Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

7 chýb, ktorým sa pri zatepľovaní stavby vyhnite, ak si nechcete zarobiť na ďalšie problémy

Zdieľať 03. 12. 2021
7 chýb, ktorým sa pri zatepľovaní stavby vyhnite, ak si nechcete zarobiť na ďalšie problémy Zdroj: Shutterstock

Zateplenie fasády môže priniesť výrazné energetické aj finančné úspory. No podmienkou je použitie kvalitných materiálov a predovšetkým správna aplikácia tepelnoizolačného systému. Ak sa pri aplikácii vyskytnú chyby, nielenže teplo bude naďalej unikať, ale popri tom často dochádza aj k ďalším problémom, napríklad môžu vzniknúť plesne.

1 (Ne)správne zvolený materiál

Nesprávne zvolený tepelnoizolačný materiál znamená neefektivitu zateplenia a jeho nežiaducu degradáciu.

Riešenie

Vhodný materiál na zateplenie, rôzne druhy polystyrénu (EPS, grafitový EPS atď), minerálna vlna a pod., by mal vybrať odborník (napr. skúsený projektant) podľa konštrukcie zatepľovanej stavby a požadovaných parametrov energetickej úspory.

Zásadnou požiadavkou je nízka tepelná vodivosť materiálu, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a požiaru. Treba mať na pamäti, že minimálne do výšky 30 cm je potrebné použiť materiál s čo najnižšou nasiakavosťou.

Odborník radí: Richard Klička – Hornbach

Minimálna hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy, ktorá zodpovedá súčasným požiadavkám, je približne 15 cm.

2 Neupravený podklad

Podklad je základ. Vonkajšie kontaktné tepelnoizolačné systémy (ETICS) sa musia lepiť na čistú, suchú a súdržnú fasádu (podkladovú vrstvu) bez prachu, mastnoty, plesní či trhlín.

Ak tieto podmienky nie sú splnené, hrozí opadávanie zateplenia a výskyt ďalších problémov. Aj pri lepení na starú omietku dávajte pozor. Aj pri náznaku nestability ju totiž treba odstrániť. Nikdy nezatepľujte na vlhké murivo, spôsobili by ste vznik plesní.

Riešenie

Pred zatepľovaním treba fasádu očistiť tlakovou vodou a spevniť penetráciou. Ak je murivo vlhké, musí sa zhotoviť kvalitná hydroizolácia. Praskliny treba vyplniť na to určenými stavebnými hmotami.

3 Nesprávne lepenie izolantu na fasádu

Už pri výbere lepidla alebo PU peny treba byť dôsledný a zo širokej ponuky vybrať materiál podľa odporúčaní výrobcu. Aj nesprávne nanesené lepidlo môže byť problém. Nemá sa nanášať len bodovo.

Dôsledkom bodového nanášania je vydúvanie, bubliny, vykresľovanie dosiek (s následným vznikom tepelných mostov), opadávanie izolácie alebo praskliny v omietke.

Riešenie

Lepidlo sa nanáša po obvode izolačných dosiek vo forme „rámika“ alebo „húsenice“. Následne sa v strede urobia dva alebo tri tzv. terče. Lepidlo by malo pokrývať minimálne 40 % plochy izolácie, pri aplikácii na sokli s keramickým obkladom až 60 %.

Nanesenie lepiacej malty na izolant

Zdroj: Baumit

4 Neprispôsobenie zateplenia finálnej úprave fasády

Už pri realizácii tepelnoizolačnej vrstvy musíme brať do úvahy, akú konečnú úpravu plánujeme. Aplikáciu zateplenia treba prispôsobiť druhu obkladu – inak by fasáda nebola plne funkčná ani estetická.

Odborníci zo spoločnosti Baumit ďalej upozorňujú, že ak si zvolíte príliš tmavé fasádne farby, riskujete poškodenie fasády prehrievaním. Teplota tmavej fasády môže v lete dosiahnuť až 70 °C. Dôsledkom môže byť farebná nestálosť, ale aj dilatácia a praskanie omietok.

Riešenie

Na miestach s obkladom treba nastaviť hrúbku zateplenia tak, aby obklad lícoval s fasádou. Je potrebná zdvojená výstužná vrstva a kotvenie kotvami s oceľovým tŕňom (min. 8 ks/m2). Hmotnosť obkladu nesmie byť väčšia ako 35 kg/m2.

Ak trváte na tmavej farbe, musíte na izolante zrealizovať zdvojenú vrstvu pomocou flexibilnej lepiacej stierky alebo použiť jednu vrstvu so špeciálnou disperznou stierkou vystuženou vláknami.

