Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Aké stavebné materiály sú vhodné pre pasívny dom?

Zdieľať 26. 10. 2020
Aké stavebné materiály sú vhodné pre pasívny dom? Galéria (4)

S pasívnymi domami sa spája aj ekologickejší prístup ku stavbe. V prvom rade je dôležitá koncepciu návrhu – tvar, dispozícia a orientácia na svetové strany. Možno ho preto postaviť prakticky zo všetkých stavebných materiálov, treba to však zohľadniť v projekte. Bez ohľadu na to, či si vyberiete klasické ťažké murovacie materiály, drevo alebo kombinovaný systém, treba dbať na vhodnú tepelnú izoláciu aj vzduchotesnosť domu a eliminovať tepelné mosty. Do úvahy treba brať aj tepelnoakumulačné a zvukoizolačné vlastnosti materiálov. Aké sú teda možnosti výberu pre stavbu pasívneho domu?

Masívna konštrukcia a tepelná izolácia

Ťažké murovacie materiály sú časom overené a mnohí po nich siahnu ako po klasickej istote. Stavba pasívneho domu z ťažkých murovacích materiálov má viacero výhod: vyznačujú sa dobrou akumuláciou tepla, bezproblémovým riešením vzduchotesnosti konštrukcie a dobrou požiarnou odolnosťou. Okrem toho majú výbornú trvanlivosť, únosnosť a tiež akustický útlm.

stavebné materiály vhodné na pasívny dom: Pasívny dom postavený z masívnej konštrukcie

Pasívny dom postavený z masívnej konštrukcie. Foto: Miro Pochyba

Steny môžu byť z keramických pálených tehál, pórobetónových blokov, vápenno-pieskových tehál, prípadne aj tvaroviek vyplnených liatym betónom. Môžete si zvoliť systém s tvárnicami, ktoré zvonka zateplíte, alebo taký, kde tvárnice už tepelnú izoláciu obsahujú.

Najčastejším riešením je stále viacvrstvová stena, kde tenšiu nosnú stenu treba doplniť vonkajšou tepelnou izoláciou. Ako zateplenie sa používa polystyrén alebo minerálna vlna. Pri viacvrstvových stenách treba pri návrhu brať do úvahy aj minimalizáciu hrúbky vonkajšej steny, ktorá by po zateplení nemala presiahnuť 50 cm.

Vhodnosť vami vybratého stavebného systému pre pasívny dom vám overí projektant pomocou kvalifikovaného energetického výpočtu.

Náš tip na zateplenie

Zatepľovací systém Baumit open v sebe spája novú technológiu kotvenia, vysokú paropriepustnosť a vysokú účinnosť izolácie s inovatívnou povrchovou úpravou. Zateplenie má podobnú paropriepustnosť ako tehlové murivo, čím sa predchádza vzniku kondenzácie a zabezpečuje sa príjemná vnútorná klíma.

stavebné materiály vhodné na pasívny dom: Stavba zatepľovacieho systému Baumit open

1 kotvenie – Baumit StarTrack
2 lepenie – Baumit openContact
3 tepelná izolácia – Baumit open reflect, Baumit openPlus alebo Baumit openTherm
4 stierka – Baumit openContact
5 výstuž – Baumit openTex
6 základný náter – Baumit PremiumPrimer
7 povrchová úprava – Baumit StarTop alebo Baumit openTop
Foto: Baumit

Vápenno-pieskové tehly

K osvedčeným murovacím materiálom pre pasívne domy patria aj vápenno-pieskové tehly. Majú výborné zvukovoizolačné vlastnosti, ale aj výbornú pevnosť. Tepelnoakumulačné vlastnosti pomáhajú tiež vhodnej regulácii teplotných výkyvov v interiéri. Systém s vodorovnou vrstvou lepidla medzi tvarovkami, vnútorná omietka a vonkajšia tepelná izolácia prispievajú ku vzduchotesnosti muriva.

Vápenno-pieskové tehly majú tiež vysokú únosnosť, takže aj tenšie obvodové steny (175 mm) sú postačujúce. Šetrí sa tým podlahová plocha a ostáva priestor na väčšie zateplenie. Patrí medzi najlepšie materiály aj z hľadiska regulácie vlhkosti v interiéri. Sú tiež cenovo dostupné a ekologické. Vďaka presnosti a tvarovej stálosti tvaroviek je výstavba rýchla a presná, takže aj omietky môžu byť tenšie, keďže nemusia vyrovnávať nerovné povrchy.

Pórobetón

Výhodou pórobetónu je jeho homogénnosť, čo je veľmi vhodné pre pasívne a nízkoenergetické domy, keďže má vo všetkých smeroch rovnaké vlastnosti. Vzhľadom na množstvo pórov má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, takže hodnoty potrebné pre pasívne domy možno dosiahnuť aj bez zateplenia. Tvárnice sú presné a umožňujú eliminovať tepelné mosty. Vďaka homogénnej hmote tvárnice je jednoduchšie dosiahnuť vzduchotesnosť.

stavebné materiály vhodné na pasívny dom: Pasívny dom z pórobetónu

Pasívny dom z pórobetónu. Foto: Xella

Keramické pálené tehly

Keramické pálené tehly nemusíme ani veľmi predstavovať. Ich tradícia u nás je dlhá a ich výrobcovia majú bohaté skúsenosti. Výhodou je aj prírodný pôvod materiálov, dobrá statická únosnosť a tiež presná konštrukcia pri využití moderných výrobkov s murovacou penou alebo tenkovrstvovou maltou.

