovičiek

Kedysi dávno sa lastovičky udomácnili v jaskyniach. Avšak stovky rokov nažívania v blízkosti človeka ich presvedčili, že ľuďmi vytvorené stavby pre nich predstavujú oveľa lepšie miesta na hniezdenie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zastaviť lastovičky v stavaní hniezda. Medzi najšetrnejšie z nich patrí štít proti hniezdeniu lastovičiek. Je to v podstate jednoduchý špagát, na ktorom sú priviazané pásiky igelitu.

Štít môžete umiestniť na priečelí budov, balkónoch, vstupe do budovy alebo kdekoľvek, kde by mali lastovičky si tendenciu robiť hniezdo.

Belorítka

Belorítka Zdroj: Shutterstock

Ako to celé funguje? Aby si boli lastovičky schopné začať lepiť na budovu hniezdo, museli by lietať až k obvodovému múru. S otravným špagátom, na ktorom sú povešané plápolajúce igelitové pásiky, je to však pre ne v podstate nemožné.

Preto odletia inam a na svoj domček si zvolia vhodnejšie miesto. Ak nechcete, aby sa lastovičky udomácnili za najbližším rohom, musíte štít povešať po obvode celej budovy.

Lietajúci drak na odpudzovanie vtáctva

Ďalším efektívnym spôsobom, ktorým lastovičkám nijako neublížite, svoju nehnuteľnosť však ochránite, je inštalácia šarkana, alebo inými slovami, lietajúceho draka určeného na odpudzovanie vtákov.

Poriadne ho pripevnite na miesto, kde by si mohli lastovičky u vás začať stavať hniezda, a nechajte ho plápolať vo vetre. Keď lastovičky uvidia lietať pod strechou niečo oveľa väčšie, ako sú ony samé, zľaknú sa a odídu.

Prečítajte si tiež

7 prírodných tipov, vďaka ktorým sa zbavíte dotieravého hmyzu
7 prírodných tipov, vďaka ktorým sa zbavíte dotieravého hmyzu
Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť
Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť

Nepravidelne a neprirodzene sa pohybujúci nadrozmerný predmet bude pre ne predstavovať veľké nebezpečenstvo. Na tento účel však neslúži obyčajný šarkan určený na jesenné púšťanie na lúke s deťmi.

Drak na odpudzovanie vtákov je navrhnutý tak, aby pôsobil na lastovičky ako veľký dravec. Zvyčajne je pomaľovaný pestrými, žltými a červenými farbami, ktoré sú v obraze usporiadané spôsobom, aby vyzerali ako oči veľkého a nebezpečného tvora a má holografický povrch.

Prečítajte si aj: Lastovičky a belorítky, ten najúčinnejší záhradný repelent

Zvukový odpudzovač

Ďalším spôsobom, ako zabrániť lastovičkám sa u vás udomácniť, je použitie elektrického zvukového odpudzovača. Namiesto vydávania nepríjemných, škrekľavých zvukov, kvôli ktorým by ste sa v noci strhávali zo sna, tento odpudzovač vydáva vysokofrekvenčné zvuky.

Lastovička a mláďatami v hniezde

Lastovička s mláďatami v hniezde Zdroj: Shutterstock

Tie sú pre lastovičky natoľko nepríjemné a stresujúce, že sa neodvážia k obvodovým múrom ani len priblížiť. Ak vám to nebude nepríjemné, môžete si zvoliť aj zvuky predátorov, ktorých sa lastovičky tiež budú báť, prípadne krkavca alebo sovy. Napríklad pravidelne sa opakujúce húkanie sovy za oknom vo vás môže evokovať prírodu a možno vám dokonca pomôže zaspať 🙂

Laserový odpudzovač

Na účinné zabránenie lastovičích hniezd budete možno musieť kombinovať viaceré metódy. Jednou z nich je inštalácia laserového odpudzovača vtáctva.

Ten predstavuje silné, jasné a žiarivé laserové svetlá, ktoré sa rýchlo pohybujú a vytvárajú na stene domu neobyčajné obrazce. Skvelé na nich je, že svetelná žiara umožňuje pokryť väčšiu plochu budovy než napríklad štít proti hniezdeniu.

Keď uvidia rýchlo sa kmitajúce svetelné lúče vytvárajúce neznáme svetelné útvary, neodvážia sa k budove ani len priblížiť. Lastovičky sú vo všeobecnosti veľmi plaché vtáky a do rizika určite nepôjdu.

Inštalácia tohto zariadenia je vyslovene nenáročná. Jednoducho ho zapojíte do elektriky a nasmerujete na miesto na budove, kde očakávate, že by si lastovičky mohli začať stavať hniezdo.

Ak sa obávate účtu za elektrinu, môžete ho nastaviť tak, aby sa zapínalo napríklad v 15-minútových intervaloch. Samozrejme, nesmerujte svetelné lúče do okien spální.

Mláďata belorítky v hniezde

Mláďatá belorítky Zdroj: Shutterstock

Hrotová ochranná hrádza

Účinným obranným systémom je inštalácia hrotov z nehrdzavejúceho materiálu, ktoré lastovičkám vyslovene zabraňujú stavbu hniezda. Inštalujú sa veľmi jednoducho priskrutkovaním alebo prilepením na priečelia budov, nad vchod do budovy, na balkóny, prístrešky a podobne.

Toto riešenie, rovnako ako aj igelitový štít proti hniezdeniu lastovičiek, nevyzerá veľmi esteticky, no je rozhodne účinný, cenovo dostupný a dokážete si ho vyrobiť aj sami doma.

Dôležité je, aby medzi hrotmi neboli príliš veľké rozostupy, pretože by sa v nich mohli vtáky zaseknúť a to určite nechcete.

Medzi staré, dobré a odskúšané ľudové rady patrí tiež vešanie nepotrebných CD-čiek, alobalových pásikov, sprej proti hmyzu, prírodný sprej proti odpudzovaniu vtáctva alebo obyčajné Savo.

Ponúknite lastovičkám bezpečnú alternatívu

Ak nemôžete ani len pomyslieť na to, že by vďaka vám nemali kde lastovičky bývať a priviesť na svet mladé, riešením pre vašu nehnuteľnosť určite bude vábnička pre lastovičky.

Vyzerá ako samotné lastovičie hniezdo a predstavuje skvelé riešenie, ak chcete lastovičky odradiť od hniezdenia na konkrétnej časti vášho domu, no nebude vám vadiť, ak si postavia hniezdo napríklad na pergole, garáži či hospodárskej budove.

Koniec koncov, tieto vtáky majú svoje miesto v kolobehu prírody aj preto, aby redukovali hmyz a je celkom zábavné ich sledovať pri práci. Hniezdne domčeky (vábničky) pre lastovičky sú spôsob, ako nemať okolo domu neporiadok avšak bez toho, aby ste sa zbavili vtákov, ktoré ho robia. Sú veľmi estetické a navrhnuté tak, aby nadväzovali na prirodzenú formu hniezdenia lastovičiek.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Stavba