Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako nepochybiť pri rekonštrukcii domu a bytu? (2. časť)

Zdieľať 01. 02. 2022
Ako nepochybiť pri rekonštrukcii domu a bytu? (2. časť) Galéria (6) Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor pri výmene okien? Čo treba vedieť, než sa pustíte do rekonštrukcie kúpeľne. O zateplení podlahy. Aj tabuľky s porovnaním vykurovacích zdrojov.

Ako nepochybiť pri výmene okien?

Pozor na nerovnosti pri demontáži

Ak pri odstraňovaní starého okna a búraní vzniknú v ostení hrubé nerovnosti alebo vypadnú časti muriva, je potrebné tieto nerovnosti opraviť a ostenie vyrovnať, aby sa mohla pripojovacia škára správne utesniť.

Nepodceňujte spevnenie a vyrovnanie ostenia aj za cenu toho, že okná nebudú namontované za jeden deň! Zásadný význam pre bezchybnú funkčnosť a dlhú životnosť okien má správne umiestnenie okna do pripraveného stavebného otvoru, a to pomocou vodováhy a klinov, ktorými sa vyrovná do správnej polohy.

Potom sa rám okna upevní pomocou kotiev a skrutiek do otvoru. Všetky technické detaily by mala riešiť projektová dokumentácia (najlepšie od projektanta) – napríklad pripojovaciu škáru – priestor medzi rámom okna a stavebnou konštrukciou (ostením, nadpražím), a to po celom jeho obvode, teda aj v parapetnej časti.

okno a energetické štítky

Ak chcete zlepšiť energetickú bilanciu domu, jedným z prvých opatrení býva výmena okien. Zdroj: Shutterstock

Neodborná montáž

Ani okno s vynikajúcimi tepelno-izolačnými alebo zvukovoizolačnými vlastnosťami nezabezpečí očakávaný výsledok, ak nie je správne namontované. Nedokonalé vyrovnanie rámu alebo nekvalitné vyplnenie a utesnenie okenných škár devalvujú izolačné schopnosti okna alebo zapríčinia nadmernú kondenzáciu.

Montážna firma musí dbať aj na správne umiestnenie kotviacich prvkov a na výber kotviaceho materiálu, ktorý závisí od typu ostenia.

S páskami alebo penou?

Pri montáži okien sa odporúča uprednostniť montáž s páskami pred montážou iba použitím montážnej peny. V prípade obnovy, keď sa pôvodné okno nahrádza novým, je však použitie pások obzvlášť problematické. Je takmer nemožné, aby sa pri demontáži okna nepoškodilo existujúce ostenie.

Na trhu však existuje celý rad riešení, ktoré možno kombinovať. Aj takúto situáciu možno teda vhodnou voľbou použitých materiálov vyriešiť tak, aby bol zákazník spokojný. Realizovať montáž okien iba použitím montážnej peny a nadväzujúce stavebné práce (napr. zateplenie ostenia) vykonávať až s dlhším časovým odstupom je azda tým najhorším riešením.

Novostavba bytového domu

Zdroj: Shutterstock

Byty na vyšších poschodiach sú vystavené väčším nárazom vetra a dažďa, preto sa odporúčajú okná s profilom so stredovým tesnením a so zasklením s vyššou hodnotou zvukovej nepriezvučnosti. Pre byty na prízemí sú vhodné okná s bezpečnostným zasklením, ale aj bezpečnostnými prvkami integrovanými v kovaniach okien.

Na čo si dať pozor pri výmene okien, ak bol dom už predtým zateplený?

Radí: Peter Neumann – technik okenných konštrukcií, KALYPSO SK

Výmenu okien je vždy lepšie realizovať pred zateplením domu. Ak však nemáme inú možnosť, pri demontáži starých okien je dôležité dať si pozor na čo najmenšie poškodenie zatepľovacieho systému.

Jednoznačne treba počítať s použitím trojrovinovej montáže bez tepelných mostov – teda montáže s páskami, pričom pri styku nového okna so zatepľovacím systémom je potrebné použiť kompripásku. Medzeru medzi škárou a ostením je potrebné dôkladne vyplniť PU penou.

Z interiéru nesmie chýbať parozábranná páska, pred jej aplikáciou je však nutné zabezpečiť správne vyhladenie ostenia v mieste aplikácie pásky. Nemenej dôležitá je úprava spodného detailu pod exteriérovým parapetom, ktorý treba nevyhnutne zabezpečiť hydroizolačnou paropriepustnou páskou.