Prečítajte si tiež

Zateplenie zatepleného domu: Kedy je to potrebné a ako dosiahnuť zníženie spotreby energie
Zateplenie zatepleného domu: Kedy je to potrebné a ako dosiahnuť zníženie spotreby energie
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom

5 Chyby pri kotvení izolácie

Pri zatepľovaní je dôležité správne ukotvenie fasádneho polystyrénu alebo fasádnej minerálnej vlny. Izolácia sa kotví tzv. fasádnymi hmoždinkami s tanierikom.

Ak je izolačný materiál príliš mäkký (niektoré druhy minerálnej vlny), rozperka (v praxi viac označovaná ako hmoždinka) sa dostane hlboko a vlnu neukotví. Hmoždinka býva často aj zle zatlčená. Pri nesprávnom použití kotviacich prvkov sa izolácia dodatočne hýbe a už aj milimetrový posun môže znamenať problém.

Riešenie

Spôsoby kotvenia môžu byť rôzne, ale vo všeobecnosti sa odporúča 6 až 12 fasádnych kotiev na 1 m2. Po zatvrdnutí fasádneho lepidla sa hmoždinky umiestňujú do vyvŕtaných dier v murive. Dôležité je zatvrdnutie lepidla, ktoré môže trvať dva-tri dni.

hmoždinky zapustené do izolácie

Hmoždinky sa zapúšťajú 1 mm do izolácie. V tomto prípade je tanierik zapustený príliš hlboko. Zdroj: Isover (CZ youtube)

Zabráni sa tak dodatočným pohybom izolácie. Často sa nesprávne používajú hmoždinky do polystyrénu na kotvenie minerálnej vlny, čo má za následok nedostatočnú fixáciu izolácie. Ak sa rozhodnete pre zateplenie fasády minerálnou vlnou, vyberajte takú, ktorá je dostatočne pevná.

6 Zle zateplený sokel

Sokel (spodná časť stavby) je miestom, kde nadväzuje zateplenie nadzemnej steny na zateplenie suterénu či základov. Nesprávne zhotovená izolácia spôsobuje, okrem iného, výskyt plesní v kútoch pri podlahe, premŕzanie základov a úniky tepla.

Riešenie

Sokel by mal mať výšku min. 30 cm nad zemou a izolovať by sa mal aspoň 80 cm pod zemou. Správne zaizolovaný sokel chráni stavbu pred mechanickým poškodením, tepelnými únikmi aj pred vodou, ktorá sa pri ňom hromadí počas silného dažďa.

Povrch izolácie by mal byť zdrsnený (tzv. vaflový), ale nie úplne hladký, aby z neho časom neopadala omietka alebo obklad. Pri rekonštrukciách starších domov sa na steny používa zateplenie s hrúbkou 100 až 150 mm, izolačná soklová doska by mala byť o 30 mm tenšia.

Pri energeticky úsporných novostavbách je hrúbka zateplenia stien 200 až 300 mm, preto by izolácia sokla mala mať hrúbku 180 až 260 mm. Soklové dosky by sa nemali upevňovať hmoždinkami, keďže tie poškodia hydroizoláciu a sokel nebude chrániť pred vodou.

Odborník radí: Alexander Prizemin – Isover

Pri nerovných fasádach rekonštruovaných domov sa stretávame aj s chybou v zakladaní tepelnej izolácie. Na správne založenie sa používajú certifikované zakladacie profily s odkvapom. Na ich vyrovnávanie sa používajú dilatačné podložky s hrúbkou od 1 do 10 mm.

V dôsledku nesprávneho založenia zateplenia môže dochádzať k vzniku škár medzi izolantmi. Pokiaľ ide o škáru do 4 mm, vtedy je možné jej vyplnenie tepelnoizolačnou penou po celej hrúbke izolantu. Škáry väčšie ako 4 mm sú neprípustné.

7 Nevhodná kombinácia izolačných materiálov

Z hľadiska požiarnej bezpečnosti je absolútne neprípustné dorovnávať povrch fasády tým, že umiestnite polystyrén pod minerálnu vlnu.

jednotlivé skladby zateplenia

Dôležité je dodržiavať predpísané a odporúčané skladby zatepľovacích systémov. Zdroj: iStock

Riešenie

Malé rozdiely na povrchu sa dajú upraviť lepidlom. Pri výrazne nerovnej fasáde použite na zateplenie vlnu s kolmými vláknami. Tie sa dajú zbrúsiť a krivosť steny sa tak vykompenzuje.

Text: redakcia s odbornou spoluprácou Isover, Baumit a Hornbach
Foto: archív firiem, iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2021


Kategórie: Stavba