Pálené tehly patria k materiálom prirodzene regulujúcim vnútornú klímu. Okrem toho sa vyznačujú objemovou a rozmerovou stálosťou, vysokou pevnosťou, požiarnou odolnosťou a vysokou akumuláciou tepla. Patria teda k najspoľahlivejším konštrukciám, navyše s vysokou životnosťou.

stavebné materiály vhodné na pasívny dom: Pasívny rodinný dom z keramických tehál

Pasívny rodinný dom z keramických tehál. Foto: Heluz

V porovnaní s inými murovacími materiálmi (napríklad pórobetónom) sú v dokonale suchom stave už od výroby, takže ich tepelnoizolačné vlastnosti dosahujú maximálne hodnoty ihneď. Keďže už ďalej nevysychajú, sú aj objemovo stále, a preto nehrozí prípadný vznik trhlín.

Ak vám záleží na rýchlejšej výstavbe, vyberte si brúsené tehly murované systémom na lepiacu maltu alebo lepiacu penu. Tým ušetríte 30 – 50 % času oproti klasickému spôsobu murovania. Okrem toho týmto spôsobom vylúčite vodu z muriva, zlepšíte tepelnú izoláciu domu a odstránite aj tepelné mosty zo škár. Aby ste sa vyhli nekvalitným detailom, vyberte si kompletný stavebný systém, ktorý má prvky pre obvodové, vnútorné nosné aj nenosné steny, ostenia aj okenné parapety.

Budúcnosťou sú moderné keramické tehly s integrovanou izoláciou vnútri rebier s integrovaným polystyrénom. Tento systém má prepracované detaily a je menej náchylný na vonkajšie mechanické poškodenie.

Prečítajte si tiež

Pasívny dom 3-krát inak: Tehla, pórobetón a drevo
Pasívny dom 3-krát inak: Tehla, pórobetón a drevo
6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať
6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať

Drevodomy a ľahké montované domy

Obľúbené sú aj drevodomy a ľahké montované domy. Hlavnou prednosťou týchto systémov je rýchla výstavba. Väčšie prvky sa vyrábajú vo výrobných halách, takže ich príprava nie je závislá od počasia. Nemusíte riešiť ani skladovanie veľkého množstva materiálu priamo na stavbe. Montáž je oproti klasickým murovacím systémom veľmi rýchla.

Najčastejším systémom sú sendvičové panely so zabudovanou tepelnou izoláciou, ktorá tvorí takmer celú hrúbku steny. Tým sú zabezpečené výborné tepelnoizolačné vlastnosti a tiež dobrá ekologická bilancia. Trochu náročnejšie je to so zabezpečením vzduchotesnosti. Tiež tepelnoakumulačná schopnosť je nižšia než pri ťažkých murovacích materiáloch. Tento nedostatok však možno v prípade vhodnej dispozície kompenzovať masívnou vnútornou stenou.

Tvárnice na pasívny dom – naše tipy

HELUZ FAMILY 50 2in1

Brúsená keramická tvarovka s dutinami vyplnenými polystyrénom na zhotovenie jednovrstvového obvodového muriva domov na ultranízkoenergetickej úrovni výstavby a nulových domov. Nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti. Zabezpečený prirodzený prechod vodných pár cez murivo. Masívna, bezpečná konštrukcia. Nie je potrebné dodatočné zateplenie.

Ytong Lambda YQ

Tepelnoizolačná tvárnica z autoklávovaného pórobetónu na zhotovenie jednovrstvového obvodového muriva bez dodatočného zateplenia. Vhodná na zhotovenie nosných a nenosných obvodových stien, vnútorných, stužujúcich, výplňových a požiarnych stien. Zabezpečený prechod vodných pár cez pórovitú štruktúru a regulácia vlhkosti v interiéri.

Durisol tvarovka s izoláciou DSs 45/12 L

Tvarovka na obvodové steny pasívnych a ultranízkoenergetických domov s vloženou tepelnou izoláciou – sivý polystyrén hrúbky 250 mm. Hrúbka priebežného betónoveho jadra je 120 mm. Stena z tvaroviek DSs45/12 L dosahuje parametre pasívneho domu aj bez dodatočného zateplenia.

KMB Sendwix 14DF-LDE

Vápenno-piesková tehla určená na murovanie tepelnoizolačných viacvrstvových obvodových stien. Z vonkajšej strany sa na murivo pridáva tepelná izolácia na báze polystyrénu alebo minerálnej vlny s hrúbkou 120 až 300 mm. Súčiniteľ prechodu tepla sa líši v závislosti od zvolenej kombinácie vrstiev steny. Murovanie na tenkovrstvovú lepiacu maltu.

Text: redakcia
Foto: archív firiem, Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2020


Kategórie: Stavba