Precízne okolo parapetu

Výška podkladového profilu okenného rámu sa musí zvoliť tak, aby sa pod parapet zmestila tepelná izolácia a hydroizolácia a aby sa mohol zabezpečiť minimálny spád hornej plochy parapetu od okna. Osadenie vnútorného parapetu nesmie porušiť parotesnú fóliu.

Na boku ostenia musí byť parapet ukončený tak, aby nedochádzalo k zatekaniu vody pod parapet a k poškodeniu omietky. Zároveň je potrebné myslieť aj na tepelnú rozťažnosť oplechovania parapetu.

Pri prefabrikovaných kovových alebo plastových parapetoch sa používajú systémové koncovky parapetu, ktoré bezpečne odvedú vodu a zabránia zatečeniu pod parapet.

Pri klampiarsky realizovaných parapetoch treba bočný lem vhodne utesniť na ostení, napríklad akrylátovým alebo polyuretánovým tmelom so zohľadnením možnej tepelnej dilatácie parapetu.

Kúpeľňový manuál

Skôr ako sa majstri pustia do práce

V rôznych zdrojoch nájdete mnoho dobrých rád a tipov, ako na rekonštrukciu kúpeľne. Aj keď precíznu realizáciu prenecháte na odborníkov, istý vklad to bude vyžadovať aj od vás. Okrem toho finančného by ste mali mať vopred vyriešené aj prevádzkovo-organizačné detaily.

Neprekáža, že nie ste odborník a rekonštrukcia kúpeľne je pre vás prvotina. S naším manuálom by ste to mali zvládnuť so cťou. S nadmieru uspokojivým výsledkom, bez zbytočných nervov, komplikácií, no hlavne časových prieťahov.

biela kúpeľňa so sprchovým kútom a wc

Dôkladne si premyslite farebnosť. Priestorové danosti kúpeľne zohľadnite pri výbere obkladu a dlažby. Malej kúpeľni tmavé obklady nepristanú. Ideálne sú svetlé a lesklé. Zdroj: Shutterstock

S rezervami

Časová rezerva je v tomto prípade primárna. Na výber firmy a nákup materiálu si vyčleňte aspoň tri mesiace vopred. Realizačnú firmu nehľadajte cez reklamy na internete, ale prostredníctvom referencií od známych a priateľov, u ktorých sa naživo môžete presvedčiť o kvalite odvedenej práce.

Dobré referencie pre firmu znamenajú, že je pracovne vyťažená. Pre vás, že si na ňu chvíľu počkáte. Je málo pravdepodobné, že by ste sa na termíne dohodli zo dňa na deň.

Osobitnú kapitolu predstavuje nákup materiálu a doplnkov. Doba covidová priniesla so sebou nielen zdražovanie niektorých materiálov, ale aj ich výpadky na trhu. Aj tu sa pripravte na čakanie.

Prečítajte si tiež

Ako nepochybiť pri rekonštrukcii domu a bytu? Aj detaily môžu rozhodnúť (1. časť)
Ako nepochybiť pri rekonštrukcii domu a bytu? Aj detaily môžu rozhodnúť (1. časť)
Toto sú najčastejšie chyby pri prerábaní kúpeľní. Vy sa im vyhnite
Toto sú najčastejšie chyby pri prerábaní kúpeľní. Vy sa im vyhnite

Nie všetky produkty, ktoré na renováciu kúpeľne budete potrebovať – obklady, dlažbu, sanitu či doplnky –, budú v obchode či v kúpeľňovom štúdiu okamžite dostupné. Pripravte sa na zvýšenie cien oproti minulosti, ale aj čakaciu lehotu, ktorá sa aktuálne predĺžila pri niektorých produktoch rádovo na niekoľko týždňov.

Množstvo obkladu a dlažby objednávajte s 10-percentnou rezervou nad reálnu potrebu pre vašu kúpeľňu. Aby sa vám nestalo, že pre pár chýbajúcich kusov obkladu budete musieť práce na kúpeľni na pár týždňov prerušiť.

moderná kúpeľňa v bielej farbe s vaňou, umývadlom so skrinkou a zrkadlom

V kúpeľni bez prirodzeného svetla by mali byť aspoň dva umelé svetelné zdroje. Jedno centrálne stropné a doplnkové nad zrkadlom. Zdroj: Shutterstock

Organizačno-technické otázky

Pokiaľ máte v byte iba jednu kúpeľňu, budete si musieť na pár dní zaobstarať prechodné ubytovanie. Bude obnova kúpeľne vyžadovať stavebné povolenie? Ak nebudete zasahovať do nosných priečok, ale len nahrádzať umakartové priečky stenami z odľahčených materiálov, tak nie.

Tieto úpravy stačí iba ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade. Ak však plánujete spájať kúpeľňu s toaletou, na ohlásenie budete musieť stavebnému úradu doložiť aj statický posudok.

Pár dní pred začiatkom rekonštrukcie si objednajte veľkokapacitný kontajner a okrem výšky prenájmu sa informujte aj o poplatku za likvidáciu stavebného materiálu. Tona odpadu vás momentálne vyjde približne na 60 eur. K tomu si prirátajte dennú sadzbu za prenájom kontajnera a dopravu.

Rýchle a šikovné riešenia

Nerovné priečky alebo novobudované rozvody šikovne zakryjú sadrokartónové priečky. Pri suchej výstavbe je nezanedbateľná aj časová úspora. Do kúpeľní so zvýšenou vlhkosťou sú najvhodnejšie impregnované dosky so zeleným kartónom.

Na stenu, kde bude inštalované zrkadlo či skrinka pod umývadlo, treba zvoliť vysokopevnostný sadrokartón, ktorý znesie aj ukotvenie väčšej záťaže. Na hydroizolačnej stierke sa v kúpeľni šetriť neoplatí. Aplikuje sa v celej miestnosti pod odklad a dlažbu, pričom do rohov a kútov sa vkladá izolačná páska.

Pohľad do vrstvy sadrokartónovej priečky v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Ešte stojí za zváženie

Koľkí budete pravidelne kúpeľňu využívať? Viac miesta môžete získať aj tým, že spojíte toaletu s kúpeľňou. Táto alternatíva je však vhodná skôr pre jednotlivca alebo pár. Ak ste v domácnosti štyria a ráno sa chystáte naraz, je lepšie toaletu od kúpeľne odčleniť.

Ak máte malé deti, vaňa bude pre vás nevyhnutná. Starším ročníkom viac vyhovuje sprchovací kút. Dostatočne priestranný a ideálne bezbariérový. Máte v kúpeľni dosť miesta na práčku? Ak nie, skúste ju premiestniť do kuchynskej linky alebo do vstavanej skrine v predsieni.

Ako zatepliť podlahu?

Podlaha v podpivničenom dome

Zateplenie podlahy v interiéri môže byť niekedy problematické. A to hlavne preto, že dostatočná hrúbka tepelnej izolácie by priestor zdvihla o niekoľko centimetrov, čo môže byť niekedy technicky nemožné.

Vtedy prichádza do úvahy druhá možnosť – izoláciu aplikovať na stropnú dosku nevykurovanej miestnosti, teda pivnice. V takomto prípade sa navyše netreba uskromňovať s hrúbkou izolantu.

Najčastejšie sa na to používajú extrudované polystyrénové dosky, ktoré sa lepia a mechanicky kotvia k podhľadu. Následne sa dosky povrchovo upravia tenkovrstvovou omietkou.

Druhou možnosťou je minerálna vlna, ktorá je síce o niečo drahšia, no má vysokú paropriepustnosť a je nehorľavá. Finálne sa minerálna izolácia zvykne prekryť sadrokartónovými doskami, čo okrem tepelnej izolácie prináša aj zlepšenie akustických kvalít. Nepripadá vo vašom prípade do úvahy ani táto možnosť?

nohy na podlahe

Napriek tomu, že kúrite naplno, stále máte pocit zimy od nôh? Nezateplenou podlahou môže z domu alebo bytu unikať až 15 % tepla. Zdroj: Shutterstock

Ako je to pri nepodpivničenom dome?

Pri zatepľovaní podlahy nepodpivničeného domu bude záležať na tom, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Pri rekonštrukcii je totiž potrebné odstrániť pôvodnú podlahu a často vykonať sanačné opatrenia, ktoré znížia vlhkosť. Používa sa na to hydroizolácia.

Po vyriešení izolácie proti zemnej vlhkosti a radónu prichádza na rad problematika úniku tepla. Väčšinou sa na betónovú dosku s hydroizoláciou aplikuje podlahový polystyrén (biely alebo sivý) a ten sa zaleje ešte 6-centimetrovou vrstvou betónu.

Porovnanie vykurovacích zdrojov

Vykurovanie zemným plynom sa momentálne javí z hľadiska celkových nákladov na vykurovací systém počas hodnoteného obdobia 15 rokov ako najrentabilnejší variant. Za ním nasledujú drevené peletky a potom tepelné čerpadlo.

Ak do porovnávania zahrnieme aj užívateľský komfort a zdravotný aspekt – riziko karcinogénnych emisií tuhých znečisťujúcich látok pri spaľovaní dreva, tak sa vykurovanie zemným plynom takisto javí ako najvýhodnejší.

Tabuľky porovnaní

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, SPP – distribúcia
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2022


Kategórie: Stavba